Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров

Менее очевидны достижения по линии других требований: латинизмы синтаксиса, лексическая архаика («оный», «емлют»), непривычные инверсии («царского дома в средине») и несглаженные метафоры («кривым не впивается якорь укусом») воспринимаются иногда как трудность при чтении. Перевод не легко читается — вот довольно обычное «первое впечатление». В этих нареканиях есть доля истины. Переводу Брюсова свойственна смелость поэтического эксперимента. Переводчик хочет предельно мобилизовать средства русской литературной речи, используя даже считавшееся отжившим, создает стилистический рельеф непривычной для читателя глубины. Но эту трудность перевода можно и преодолеть ради его художественных достоинств, заставить себя войти в лабораторию мастера, приучить себя к сложности изобразительных его средств, проверить «первое впечатление» чтением вслух — тогда ярче выступит глубокая мотивированность ритмических ходов, инверсий, выделяющих смысловое членение фраз, гармоническое размещение логических ударений и торжественная «мелодика» стиха.

Теоретическая продуманность принципов и художественные достоинства — еще не все, что надлежит изучать в брюсовском переводе «Энеиды». Характерен подход переводчика к переводимому тексту. Не случайно Брюсову наиболее удались в «Энеиде» широкие культурные и политические ландшафты, на которые так щедр Вергилий. В «Энеиде», как и в переводе поэтов II—IV веков, Брюсов стремится к углубленному постижению эпохи через точное, до мелочей воссоздание ее общекультурного и поэтического стиля.


1934

ЛИСТИ
До Бориса Чигиринця{205}
1

Кролевець, червень 1913 р.

…З чого почати? Це питання дуже і дуже серйозне. Ви радите охопити тільки післяшевченківську добу. Ніяких серйозних закидів проти цього плану я не маю. План цей дуже випробуваний: з Шевченка починав Франко, видаючи свою антологію «Акорди». Але я не розумію, яка рація поступитись Вам од давнішого Вашого наміру — розпочати зразками народної поезії, а потім перейти до окремих авторів, починаючи з Котляревського. Цей план має ту перевагу, що він дасть цілу картину стилю, покаже, як ішла боротьба шкільних (псевдокласичних) традицій з живою народною струєю — в творчості Котляревського, Гулака-Артемовського…


2

Київ, 1 жовтня 1913 р.

Вельмишановний Борисе Дмитровичу!

Пишу Вам в справі, дуже далекій до нашого літературного наміру. В Києві, скоро тільки я приїхав, запропоновано мені урока на виїзд — в Поділля — од польського графа Тарновського. Умови такі: займатися години дві щодня російською мовою, російською історією і географією (за 4 і 5 кл.), жити на селі — за Вінницею — в панському будинку, удвох з учнем (бо старі графи десь блукають за кордоном) і за це одержувати 100—125 крб. місячно. Учень має матуру галицької гімназії, і атестат зрілості йому потрібний лише для того, щоб, коли йому доведеться відбувати військову службу — на нього не тикали пальцями і не позбавляли льгот, які дає російська гімназія. Я урока не взяв, але тільки через те, що мені треба прожити ще 3 місяці в Києві, дописувати свою кандидатську роботу і читати університетські книжки, — а графи хочуть, щоб принаймні до Різдва учитель їх синаші пробув у маєтку, на Поділлі (після Різдва син, можливо, житиме в Києві). Урока цього пропонував мені Вячеслав Константинович Прокопович (б. редактор «Світла»), до якого заходили обидва графи — молодий і старий.

Пишіть, шановний Борисе Дмитровичу — оскільки подобається Вам перспектива навчати російської мови графенят і чи можете Ви прийняти пропозицію. Пишіть поки що «взагалі», не одмовляючись од уроків, коли маєте їх у Ромнах, бо, як мені казано, графовій пропозиції вже не день і два, а цілий тиждень, і, може, він вже підшукав собі вчителя десь на стороні — завтра про це наведуть справки.

Прокопович — людина, настроєна дуже націоналістично — і хоче, щоб навчав графа неодмінно «українець».

Докладну одповідь на Ваші листи пришлю згодом, як набереться досить матеріалу. Завтра їду в наукове товариство слухати реферати про Лесю Українку — читатиме Стешенко, Старицька-Черняхівська («по дружбі» терзатиме Л. У., якої, певно, не розуміє) і Ніковський (Василько). Враження потім.

Маю два літературні наміри: 1) написать з приводу нового збірника поезій Вороного реферата «Чужеядіє в українській поезії», 2) прослідити вплив Чехова на стиль Коцюбинського. Але, що і як я писатиму, це ще не відомо і мені самому…

А тепер прощавайте! Живіте і процвітайте, і лікуйте роменською тишею пошарпані п’ятилітнім перебуванням в Києві нерви. Відповідайте!

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: