Судова риторика: теорія і практика: навч. посіб. - Валеріан Васильович Молдован
Г. Спєнсер
* * *
Кращою похвалою ораторові буде, якщо кожний, хто чув його промову, скаже собі: «Але я сам так думав, він лише висловив те, що я відчув».
Віоле де Дюк
* * *
Неприйняття до уваги характеру слухачів зробить безплідними зусилля навіть великого таланту.
О. Бен
* * *
Будьте сміливими! Горе тому, в кого немає сміливості повторить, зустрічатися віч-на-віч з аудиторією, яка часто тим грізніша, коли вона спокійна й мовчазна.
Ф. Честерфілд
* * *
Оратор має бути ознайомлений з предметом промови до найменших дрібниць, тоді він зможе скористатися усіма сторонами для досягнення успіху.
За наявності двох умов — знання предмета і знання слухачів — успіх оратора залежить від сили і обсягу тих розумових здібностей, якими він володіє. Недостатньо навести лише декілька очевидних точок зіткнення предмета з поглядами слухачів; оратор повинен розкрити усі факти, які сюди належать, близько і віддалені, в усьому їх обсязі.
Для переконливості слід уміти урізноманітнювати вирази. Факт, який не залишив враження в одній формі може мати успіх при Ті зміні.
О. Бен
* * *
Поведінка самого оратора може відбитися на його успіхові.
Під поведінкою оратора розуміється взагалі його тон і манери, а зокрема, вибір того чи іншого духу промови — примирливого чи суворого, смиренного чи зверхнього.
Поступливість необхідна за наявності сильної опозиції, але дія цієї м’якої манери посилюється, якщо відомо, що оратор має здібність нападати.
О. Бен
* * *
Якби усі люди були однаковими і перебували завжди у тому самому настрої, ораторові досить було б знати самого себе, щоб уміти впливати на інших. Але за наявності великого розуміння людських характерів потрібен важкий труд для вивчення значної кількості людей...
Безумовно, кожен оратор має безліч спільних точок зору зі своїми слухачами, але вважати, що всі люди у всьому схильні вчиняти так, як ми самі, це хоча і природно, але невірно...
Є ще важлива умова — інтелектуальне обличчя слухачів, тобто характер і розміри наявних у них знань, її практичний спосіб дій.
З розумовим запасом людини і з її здатністю сприйняття необхідно рахуватися, хоч би за чим ми зверталися до неї — навчити її чого-небудь, переконати у чомусь або дати їй насолоду. В ораторському мистецтві це знання дає точку опори доказам оратора і становить необхідну умову для доступності промови.
О. Бен
* * *
Елемент поезії може бути введений в ораторську промову для посилення її дії, якщо оратор має художню вдачу. Поетичний ореол, яким оточений предмет промови, схиляє слухачів на користь думок оратора.
Закони, які керують дією на почуття у художньому творі, застосовують і до ораторської промови, коли треба посилити почуття або збудити інтерес.
О. Бен
* * *
Що стосується вияву почуттів самим оратором, то краще, якщо він буде стримувати себе доти, доки аудиторія не почне надихатися; тоді вона буде чекати натхнення і з його боку.
Виявлення своїх почуттів оратором є могутній засіб захоплювати інших, але часто споглядання того, як оратор стримує своє почуття, швидше захоплює аудиторію...
Зрозуміло, що при всякому способі переконання повинен, хоча б тільки зовні, лежати в основі якийсь аргумент, на якому і базується звернення до пристрастей переконуваного.
О. Бен
10.6. Про голос, жести, міміку, рухи тіла оратора[131]...Його вирази, його очі, голос, рухи тіла, сама пристрасть є істинною. Оратор вражає почуття, а через це вражає душу, тривожить її й торжествує...
А. Тома
* * *
Як у голосі людини відображаються різні ступені її віку, так людина виявляє тембром голосу свої внутрішні здібності і стан духу. Ясний і глухий, високий і низький, густий і рідкий, дзвінкий і приглушений тембр, швидкість і млявість, монотонність і різка зміна інтонацій, високий і дзвінкий дискант і низький гучний бас, одним словом, — уся гама звуків від першого, ледь чутного, до гучних гуркотань грому має певне значення, і ще з’явиться колись людина, яка буде здатна по голосу визначити людський характер...
К. Шубарт
* * *
Тон голосу, очі і вираз обличчя мовця є не менш красномов
ними, ніж слова.
Ж. Лабрюйер
* * *
Модуляція голосу — найпрекрасніша з усіх чарівностей красномовства. Це музика мовлення.
І хороші оратори, коли хочуть переконати у чомусь своїх слухачів, завжди супроводжують рухами свої слова, хоча деякі дурні не турбуються про таку окрасу і здаються на трибуні дерев’яними статуями.
Леонардо да Вінчі
* * *
...А чого ми