Чорнобильська комедія - Сергій Вікторович Мирний
…Тримаючи мотузку за ті ж місця, Сергій і хлопчина переходять до сусідніх кілків — натягують мотуз по іншій діагоналі великого прямокутника… — Відстані рівні: значить, всі кути хати, яку вони закладають, прямі…
Щоб жить — я всі кайдани розірву.…Дівчинка, схожа на Оксану, ставить на розіслану скатертину, де вже нарізана кругла паляниця, — кружку з букетиком веселих весінніх квітів…
Я стверджуюсь, я утверждаюсь —…Третє маля сидить, голозаде, на горщику, — бовтає ніжками, з цікавістю блищить очицями на світ навкруг…
бо я живу [43]На обійсті Оксаниного роду буде стояти нова хата.
У повітрі — теплому, прозорому, свіжому — луна мелодія чорнобильської веснянки, повна дикої сили й жаги життя…
Залиті буйним, весільно-білим квітом — щедро сміються вишні.
Чорнобильська весна — прийшла.
ПіслямоваГЕРОЇ СЕРЕД НАС
Здатність людських істот виживати індивідуально і
колективно в найтяжчих умовах,
що їх створює природа й самі ці істоти, — просто-таки вражає.
Сюфельд П. Екстремальні та незвичайні довкілля. (З підручника Психологія людини в довкіллі. — Нью-Йорк: Ваті, 1987.)Ця героїко-сатирична поема — твір художній, і всі її герої вигадані.
Але в них були — а точніше, є — цілком реальні прототипи, яких зовсім незайве тут згадати.
Коля — водій бойової машини № 80 чорнобильської радіаційної розвідки — продовжує шоферувати й зараз. Ганяє свою нову потужну вантажівку дорогами й бездоріжжям, обслуговує з бригадою трубопроводи півночі України.
Петро-дозиметрист довгий час «землемірив», аж поки не вийшов на пенсію за віком. У його старшого сина троє діточок, донька теж вийшла заміж, подарувала йому ще онука… Так що турбот, хоч і приємних, вистачає.
Лейтенант (нині капітан) запасу Пат насправді живий. Захистив кандидатську дисертацію, став науковцем. Колеги дуже цінують його за послідовно критичний підхід.
Паташон майже не змінився, лише трохи обважнів — все такий же згусток позитивної енергії. Закінчив вечірнє відділення університету, років через п’ять-сім захистив дисертацію, і тепер їхні (вже наукові) суперечки з Патом користуються величезною популярністю у наукової й навколо-наукової публіки.
Котко в нові часи розвернувся, нині він процвітаючий представник середнього класу. В скрутні моменти «перехідного періоду» здорово виручав — та й зараз інколи виручає — своїх чорнобильських друзів.
Я бачусь з ними, знайомий з їхніми дружинами (а бува, й любками). Багато в кого народились діти — абсолютно нормальні, звичайні діти…
Хто підірвав своє здоров’я в Чорнобилі, так це Шльопанцов. Він-таки став інвалідом. Тепер у вільний час полюбляє займатись патріотичним вихованням молоді, щедро передає свій досвід ліквідації наслідків аварії.
Як завжди, в строю, на передньому краї боротьби за здоров’я населення, функціонер-від-медицини. Тепер щороку на так звані «чорнобильські дні» по телебаченню ми бачимо його, його сина та онуків. Всі теж нівроку, здоровенькі.
У Оксани й Сергія життя йде не без пригод, але в цілому, як кажуть, «динаміка позитивна»…
Втім, це вже тема іншої книги.
А цю —
присвячує переможцям Чорнобиля — жителям Чорнобильської землі та ветеранам Чорнобильської битви — Сергій Мирний Примітки