Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров

В ролі «культуртреґерів» на селі з’являються паничі, і їх вплив на сприйнятливого, моторного «хоч до чого» парубка зламав приписи суворої селянської традиції: Оверко поскоромився. Далі йдуть подробиці, утворені рукою митця, що добре знається на сільських обставинах: держальце з дроту, недогарок, стукотіння млина, звичайність обставин, що заспокоює невпокійне сумління Оверкове. З’являється Господар. Він не репетує, не вдається до патетики; він звертає до наймита повільне, спокійне, але повне убійчого сарказму запитання:


А що се ти, Оверочку, готуєш? Пилипівки укоротив?..

Догадливий Оверко звертає провину на нечистого, але нечистий «десь угорі» спростовує: «Перемудрив чортячу вдачу, / А на мене уся пеня!» — і тим закінчує байку, поряд з «Варениками» та «Солом’яним дідом», одну з найкращих у байкарському доробку Глібова.

Чи належать всі ці деталі дії та майстерні характеристики до необхідних компонентів байкового оповідання, чи мають вони відношення до громадського чи то морального питання, якому присвячено байку? По справедливості годилося б відповісти: ні! Байка, як дидактичний твір, по суті, не потребує ні деталізації дії, ні характеристик[545] — правда, в розвитку своєму на протязі XVIII в. вона показала свою здібність обростати цими мальовничими орнаментаційними елементами, але кількість деталей у Глібова остільки велика, що інколи значно переходить середню, найавторитетнішими байкарями минулого установлену норму. Увагу читача мало не виключно притягають мальовничі подробиці. Вони глушать моральну схему, що має загостритися в кінцевій науці; загромаджують весь механізм твору. Така особливість глібовської байки, достатньо ніби умотивована їх призначенням для дитячого читання. Але з погляду чистоти байкової форми вона ставить її на самій межі внутрішнього розпаду жанру, порушення його рівноваги.

Випадання з жанрової норми іде у Глібова і в інших напрямках. В його збірці ми маємо речі, пущені по лінії, так мовити б, обезфабулювання байки. По суті, ніякої дії немає в байці «Перекотиполе»; те, що сталося з кущем Перекотиполя, є звичайна історія кожного куща; ніякої пригоди, нічого, що становить одиничність, неповторність, індивідуальну долю, тут немає. Зовсім немає фабули в «Мальованому стовпі».


    Обридла дневі суєта людськая,     Спустився він спочити в темноті, І нічка тихая, мов чарівниця тая,     Прибралася у зорі золоті…     Що ж то таке між вербами біліє?         То стовп мальований стоїть, Стоїть і журиться, і серце кам’яніє,         І сумно він у степ глядить… Згадалася йому щасливая година, Як був він деревом, шумів і зеленів, Як усміхалася червоная калина     І степ широкий серце веселив.

Трудно зрозуміти, як цей вірш потрапив поміж фабульно виповнені байки. Та й чи байка це? Мораль в кінці вказує ніби на алегоричний характер цього статичного «притчевого» образу; коментатори з’ясовують його як натяк на старого, самотнього на своїм хуторі Куліша, що втратив свій авторитет громадський і свій вплив на людей, — але можна підсунути й інші значення — побачити в нім ліричне вболівання Глібова за власними призабутими молодощами і на користь цього другого припущення притягти, як арґумент, явно відчуваний ліризм п’єси, що настроєм і ритмом близько нагадує елегію «Хоч доля привела у город суєтливий», присвячену, як відомо, споминкам про чернігівську громаду 60-х рр.

Ламає канон байки, виходить поза межі припущеного жанром і зовнішня форма глібовської байки.

«Тихий», мовляв за Грінченком, сентиментальний лірик у своїх елегіях («Стоїть гора високая», «Моя веснянка», «Зіронька») сентименталізатор лермонтовських декламацій («Не плач, поет») і кулішівських романтичних заперечень цивілізації, як економічного зиску та соціального розшарування («У степу»), — Глібов до лірики тяжить і в байці: ліричні теми, пересякнені ліризмом пейзажі, нотки жалю за минулим, нарікання на змарновані надії перебігають рядками його байок, надаючи їм чудного, незвичайного для байки вигляду. Моралістичні закінчення перетворюються на мініатюрні елегії:

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: