Українська література » Сучасна проза » Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді

Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді

Читаємо онлайн Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді
й британської поліції, про яких він так неприхильно відгукувався. Сподіваюся, не надто затишно, і я не зроню сльози, якщо якийсь британський мусульманин, якому не до вподоби його манери, підстереже його на темній алеї й спробує настановити на добрий розум. І якщо після цього він дещо стриманіше орудуватиме своїм жвавим пером, то суспільство тільки виграє, та й література не залишиться в програші».

Письменник Джон ле Карре заявив: «Не думаю, що комусь із нас дозволені безкарні зухвалі висловлювання щодо великих релігій». Іншого разу він скаже вже таке: «Знову і знову повторюю, що він мав нагоду врятувати репутацію своїх видавців, якби зачекав з виданням книжки до настання спокійніших часів. Мені чомусь здається, що йому нічого доводити, крім своєї нечутливости». Ле Карре також несхвально відгукнувся про «художню вартість» книжки як один з аргументів на його захист: «Чи повинні ми вважати, що ті, хто займається високохудожньою літературною діяльністю, мають більше право на свободу слова, ніж ті, що займаються відвертою графоманією? Така елітарність не допомагає у справі Рушді». Проте він не сказав, чи також виступає проти використання «художньої вартости» в обороні, скажімо, Джойсового «Улісса» або ж Лоренсового «Коханця леді Чаттерлей».

Кореспондент газети «Івнінґ стандард» запитав Дугласа Герда, міністра закордонних справ і «письмен-ника-романіста»: «Який час в уряді ви вважаєте для себе найболючішим?» Він відповів: «Коли читав

«Сатанинські вірші».

На початку вересня зустрівся з Дунканом Слейтером у його будинку в Найтсбриджі. Велика кількість індійських картин й артефактів свідчила про щире Слейтерове захоплення Індією, що, мабуть, і пояснювало його співчутливе ставлення до людини-невидимки. «Вам слід скористатися всіма своїми зв’язками у мас-медіа, — сказав Слейтер. — Потрібні позитивні відгуки». Недін Ґордімер назбирала вражаючу кількість підписів під зверненням до Ірану, серед них підписи Вацлава Гавела, міністра культури Франції й багатьох інших письменників, академіків і політиків, а Слейтер підказав, що все це можна використати для співчутливої редакторської статті, скажімо, у «Таймс». Опублікували лист Ґордімер, і він мав розголос. Проте жодних змін. «Індепендент» повідомила, що до редакції газети надійшло 160 листів з критикою позиції Теббіта й тільки два листи на його підтримку. Ну, це вже щось.

Кілька днів потому міністр закордонних справ Італії Джанні де Мікеліс заявив, що Європа й Іран «близькі» до обміну листами, що означатиме «скасування фетви» й уможливить нормалізацію стосунків. Слейтер вважав, що повідомлення «трохи випереджує події», проте підтвердив, що «трійка» міністрів закордонних справ Європейського співтовариства протягом наступних кількох днів планує провести перемовини з міністром закордонних справ Ірану Алі Акбаром Велаяті.

Елізабет почала розповідати найближчим друзям про свої нові стосунки. Зі свого боку, він мав розмову з Ізабель Фонсекою й розповів їй про Елізабет. А тоді до нього дійшли чутки про повернення до Лондона Маріан.

* * *

У день виходу «Гаруна», 27 вересня 1990 року, Іран і Сполучене Королівство частково відновили дипломатичні відносини. Дункан Слейтер зателефонував з Нью-Йорка і повідомив про «отримання запевнень». Іран не вживатиме жодних кроків щодо імплементації фетви.

Однак її не скасують і винагорода в мільйони доларів (аятола Санеї, який запропонував цю суму, постійно збільшував її розмір) також залишиться, тому що вона «не має жодного стосунку до уряду». Слейтер намагався зобразити все як певного роду досягнення, проте цей крок скидався на політичну зраду. Будь-яка домовленість щодо нього за участи Дуґласа Герда була домовленістю, якій він не йняв віри.

Розвідка і Спеціальна служба мали такі самі побоювання. В оцінці загрози нічого не змінилося. Він залишався на другому рівні, за крок після королеви. Не передбачалося жодних змін в організації його захисту. Будинок на Сент-Пітерс-стрит залишатиметься замкненим, а віконниці зачиненими. Йому не давали дозволу на повернення додому.

Проте він започаткував нову справу. Вона тоді важила найбільше. «Гарун» мав попит, а кошмарний сценарій Сонні Мегти залишався в країні його страшних снів. Кашмірці так і не повстали, розгнівані іменем механічного одуда, що вмів говорити. На вулицях не лилася кров. Сонні боявся привидів, а тепер, за дня, стало очевидним, що його злі духи — це всього тільки страхи.

Йому дозволили на якийсь час з’явитися без попереднього оголошення в книгарні «Вотерстоунз» у Гемстеді, де він підписував примірники «Гаруна». Прийшов також і Зафар, «допомагав» йому, передаючи книжки для підпису; був там Білл Бюфорд зі своєю великодушною посмішкою. Впродовж години він знову відчував себе письменником. Однак не міг нікуди сховатися від нервозности в очах групи його захисту. Вже не вперше він бачив, що їм також боязко.

А вдома залишилася Елізабет. Щодень вони ставали ближчими. «Дуже переживаю, — казала вона йому, — що роблюся настільки залежною від тебе». Він усіляко заспокоював її. Я шалено тебе кохаю і нікуди не збираюся відпускати. Вона боялася, що він підтримує з нею стосунки просто так, faute de mieux[123], а щойно небезпека мине, він поїде до Америки й покине її. Адже він розповідав їй про свою любов до Нью-Йорка, про свою мрію колись там жити. Він, у чиєму житті була ціла низка «викорчовувань» (які він намагався подати як «багаторазове вкорінення»), не розумів, наскільки почувалася вона англійкою, наскільки глибоким було її коріння. З тих найперших їхніх днів вона наче боролася з Нью-Йорком. Ти собі туди поїдеш, а мене залишиш. Коли вони випивали по кілька келихів вина, то між ними іноді виникало щось схоже на чвари. Проте ніхто з них не вважав ці короткочасні незгоди чимось вартим уваги. Здебільшого вони тішилися одне одним. Я дуже її кохаю, писав він у щоденнику, усвідомлюючи, наскільки чудовим є бажання написати такі слова. Його життя пильно охороняли, тож він навіть сподіватися не міг, що кохання зможе пробитися крізь надзвичайно щільне кільце контролю у його дивне внутрішнє заслання. Проте саме так і ставалося — вечорами, особливо на вихідні, воно радісно котилося через Темзу на велосипеді до нього в гості.

Ненависть також витала у повітрі, так само як кохання. Дзюркотливо-говіркий садовий ґном з Мусульманського інституту не вгавав, просторікував далі. Йому надавали для цього всі можливості. Ось він виступає на радіо Бі-бі-сі, заявляючи, що Салмана Рушді «в очах найвищої законодавчої влади ісламу визнано винним у злочині, що карається смертною карою, і тепер залишилося тільки виконати вирок». У недільній газеті Сіддікі висловлюється гранично чітко. «Він має заплатити своїм життям». Уже чверть століття в Британії не ухвалюють смертних вироків, але тепер обговорення

Відгуки про книгу Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: