Українська література » Сучасна проза » Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді

Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді

Читаємо онлайн Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді
свою публічну активність. Його запрошували на різноманітні телепередачі — на «Воґан[127]», «Час запитань», але він не міг узяти в них участь. Йому запропонували виступити перед представниками палати громад, однак поліція не схотіла везти його до Вестмінстерського палацу. Дозволялося хіба кілька приватних зустрічей в помешканнях його друзів. Він добре знав, що з цим не погодиться, проте почувався настільки кепсько, що не хотілося жодних суперечок. Пізно ввечері, коли він тремтів у пропасниці, по телевізору передали про початок війни у Перській затоці — по Іраку завдано масованого повітряного удару. У відповідь Ірак завдав ракетного удару по Ізраїлю, в результаті якого, за дивним збігом обставин, ніхто не загинув, оскільки, на щастя, ракети «Скад» не були оснащені боєголовками з хімічним зарядом. Ті дні минали для нього в напівмаренні-напівсні, у гарячці, з безперервними картинами прицільного бомбардування. Йому телефонували, на деякі дзвінки він відповідав, на деякі ні, снилися жахіття, а ще не вщухав біль від «проголошення себе мусульманином». Самін ніяк не могла збагнути його кроку; вона також телефонувала. Впродовж двох років він прямував крутосхилом до темряви, тож тепер він саме там і опинився — у пеклі. Ошелешив усіх друзів і змушував себе усміхатися поряд з тими, хто паплюжив його й погрожував іншим, хто мовчки погоджувався з іранською погрозою розправитися з ним, яку Ікбал Сакрані назвав «його карою небесною». «Інтелектуал» Тарік Модуд написав йому листа й запропонував більше не порушувати питання фетви. «Мусульмани вважають це гидотним», — казав Модуд. Адже захід використовував фетву, щоб очорнити мусульман, тож йому «не годиться» заперечувати проти неї. Модуд вважав себе поміркованим, проте таке лицемірство не дозволяло йому ясно мислити. Таким людям він не міг більше протистояти, бо вирвав собі язика. Зателефонував Акбар Ахмед, ще один «поміркований», і сказав, що «прихильники жорсткої лінії» помалу послаблюють свої лещата, проте йому слід залишатися «геть примирливим», поводитися як «садга [простий] мусульманин». Він відповів, що вже наївся того лайна.

Шановний Боже!

Якщо Ти насправді існуєш і насправді є таким, яким Тебе зображають — всезнаючим, всюдисущим і всемогутнім, то, безумовно, Ти не тремтітимеш на Своєму небесному престолі перед звичайною книжкою та її автором? Великі мусульманські філософи часто розходилися у своїх поглядах щодо Твоїх взаємин з людьми та оцінок їхніх вчинків. Ібн Сіна (Авіценна) твердив, що Ти, витаючи високо над світом, знаєш про нього тільки в загальних і абстрактних обрисах. Ґазалі не погодився. «Прийнятний для ісламу» Бог знає геть усе й у найменших подробицях про те, що діється на поверхні землі, й має свою думку щодо цього. Ну, й Ібн Рушд не пристав на це, як Ти, очевидно, знаєш, якщо Ґазалі мав слушність (а не Ібн Сіна чи Ібн Рушд). Згідно з Ґазалі, Ти дуже нагадуєш людей, а Ібн Рушд додавав: людей з їхніми недолугими суперечками й розходженнями в поглядах. Втягування Тебе у людські діла було б недостойним для Тебе й принижувало б Твою гідність. Хтозна, що й думати! Якщо Ти Бог Ібн Сіни й Ібн Рушда, тоді Ти навіть не відаєш, що говориться й робиться у цю мить від Твого імени. Проте навіть якщо ти Бог Ґазалі, який читає газети, дивиться телевізор і стає на чийсь бік у політичних і навіть літературних суперечках, мені не віриться, що Ти матимеш клопіт із «Сатанинськими віршами» чи якоюсь іншою книжкою, хай навіть вона геть нікчемна. Всемогутній не може похитнутися перед творінням Людини! Бо в іншому разі, Боже, якщо б так випадково Ібн Сіна, Ґазалі й Ібн Рушд — усі троє помилялися б і Тебе не існувало б, тоді тим паче Ти не мав би клопоту з письменниками й книжками. Як на мене, то моїтруднощі не від Тебе, Боже, але від Твоїх слуг і шанувальників на землі. Знана письменниця нещодавно сказала мені, що на якийсь час перестала писати, бо не любить своїх шанувальників. Хотів би дізнатися, чи Ти співчуваєш її позиції. Дякую за увагу, хоча не знаю, чуєш ти чи ні (якщо не чуєш: див. вище).

«Проголошення мусульманином» стало для деяких представників міністерства закордонних справ підставою, аби звернутися до нього з проханням виступити на захист терористів. Йому сказали, що його втручання може стати корисним у справі Кокабі. Такого собі «студента» Мердада Кокабі, якого звинувачували в підпалі й скоєнні вибухів у книгарнях, що продавали «Сатанинські вірші». Обвинувачення заявляло про наявність відбитків його пальців на паперових обгортках двох саморобних бомб, а також про використання його кредитної картки для найму автомобілів, якими він пересувався до місць скоєння злочинів. У такий спосіб йому, мабуть, натякали, що авторові «Сатанинських віршів» варто попрохати про поблажливість у цій справі. Розгніваний пропозицією, він звернувся за роз’ясненнями до Дункана Слейтера і Девіда Ґор-Бута. Обом така затія не сподобалася. Це його трохи заспокоїло, проте два місяці потому всі звинувачення проти Кокабі було знято і рекомендовано депортувати його на батьківщину. Уряд заперечував свою причетність до викручування рук сліпому Правосуддю. Слейтер і Ґор-Бут сказали, що вони про це нічого не знають. Кокабі повернувся до Ірану, де його прийняли як героя і запропонували іншу роботу. Тож він тепер відповідав за пошуки «студентів» для працевлаштування за кордоном.

Тим часом він одержав верстку збірника своїх есеїв «Уявні батьківщини». Білл сказав: «Тепер, коли ти вже це зробив, то може б, у книжку додати і твій останній есей?» Він опублікував той есей у лондонській «Таймс», намагаючись виправдати свої поступки в «Паддинґтон-Ґрін». Публікація була для нього просто ненависною, позаяк проводила ревізію всього того, що він зробив досі. Проте повісивши собі камінь на шию, не міг на той час від нього звільнитися. Він погодився з Біллом, і есей помістили у збірник під назвою «Чому я мусульманин». До кінця свого життя він жодного разу не погляне на «Уявні батьківщини» у твердій обкладинці, не відчувши ножового удару жалю і сорому.

Війна заполонила думки геть усіх, тож ніхто вже не повторював своїх вимог про необхідність «загладжування провини» (припинення публікації «Сатанинських віршів»), а «лідери» британських мусульман — Сіддікі, Сакрані, бредфордські мулли — наввипередки висловлювали своє співчуття Саддаму Хусейну. Наближалася друга річниця фетви, погода стояла холоднюча. Фей Велдон надіслала йому примірник «Про Свободу» Джона Стюарта Мілла, можливо, це був докір з її боку, проте чисті і сильні

Відгуки про книгу Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: