Термінатор - Ренделі Фрейкс
Лікар говорив тихим скрадливим голосом, яким говорять психологи, що виступають по радіо:
— У наступній камері — пацієнт № 82, жінка 29 років, діагноз: яскраво виражений шизофренічний синдром. Симптоми звичайні: депресія, тривожність, буйна поведінка, манія переслідування…
Молоді лікарі ловили кожне його слово. Своїми точними, логічно вибудованими науковими статтями з проблем психіатрії доктор Сілберман завоював собі репутацію серйозного фахівця. Не можна сказати, щоб він був найвищим авторитетом, але складних випадках часто вдавалися саме до його консультацій. Правда, процент виліковування у нього був не такий високий, деякі кмітливі молоді лікарі розуміли, що він не вміє знаходити підходу до хворих. Багато років Сілберман консультував лос-анджелеське поліцейське управління, дослідив десятки найскладніших випадків, особисто обстежував найвідоміших останнім часом убивць. Але найбільша вада доктора Сілбермана полягала в тому, що він був розумнішим, ніж треба було для його ж добра.
— Ось ми й прийшли.
Зупинилися біля камери. Вона була з герметичними звуконепроникними дверима: спілкування з пацієнтом відбувалося крізь ґратчастий переговірний прилад, який було вмонтовано над невеличким віконечком з плексигласу. Попри всі свої технічні досконалості, вони сильно нагадували двері середньовічної в’язниці. Доктор зазирнув до віконечка.
Крізь тьмяне скло до палати лилося сонячне світло, відкидаючи на голу стіну напроти тінь у вигляді ґрат. У кімнаті не було нічого, крім сталевої раковини, унітаза і добре відполірованого металевого дзеркала, намертво вмурованого у стіну.
Ліжко, з якого зняли матрац, було притулено до стіни ніжками назовні. В одну з них вчепилися пітні руки: сухожилля напружувалися і розслаблювалися, коли ув’язнена повільно робила вправи на розтягування, відкидаючи з мигдалеподібних карих очей довге, сплутане, вологе від поту волосся. На молодій жінці була в’язнична сорочка, шпитальні штани. Вона підтягувалася, схопившись за верхню ніжку поставленого на спинку ліжка. Її гнучке тіло, пряме й жилаве, напружувалося, немов сталева лінійка. Худі м’язисті плечі піднімалися догори, опускалися, знову піднімалися… Вона, схоже, не відчувала втоми — навіть ритм вправ не уповільнювався.
Наче машина.
Доктор відійшов від віконця, щоб у нього могли зазирнути інші.
Жінка відвернулася від дверей. Вона поводилася так, немов не знала, що за нею спостерігають. Проте насправді вона добре знала про це.
Миготіння облич у дверному віконці відбивалося в дзеркалі. Але жінка не хотіла й знати про це приниження — адже вона не піддослідний щур. Вона продовжувала робити вправи, але руки її здригалися — м’язи почали стомлюватися.
Коли до віконечка зазирнули всі охочі, доктор знову підійшов до нього та, зобразивши на обличчі привітну посмішку, клацнув переговірним приладом і сказав:
— Доброго ранку, Саро!
Сара Дженет Коннор відвернулася від ліжка та подивилася на Сілбермана. Роки, які вона провела в ізоляції, наклали на неї свій відбиток. Обличчя набуло зухвалого, напруженого виразу, погляд блукав, мовби в пошуках порятунку. Здавалося, вона здатна як до втечі, так і до боротьби. Колись м’який і плавний овал обличчя затвердішав і став різким. Вона все ще була гарна, але краса та була якоюсь дикою, мала вимучений, зацькований і стражденний вигляд.
Саме так і має виглядати пацієнтка психіатричної лікарні.
Сара відповіла тихо, жахливо монотонно. Це нагадало Сілберманові глухе гарчання тварини:
— Доброго ранку, докторе Сілберман. Як ваша нога?
