Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді
Нарешті він переїхав до Камнора і попервах не міг бачитися із Зафаром і відвідувати друзів у Лондоні. Він розмірковував над своїм новим романом з робочою назвою «Прощальне зітхання Мавра», і його думки були цілковито зайняті пошуком місця подій, однак він кілька разів потрапляв у глухий кут. Йому здавалося, що роман мав би поєднати історію індійської сім’ї з андалузькою історією падіння Ґранади, з останнім султаном Боабдилом, який, покидаючи Альгамбру[132], за влучним висловом його матері, «плакав як жінка за тим, чого не міг оборонити як чоловік», коли останнього дня в арабській Іспанії дивився на захід сонця, проте не знаходив жодного зв’язку. Пам’ятав про Міхас, куди виїхала Кларисина мати Лавінія, про книжку Рональда Фрейзера, яку він там знайшов, про життя Мануеля Кортеса — мера Міхаса напередодні громадянської війни. Після війни Кортес повернувся додому і мусив переховуватися від диктатора Франко впродовж тридцяти років, аж поки виринув, як той Ріп ван Вінкль[133], з небуття і побачив огидну туристичну стрічкову забудову вздовж узбережжя Коста-дель-Соль. Називалася книжка «У схроні».
Він думав про Пікассо й написав дивний абзац про ту частину Малаґи, де народився художник. Бавилися на площі діти — діти з обома очима з одного боку носа. Вони бавилися в Арлекіна й П’єро. Бомба яскравою лампочкою пронизує коня, що ірже. Газети прилипають до боків чорних гітар. Жінки перетворюються на квіти. Є плоди.
Гаряче пообіддя. Митець помирає. Вони майструють йому кривобоку домовину — колаж із неба й друкованого тексту. Він п’є на своєму похороні. Його жінки всміхаються, плюють і забирають його гроші.
Художник не прижився в романі, проте прийшло розуміння: роман буде про митців, а індійська жінка, стоячи на вершині пагорба Малабар у Бомбеї, малюватиме анда-лузький замок Альгамбру. Два світи зійдуться у мистецтві.
Він заповнив записник оповідями від першої особи в стилі Беккетта чи Кафки; все це буцімто писалося людиною, котру в темній кімнаті безперестанку били невідомі викрадачі, що потемки заходили до нього в камеру на розправу. Він не хотів цього писати, проте рядки самі собою лягали на папір. Аж тут настав якийсь проблиск, і він написав комічний абзац, у якому його оповідач спробував описати перше злягання своїх батьків, однак через надмірне збентеження не вживав дієслів, тож ви не дізнаєтеся від мене, писав він, про криваві подробиці того, що сталося, коли вона, і тоді він, а тоді вони, й опісля того вона, коли він, а тоді у відповідь на це і вона, відтак іще протягом якогось часу, а тоді також і протягом тривалішого часу, і тихо, і гучно, а тоді під кінець їхнього виснаження, і нарешті, і тоді... Цей уривок увійде до викінченої книжки. Хоча переважна більшість записів — звичайні дурниці.
Валері Герр боялася раку, однак біопсія показала, що пухлина доброякісна. Добре, що так сталося, Джім, подумав він. Анджелі Картер поталанило менше. Рак заграбастав її у свої лабети, і вона не змогла його здолати, хоча й боролося дуже мужньо. Всюди у світі великі письменники помирали молодими: Італо Кальвіно, Раймонд Карвер, а тепер вже й Анджела стала на герць з цим страшним Женцем. Фетва — не єдиний спосіб померти. Існували давніші види смертних вироків, які все ще виконувалися з великою ретельністю.
Побачили світ «Сатанинські вірші» у м’якій обкладинці у Нідерландах, Данії і Німеччині. Відтак Іран провів конференцію мусульманських учених, які закликали до якнайшвидшого виконання смертного вироку
Хомейні. Не хто інший, як фундація «15 Хордада», така собі неурядова організація, очолювана аятолою Гасаном Санеї, стояла за пропозиціями винагороди за вбивство письменника, пропонуючи вже два мільйони доларів США другові, родичеві чи сусідові письменника, що виконає вирок. (Боньяди, або колись доброчинні фундації, після революції Хомейні та захоплення активів Шаха й інших «ворогів держави» стали бізнесовими консорціумами на чолі з вищим духовенством.) «Немало письменників потерпає від безгрошів’я, — сказав він Ендрю. -Може, нам слід поставитися до цього цілком серйозно».
Проте новин навіть про приблизне місце перебування групи, що зобов’язалася його вбити, не надходило. Впродовж п’яти місяців британський уряд не зронив і слова про фетву.
Переговорив з Біллом Бюфордом про довготерміновий винайм нового помешкання. Біллові прийшла в голову чудова думка. Рей Гедерман, видавець журналів «Нью-Йорк ревю оф букс» і «Ґранта», мав особистого посередника містера Фітцджеральда, відомого під іменем «Фітц», чия дієвість і сивочола солідність робили його ідеальною підставною особою. Ніхто не запідозрить Фітца навіть у найменшій причетності до справи Рушді. Він запитав Гедермана, чи можна Фітцові доручити таке завдання, і Рей одразу погодився. Знову коло знайомих запропонувало вихід зі становища, тоді ж бо як влада не могла — чи не хотіла — щось запропонувати. Фітц розпочав пошуки й невдовзі надибав будинок у Гайґейті, що в Північному Лондоні, із загородженим переднім двором, внутрішнім гаражем, з достатньою кількістю кімнат для обох офіцерів захисту та обох водіїв, а також з величеньким відлюдним садом, у якому він почувався б не таким уже й кротом у норі. Він зміг би виходити з будинку на осоння, під дощ чи навіть сніг. Власники на прізвище Бульсара здавали будинок на Гемстед-лейн терміново й готові були його також продати. Поліція оглянула будинок і сказала, що він просто ідеальний. Одразу уклали угоду про найм на ім’я Рея Гедермана. На якийсь час Джозеф Антон пішов у вимушену відпустку.
Тепер він матиме, куди переїхати. Був кінець березня. Він повернувся на ферму Лонґ-Ліз, з удячністю обійняв на прощання Джеймса й Дарріла, коли повертав їм житло, й подався з Елізабет на вихідні до Дебори Роджерс і Майкла Берклі на їхню валлійську ферму. Тут уперше за довгі тижні зустрівся з друзями. Деб і Майкл були на місці, як завжди, дуже тепло їх вітали, а тоді до них приїхав ще й Ієн Мак’юен зі своїми двома юними синами. Блукали пагорбами і їли смачну яловичу лазанью. У понеділок він повертався до свого нового будинку. Проте спочатку настала неділя. Майкл зранку пішов купити свіжі газети. Повернувся з похмурим обличчям. «Мені душе шкода, — сказав