Судова риторика: теорія і практика: навч. посіб. - Валеріан Васильович Молдован
Ш. Роллен
* * *
Не такою вже малою є влада в галузі переконання, яке здійснюється силою красномовства. Адже якщо майстерна промова здатна голубити, запалювати, полонити у будь-який бік розум людей, то все це відбувається завдяки активній діяльності уяви.
Ф. Бекон
* * *
Там, де переконання було головним засобом спрямування суспільства, де людей перше переконували, а потім закликали до дії, — там значно зросло красномовство.
А. Шефстбері
* * *
Ніщо не є таким красномовним, як пристрасті наші, особливо коли йдеться про захист прав їхніх. Вони продовжують дотепність, прикрашену красномовністю... Легко розрізнити можна людину, яка захищає істину, і людину, яка захищає предмет пристрасті своєї. Перша говорить коротко, ясно, спокійно. Остання ж говорить широко й довго, хитросплетено, з таким жаром і полум'яністю, що не важко побачити джерело красномовності його. Присутність духу першого походу від упевненості, а надмірний жар останнього — від невпевненості, яка всередині його живе.
К. Юнг
* * *
Мовлення, яке я люблю, це безхитрісне, просте мовлення, таке саме, як на папері, так і на вустах; мовлення соковите й гостре, стисле й щільне, не стільки тонке й пригладжене, скільки могутнє й суворе; швидше складне, ніж нудне; вільне від усякої набундюченості, невимушене, сміливе; кожна частина його повинна виконувати свою справу.
М. Монтень
* * *
Але хіба не правда, що дзвінка цитата спокушає нас більше, ніж правдиве мовлення?
М. Монтень
* * *
Є галузі, в яких посередність нестерпна: поезія, музика, ораторське мистецтво.
Які тортури слухати, як оратор пихато виголошує нудну промову або поганий поет з пафосом читає посередні вірші!
Ж. Лабрюйєр
* * *
Є такі люди, які говорять раніше, ніж подумають, є й такі, котрі, навпаки, втомливо уважні до того, що вони говорять... Страждаєш від тяжкої роботи їхнього розуму. Вони начебто навантажені фразами й різними зворотами. У них все продумане, навіть жести й постава; вони не ризикують ні найменшим слівцем, хоча б воно могло справити найкращий ефект, в них не вирветься нічого несподіваного, мовлення їхнє не тече вільним потоком: вони говорять правильно й нудно.
Д. Дідро
* * *
Великі інтереси — великі пристрасті. Ось джерело великих слів, повновагомих слів.
Д. Дідро
* * *
Хвилююче питання несподівано пробуджує красномовство у людині.
Д. Дідро
* * *
Хоч би якою високою була майстерність, без ідеалу немає істинної краси. Краса ідеалу вражає всіх людей без винятку, краса майстерності приваблює лише знавця... Істинне красномовство буде непомітним. Якщо я помічаю вашу красномовність, значить, ви не достатньо красномовні. Різниця між достоїнством майстерності й достоїнством ідеалу в тому, що одне полонить зір, а друге полонить душу.
Д. Дідро
* * *
Уміння ненароком зробити фразу є одним із найважливіших секретів красномовства.
С. Шамфор
* * *
Філософія розпізнає доброчинності, корисні з точки зору моральної й громадянської, красномовство створює їм славу.
С. Шамфор
* * *
Промова, так само як і наші вчинки, створює сприятливе враження тільки тоді, коли вона сповнена невимушеності, простоти й щирості.
Ф. Вейсс
* * *
Дбай більше про істину слів, ніж про красу мовлення.
К. Еккартсгаузен
* * *
Сказати щось ґрунтовне і водночас дуже гарне — справа нелегка; у крайньому випадку у той момент, коли відчуваєш красу, не завжди вловлюєш ґрунтовність.
Г. Лігтенбер?
* * *
Справжнє красномовство полягає у сутності, але зовсім не у словах.
Ш, Сент-Бев
* * *
Доки кожне слово вимовляється правдиво, доти і мистецтво слова удосконалюється.
Дж. Рескін
* * *
Тільки щиро висловлюючись, ви можете навчитися думати.
Дж. Рескін
* * *
Як часто неправильно вжите слово породжує помилкові судження!
Г. Спенсер
* * *
Що може бути кращим за красномовство вченого? Воно спирається на істинний стиль — рішучий, цілком відповідний до того, що треба висловити; швидше навіть він спирається на логіку — єдине і вічне підґрунтя доброго стилю. Це красномовство цілком тотожне до красномовства оратора, якому слово служить тільки для вираження думки, а думка — для вираження істини.
Е. Ренан
* * *
Слово... є певною мірою стимулом розуму. Але коли словом занадто захоплюються і відривають його від реальності, воно вже втрачає зв’язок з дійсністю і стає сильним засобом сп’яніння розуму.
Перший симптом — це незмірно велика кількість слів для вираження пустого й короткого змісту.