Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
хрестоматії «Антологія руська» 1881 р. От один коротенький зразок його творчості, байка «Вівця і ґазда»:
По раз-другий в однім році З вівці ґазда руно брав; Тихо лежала на боці, Но як з вовнов шкіри вдрав, Як Валаама ослиця З болю чудом прорекла: «Чоловіче, я не криця! — От з мене кров потекла. Не муч же мя так без міри Тому, що бидля просте, Як не стане на мні шкіри — На чім вовна поросте?»

З авторів молодшої ґенерації треба відзначити Івана Гушалевича (1823—1903), «твердого» русина, видавця кількох старорусинських альманахів, що, проте, фігурував і по деяких виданнях «народовців» (як читанка Партицького), Ксенофонта Климковича (1835—1881); трьох діячів буковинського відродження: Юрія Федьковича, Сидора Воробкевича та Омеляна Поповича (Бібліотека для молоді, річник І. Чернівці, 1885). Чи не найбільшу, проте, популярність, як постачальник хрестоматійного матеріалу, мав Павло Свій (Павлін Свенціцький), байки якого друкувалися по хрестоматіях майже в кількості Гребінчиних та глібовських.

На Вкраїні до цього часу стосується байкарська робота Михайла Старицького, що його байки, перекладені з Крилова, першим виданням з’явилися р. 1874-го.

Талановитий лірик, що поширив тематичне коло української поезії 60—70-х рр., Старицький почав перекладати криловські байки, либонь, під впливом ще не остиглого інтересу 60-х рр. до педагогічних проблем і шкільної та популярної літератури. Але чи не більше обходили його і тоді, як можна думати на підставі споминів Олени Пчілки, завдання стилістичні — поширення мальовничих засобів української мови[550]. Принаймні, так розцінював їх сам Старицький, протиставляючи їх, як і «Казки Андерсена», одночасно виданому сербському епосу. Сербським думам та пісням пророкували успіх, як творам, що цілком відповідають ресурсам українського слова, а вони тим часом розходяться мляво. Що ж до творів, які вимагають напруження словесних засобів, кованих виразів, новотворів, то вони зразу ж знаходять собі читача й покупця[551].

Певне пожвавлення байкарської роботи (з орієнтацією жанру на дитяче сприйняття) припадає на кінець 80-х та 90-і роки, на пору «Дзвінка» і почасти «Зорі».

Серед байкарів «Дзвінка», досить повно у нашій хрестоматії репрезентованих, опріч дідуся Кенира, що грає першу скрипку, бачимо і педагогів, що підходять до справи з метою планово поповнити недостатню галузь дитячої лектури, як Грінченко, і людей, що мають нахил до політичної сатири, як залишений у нас нерозшифрованим Василь Ріленко, і невдатних дебютантів, що ладні перебрати всі жанри, всі форми літературні, як Сильвестр Яричевський, і просто провінціальних аматорів, як Я. Жарко. Серед байкарів цієї смуги майже нікого немає, хто б був спеціально до цього жанру обдарований, — байка є немов яке обов’язкове навантаження для співробітників і добрих зичливців журналу. Так, напр., Віра Лебедова, співробітниця «Дзвінка», в останні його роки перекладає байки («Пошесть на звірів» Лафонтена) поряд з казками Пушкіна та баладами Лєрмонтова.

З погляду свого розуміння жанру, його характеру, завдань та можливостей всі ці байкарі стоять на ґрунті Глібова та Гребінки. Глібов і Гребінка канонізовані як законодавці байки, нормалізатори її в українській літературі. Найбільше в справі їх вивчення зробив Грінченко, якому належать цитована тут стаття про Гребінку (в «Правді», 1890), видання байок і біографія Глібова, що містить в собі й критичну його характеристику.

Проте не всі байкарі ідуть однією стежкою. Одні з них ближче додержують тієї варіації жанру, яким він з’являється у Гребінки та раннього Глібова, отже, при всій своїй докладності та колоритності деталей, оповідна частина не затушковує в них загальної учительної схеми. Так пише, наприклад, сам Грінченко, трохи сухувато, з сумлінністю етнографа використовуючи народні оповідання, надаючи своїм речам і нотку громадянського наставництва, і сатиричний сенс. Інші, навпаки, йдуть за пізніми глібовськими зразками, занедбавши елементи сатири, обробляючи оповідні подробиці. Так пише Олена Пчілка, даючи зменшені форми («мишка» зам. «миша», «снігирчик» зам. «снігур», «котик» зам. «кіт»), додержуючи того ж наївного тону, що і Глібов, в епітетах («Миша-городянка — / Прехорошая панянка», «Мишка — / Делікатненька карпишка») та моралізуючих кінцівках:


Ото тобі, козаче, Із лишенька чужого,
Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: