Домбі і син - Чарльз Діккенс
Одначе не знати відколи, але стало траплятись так, що навіть при всій привабливій новизні, яку вносили ці джентльмени, містер Тутс почав відчувати якийсь неспокій, якусь невлаштованість. Якісь чорні зерна посіялись у його душі, котрих навіть Бойове Курча не міг повидзьобувати; якісь темні сили обступали його дозвілля, котрих навіть Бойове Курча не міг збити з ніг. І чи не єдиною радістю містера Тутса було залишати свої візитні картки на порозі містера Домбі. Жоден збирач податків в обширній Британській імперії, де ніколи не заходить сонце, а збирачі податків ніколи не лягають спати, 40 не був такий настирливий і сталий в своїх візитах, як містер Тутс.
Містер Тутс ніколи не йшов нагору, лише, пишно вдягнений для такої нагоди, розігрував одну і ту ж церемонію біля дверей у хол.
- О, доброго ранку! - то була перша фраза, з якою він звертався до слуги.- Для містера Домбі,- друга фраза, при якій він вручав свою візитну картку.- Для міс Домбі,- третя фраза й друга картка.
Тут містер Тутс повертався, ніби лагодився йти; але слуга вже знав його і знав, що він не піде.
- О, прошу вибачити,- казав містер Тутс, немов йому щось несподівано спало на думку,- а дівчина вдома?
Слуга припускав, що вдома, але не був певен. Він дзвонив на другий поверх і дивився на сходи. Так, вона вдома і вже спускається. Після того з’являлася міс Ніппер, а слуга зникав.
- О, як ся маєте? - казав містер Тутс, фиркнувши сміхом і зчервонівши.
Сюзанна дякувала й відповідала, що добре.
- А як там Діоген? - було друге запитання.
Звичайно ж, дуже добре. Міс Флоренс любить його дедалі більше. Містер Тутс вітав цю звістку таким гучним фирканням, наче відкрив пляшку з якимсь дуже нагазованим напоєм.
- Міс Флоренс почуває себе добре, сер,- додавала Сюзанна.
- О, це пусте, дякую вам,- незмінно відповідав Тутс, по чому незмінно накивував п’ятами.
Безперечно, в душі містера Тутса роїлося щось таке, з чого він виснував, що якби він з часом міг домогтися руки Флоренс, то був би страшенно щасливий. Безперечно, до цієї думки містер Тутс дійшов якимись довгими й крученими шляхами, а, дійшовши до неї, спинився на ній. Серце його було вражене. Його зачепило. Він любив. Одної ночі він зробив навіть одчайдушну спробу скласти акровірша на ім’я Флоренс,- сам задум розчулив його до сліз,- просидів над ним до самого ранку, але далі першого рядка - «Филююся, як бачу» - не пішов: натхнення, в якому він написав початкові літери наступних шести рядків, на цьому його покинуло.
Опріч вищеописаного хитромудро-політичного маневру - щодня залишати візитну картку для містера Домбі,- мозок містера Тутса не вигадав нічого, що наблизило б його до особи, яка полонила його серце. Але врешті-решт глибокі метикування підказали містерові Тутсу ще один певний крок - йому треба заприятелювати з міс Сюзанною Ніппер і попередньо натякнути хоч їй на стан своєї душі.
На перших порах, щоб прихилити до себе цю леді, непогано було б, мабуть, трошечки - так собі, несерйозно - позалицятися. Не спроможний укласти сам плану дій, він порадився з Курчам,- не втаємничуючи цього джентльмена в усю справу, а лише сказавши, що один його приятель з Йоркшира написав до нього (містера Тутса) і хоче знати його думку з цього питання. А що думка Курчати завжди була одна - «наступай і перемагай», і ще - «коли суперник перед тобою, бери його за барки», то містер Тутс добачив у ній алегоричне підтвердження власних намірів і твердо вирішив завтра ж поцілувати міс Ніппер.
Отож наступного дня, пустивши в ужиток кілька найчудесніших витворів фірми «Берджес і К°», містер Тутс рішучим кроком подався до дому містера Домбі. Але поки він дійшов до місця дії, відвага його ослабла настільки, що, підійшовши до будинку о третій, він постукав у двері лише о шостій.
Все відбувалося точнісінько так, як і завжди, до того моменту, коли Сюзанна сповістила, що її молода господиня почуває себе добре, а містер Тутс сказав, що то пусте. Тут, на превеликий подив міс Ніппер, містер Тутс, замість пуститися навтьоки, чогось забарився і захихотів.
- Може, ви хотіли б пройти нагору, сер? - спитала Сюзанна.
- Що ж, я, мабуть, зайду,- відповів містер Тутс.
Але натомість відважний Тутс незграбно кинувся на Сюзанну, коли та зачиняла двері, і, обнявши її, цмокнув у щоку.
- Забирайтесь, а то я вам очі видряпаю! - скрикнула Сюзанна.
- Ще разочок! - вимагав Тутс.
- Забирайтесь! - відштовхнула його Сюзанна.- Теж мені телятко! Що ж воно буде далі? Ідіть собі, сер!
Не можна сказати, щоб Сюзанні чинилася кривда, бо вона ледве могла говорити від сміху, але Діоген, який стояв на сходах і чув якесь шамотіння під стіною й човгання ніг, а через балясини сходів побачив щось схоже на сутичку з чужинськими зайдами, був іншої думки, стрілою кинувся на виручку й блискавично вхопив містера Тутса за ногу.
Сюзанна верескнула, вибухнула сміхом, відчинила двері й вибігла на вулицю. За нею вивалився відважний Тутс разом із Діогеном, що вчепився у його холошу так, ніби «Берджес і К°» були його персональні кухарі й приготували йому цей ласий святковий шматок. Діогена раз по раз струшували, він катався в поросі, але знову зводився на лапи, крутився круг спантеличеного Тутса й хапав його за ноги. Ось ця метушня, що на очах враженого містера Турбота зчинилася біля статечного будинку містера Домбі, й примусила його спинити коня.
Діогена нарешті забрали, двері зачинили, а містер Турбот і далі не рушав з місця, дивлячись на збідованого Тутса, що, заховавшись у найближчій брамі, перев’язував подерту холошу коштовною шовковою хусточкою, яка становила складову частину його дорогого костюма.
- Перепрошую, сер,- мовив містер Турбот, під’їжджаючи ближче й усміхаючись якнайзичливіше,- вас не поранено?
- О, ні, дякую вам,- відповів містер Тутс, підводячи розчервоніле обличчя.- Це пусте.- Містер Тутс був навіть не проти зазначити, що все це дуже мило.
- Бо коли собака подер зубами ногу...- вищиривши свої зуби, почав був містер Турбот.
-