Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді
Маріан перестала відповідати на його дзвінки. Він так і не дізнався, чи лікарка зв’язалася з нею, а чи вона знайшла собі іншого терапевта, — геть нічого не знав. Опісля вони майже не спілкувалися. Вона погодилася на розлучення й не вимагала за це великих грошей, попросивши деяку суму, щоб розпочати нове життя. Вона покинула Лондон, оселилася у Вашинґтоні. Більше нічого не чув про її хворобу чи лікування. Вона далі писала. В літературному світі її книжки одержували схвальні відгуки і навіть висувалися на Пулітцерівську та Національну книжкові премії. Він завжди вважав її хорошою талановитою письменницею й бажав їй усього найкращого. Їхні життєві шляхи розійшлися і більше не перетиналися.
Ні, не зовсім так. Одного разу вони все ж таки перетнулися. Він дуже був уразливий, вона скористалася цим і завдала мстивого удару.
Прочитав роман чилійського письменника Хосе Доносо про знищення свого внутрішнього «я» і власної особистости — «Непристойна нічна птаха». В уразливому стані, мабуть, не варто читати цієї книжки. Назву взято з листа Генрі Джеймса-старшого синам Генрі та Вільяму, рядки з якого слугували також епіграфом роману: «Кожен, хто досяг свого інтелектуального підліткового віку, починає підозрювати, що життя — це не фарс; і навіть не добротна комедія; а навпаки, життя квітне й плодоносить, живлячись із надзвичайно трагічних глибин сутности, куди воно пустило свої корені. Природний спадок усіх, спроможних на духовне життя, — це нескорений ліс, де виє вовк і сокоче непристойна нічна птаха».
Він лежав і дивився на Елізабет, що спала, а в його кімнаті безперестанку ріс нескорений ліс, так само як той, інший ліс у великій книжці Сендака[124] — ліс, за яким розкинулося море, за яким лежить місцина, де водяться дикі створіння; а ось і його човен, аби він зміг переплисти море, а в місцині, де живуть дикі створіння. його чекає стоматолог. Можливо, зуби мудрости — це якесь передвістя. Можливо, таки існують знамення й передвістя, провіщення і пророцтва, може, все те, у що він не вірив, є навіть реальнішим, ніж те, про що він добре знав. Якщо існують чудовиська з крилами кажана й упирі з витрішкуватими очима. якщо є демони й дияволи. то, може, є і Бог. А може, він просто втрачає глузд. Риба, яка шукає гачка, — це божевільна, дурна і нарешті мертва риба.
А рибалкою, який упіймав божевільну рибу, сиреною, яка привела його особистий човен на скелі, був стоматолог «холістичного типу» Гешам ель-Ессаві з Гарл-стрит. (Можливо, йому належалося дослухатися до зубів мудрости.) Навряд чи Ессаві міг успішно зіграти ту роль, незважаючи на свою схожість з дещо гладшим Пітером Селлерсом[125], проте у відчаї утримувана у садку впродовж двох довгих років риба почувалася пригніченою, з приниженою самоповагою і за будь-яку ціну намагалася намацати вихід, будь-який вихід, і прийняла хробака, що звивався на рибацькому гачку, за справжній ключ.
* * *
Він мав ще одну зустріч з Дунканом Слейтором у Найтсбриджі, і цього разу в кімнаті був ще один чоловік — Девід Ґор-Бут, високопосадовець з міністерства закордонних справ. Ґор-Бут брав участь у перемовинах з іранцями в Нью-Йорку і погодився розповісти про їхні результати особисто. Був пихатий, меткий на розум, жорсткий і прямий; складалося враження, що він, як арабіст, співчуває не письменникові, але його критикам. З часів Лоуренса Аравійського[126] міністерство закордонних справ дедалі більше «схилялося» до мусульманського світу (Ґор-Бут стане доволі непопулярною фігурою в Ізраїлі), а його високопосадовці часто висловлювали гнівне роздратування щодо спричиненими не ким іншим, але письменником труднощами у стосунках Британії з тим світом.
Однак Ґор-Бут заявив, що одержані від Ірану запевнення є «реальними». Вони не домагатимуться виконання смертного вироку. Тепер дуже важливо зменшити напруження всередині країни. Якщо британські мусульмани погодяться на припинення цькування, то вже незабаром ситуація нормалізується. «Тепер, — сказав він, — слово за вами».
Френсіс Д’Суза сприйняла новину про його зустріч з Ґором-Бутом надзвичайно оптимістичною. «Думаю, ми зможемо домовитися!» — сказала вона йому телефоном. Проте після зустрічі він мав препоганий настрій через ледь приховану зневагу Ґора-Бута до того, що він буцімто натворив. Тепер слово за вами. Принциповість розцінювалася як упертість. Його спроба тримати оборону, наполягаючи на тому, що він не злочинець, але жертва, сприймалася як зухвальство. Так багато робиться для нього; чому він такий непоступливий? Він заплутав той клубок: йому його і розплутувати.
Такі настрої, а вони ставали загальними, лягали на його плечі важкою ношею, і він щодалі менше вірив у правильність своїх дій. До певної міри діалог з британськими мусульманами видавався просто невідворотним. Френсіс сказала, що Ессаві зв’язувався зі «Статтею-19» і запропонував свою допомогу як посередника. Ессаві, на її думку, не справляв враження великого інтелектуала, проте хотів злагоди і спокою. Такий шлях вона вважала тепер найдоречнішим. Оборонній кампанії бракувало коштів. Треба негайно зібрати 6 000 фунтів стерлінгів. Ставало дедалі складніше переконувати «Статтю 19» у доцільності продовження фінансування роботи кампанії в цьому напрямі. «Стаття 19» вимагала результатів.
Він зателефонував Ессаві. Стоматолог говорив з ним дуже ввічливо й м’яко, висловлював своє співчуття у зв’язку з життєвими негараздами. Він розумів, що з ним цяцькаються та сюсюкаються, аби лише він погодився на якусь поступку, проте стояв на своєму. Ессаві запевняв, що хоче йому тільки добра. Він зміг би організувати зібрання поважних мусульманських «інтелектуалів-важковаговиків», що стало б початком кампанії у всьому арабському світові, навіть в Ірані. «Довіртеся мені, — казав він. — Я хочу, щоб ви, як той Ґазалі, навернулися до віри». Мухамменд аль-Ґазалі, консервативний мусульманський мислитель, у своєму славетному трактаті «Непослідовність філософів» засудив невірних, піддав критиці відхід від справжньої віри таких великих греків, як Арістотель і Сократ, а також спростовував вчення мусульманських мислителів, зокрема Ібн Сіни (Авіценни) та інших, що намагалися перейняти їхні знання. Ібн Рушд (Аверроес), у кого позичив собі прізвище Аніс Рушді, на твір Ґазалі відповів такою самою мірою видатним трактатом «Непослідовність непослідовности». Про себе він завжди думав як про когось із послідовників Ібн Рушда, а не Ґазалі, проте розумів, що Ессаві мав на увазі не