Доктор миттю позбавився самовдоволеного виразу.
— Чудово, Capo.
Відімкнувши переговірний пристрій, він звернувся до практикантів:
— Розумієте, кілька тижнів тому вона… тицьнула мені в коліно викруткою.
Присутні непомітно посміхнулися. Сілберман змусив себе триматися, немов нічого й не трапилося, намагаючись відчути впевненість у звичному потоці медичних термінів. Сара є загадковою й потужною силою природи, яку він фактично ув’язнив у 4 клітці, а тепер обплутував павутиною медичної тарабарщини.
— Особливо цікавою є композиція маячні. Вона вважає, що машину, яка зветься «Термінатором» і яка набула людського вигляду, відправлено з майбутнього, щоб вбити її. А також, що батьком її дитини був солдат, посланий на її захист також… Із майбутнього. — Доктор не міг утриматися від іронічної посмішки. — Якщо я не помиляюся, з 2029 року.
Практиканти гмикнули.
— Імовірно, ця шалена ідея спочатку оволоділа її дружком, потім передалася їй. Надзвичайно цікавий випадок передачі ідей. Але й не такий вже рідкісний, як може видатися на перший погляд. Останнім часом ми дедалі частіше зустрічаємося з такими фактами. Певного роду реакція відторгнення на зростаючий технократизм нашого суспільства. І, очевидно, спроба захистити себе від дегуманізації стосунків у сучасному світі. Якби неабияку енергію пацієнтки, з якою вона обстоює свою небезпечну маячню, вдалося націлити на її власне зцілення, вона давно була б на волі…
Сілберман замовк. Йому пригадалася Сара — якою він вперше побачив її на допиті у поліцейському відділку. Вона зв’язалася з якимось буйним параноїком, вони втекли, але дружка зрештою вбили. Сара на декілька років зникла з поля зору Сілбермана і, за іронією долі, знову була направлена під його опіку після невдалої спроби влаштувати вибух у місцевому відділенні корпорації, що випускає комп’ютери. З того часу вона залишалася найвпертішою, найнепоступливішою з його пацієнток, хоча за цей час стан її мав би поліпшитися. Лікаря трохи турбувало, що так і не вдалося підібрати лікування, яке б Сарі підходило. Намагаючись відігнати від себе неприємні думки, доктор уривчасто кинув:
— Ходімо далі.
Практиканти перезирнулися й рушили до наступної камери.
Сілберман затримався, щоб дати вказівки старшому санітарові.
Дуглас був на зріст шість і чотири десятих фути, вагою 250 фунтів і вирізнявся привітністю гримучої змії. Сілберман намагався говорити тихо, щоб практиканти його не почули.
— Я не люблю, коли пацієнти влаштовують безлад у палатах. Простежте, щоб їй дали торазин.
Дуглас кивнув і знаком наказав двом міцним санітарам іти за ним. Сілберман пішов наздоганяти практикантів.
Двері відчинилися. Сара обернулася.
Дуглас увійшов повільно, загрозливо постукуючи дерев’яним кийком по дверях. За ним ішло ще двоє. Один тримав щось схоже на укорочену палицю погонича худоби. Сара з досвіду знала, як боляче б’є ця палиця. У руках іншого була таця, на якій стояли скляночки з червоною рідиною.
Торазин.
— Час приймати ліки, Коннор, — мовив Дуглас.
Сара кинула на нього несамовитий погляд. У ній боролися лють і страх.
— Сам приймай, — відрубала вона.
Дуглас посміхнувся якомога недбаліше. Його кийок не переставав відстукувати но дверях: стук, стук, стук…
— Ти мусиш поводитися добре: сьогодні до тебе прийдуть…
— Я не прийматиму їх. Знову ці… жахи.
— Жодних жахів.
Санітар з розмаху вдарив її дрючком у живіт. Сара зігнулася вдвічі