Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
як плід своїх «двадцатишестилетних трудов», згадуючи про своє 26-літнє «баюшки баю» над поемою. Дата 1794/1795 р., як дата початку поеми, М. Марковському невигідна, і він заперечує: «Пам’ять могла зрадити Котляревського». Але ж а) автор дає нам не круглу, не приблизну, а точну цифру і дає її двічі і b) які маємо ми підстави припустити, що в 1821 р. Котляревський остільки втратив пам’ять, що середині 1790-х рр. приписав свій твір, написаний на семінарській лаві чи то невдовзі після неї. Єсть у М. Марковського і ще одно міркування. Що значить це «баюшки баю»? Чи не можна на підставі цього виразу припустити, що в 1794—1795 році твір Котляревського був в якійсь частині готовий, — адже ж «колисати можна щось більш-менш готове, вирощуючи та пестуючи його». Наводжу цю останню фразу, як межу того, до чого можна дійти, обстоюючи свою думку всупереч фактичним даним. Гадаю, що точних меж для метафоричного застосування слова «колисати» покласти не можна: колисати якийсь твір можна і в готовому вигляді, і в напівготовому, і навіть в проекті.

Сказаним, сподіваємось, виправдується і наша оцінка роботи М. Марковського. Щоб бути справжнім, як того вимагав акад. М. П. Дашкевич, переглядом питання про генезу «Енеїди» Котляревського, в ній замало матеріалу, та й розробляється цей матеріал неспокійно, в запальному тоні і немов підганяється під певну, наперед повзяту думку. Автор хоче за всяку ціну збити все, що говорилося досі про Осипова, як джерело Котляревського, дарма що всі найновіші дані немов змовляються проти нього, а образ Котляревського-письменника, що повстає в результаті його досліду, являється, як це зазначив І. Я. Айзеншток (стаття до «Енеїди» в «Літературній бібліотеці» «Книгоспілки»), мало правдоподібним. Котляревський у нашого дослідника вимальовується, немов якийсь «поет флоберівського типу», що працює, обложений джерелами французькими, німецькими, латинськими та польськими, помалу, з повною свідомістю кожного свого кроку, виводячи з тих розмаїтих матеріалів «храм» «національної поеми». Як мало подібний цей повільний ерудит до веселого полтавського оповідача, «души дружеских компаний», дотепного, хоч і не позбавленого глибини «любимца публики», якого зберіг у своїй пам’яті його приятель і перший біограф Стеблин-Каменський!


1928

[Передмова до декламатора «Сяйво»]{170}

Ця книжка є не перша спроба хрестоматії-«декламатора», а пожанровим розподілом поетичного матеріалу.

Популярною формою естрадної хрестоматії упорядник скористувався, як одним із засобів дати антологію безперечних здобутків українського художнього слова в різних його ділянках. Матеріал взято як ориґінальний, так і перекладний, причому інколи дано по кілька прикладів розроблення тої самої теми або кілька зразків перекладу одного і того ж твору чужомовного автора. Упорядникові здавалося, що мета його збірника — показати саме здобутки українського слова — деякою мірою виправдувала таке впровадження історичної перспективи в добір віршових зразків. В порівнянні до вибору 1923 р. (хрестоматія-декламатор т-ва «Слово») новій поезії віддано більше місця і репрезентовано її повніше.


1929

Михайло Грушевський. Під зорями{171}
Оповідання, начерки, замітки, історичні образки. Кооперативне в-во «Рух». Рік і місце не позначені. Стор. 578 + 2 ненум. Ціна 2 крб. 30 коп.

Акад. М. С. Грушевський належить до тих істориків, що вміють поєднати критичну спостережливість дослідника, узагальнення соціолога і художнє перо, скажемо напівпризабутим нині терміном, ідіографа, якого майстерність відчувається у відтворенні індивідуального, неповторного — в характеристиках діячів та панорамах епох. В «Історії України-Руси», в популярних книжках, як «Культурно-національний рух XVI—XVII вв.», нарешті, у п’ятитомовій «Історії української літератури» можна вказати не одну сторінку, що належить художникові слова (хоч би характеристика Івана Вишенського в 5-му томі «Історії літератури»). Ця подвійна обдарованість, обдарованість дослідника і художника, в українській історіографії з’явище не незвичайне. Досить пригадати Костомарова, Куліша (заслуженого в історичній науці, хоч і як знецінював він свої праці затятою публіцистикою), і нарешті — Олександру Яківну Єфименкову та О. І. Левицького. Тому-то, за винятком кількох суворих документалістів та антикварів, наші історики досить охоче бралися за перо повістяра, збагачуючи найбільше ділянку історичної белетристики.

Белетристична жилка в М. С. Грушевському прокинулася ще за його тифліських років, про які він розповів у авторській передмові до названої вгорі збірки. Оповідання «Бех-аль-Джугур», написане в лютому 1885 і надруковане того ж року в галицькому «Ділі», було початком цієї роботи, що і пізніше притягала автора, в пору виключно наукових його студій, коли слабшала його «ригористична» відданість науці. Таким чином і зложилися три белетристичні цикли, що позначаються в книзі «Під зорями»: а) ранні оповідання, названі у автора «З юних днів» (від «Бех-аль-Джугура» до «Ясновельможного свата», писаного р. 1897); b) дві пізніші белетристичні збірки «Sub divo» (під голим небом) та «З старих карток», куди увійшли оповідання 1909—1911 та 1911—1914 рр., і с) драматичні сцени «Хмельницький у Переяславі» та «Ярослав Осмомисл», писані під час невільного перебування автора на Поволжі в імперіалістичну війну. Розподіляючи поданий матеріал по рубриках, М. С. Грушевський пише: «Новою хвилею (після юнацьких белетристичних спроб) прийшла на

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: