Українська література » Сучасна проза » Світло Парижа - Елеонор Браун

Світло Парижа - Елеонор Браун

Читаємо онлайн Світло Парижа - Елеонор Браун
вона повела Марджі вузькими коридорами, потім нагору, до її кімнати. То був будинок у формі літери «у» з двором у центрі, де кілька дівчат сиділи на сонці, дехто читав, дехто розмовляв. У кутку був водопровідний кран, можливо, з'єднаний з якимось колодязем, камінь під ним укрився мохом і розтріскався від невживання, позаду двору розкинувся трояндовий сад, великі духмяні бутони розпукувалися, тяглися до сонця. Себастьєн казав, що клуб (або, точніше, дівчата, які були його членами) має не дуже добру репутацію, і Марджі приготувалася до скандалів за кожним рогом, але нічого такого не було, і це її трохи розчаровувало.

Елен привела її рипучими сходами на третій поверх, над фойє була сонячна кімната, настільки чиста, наскільки брудною й холодною була підлога внизу, потім лабіринтом коридорів, потім знов сходами на четвертий поверх. Тут було тихше й повітря було гарячим, попри відчинені слухові вікна в коридорі. Дорогою Елен без угаву тріщала про додаткові правила й інструкції, що влітали Марджі в одне вухо й вилітали в друге, натомість вона роздивлялася навкруги, намагаючись запам'ятати численні повороти. У голові її грали барабани неслухняності й материного несхвалення, але їй не було соромно. Сходи не схвилювали й не втомили її. Її бентежило майбутнє. Невже вона буде такою, як ті дівчата в кінці вулиці, де стояв батьківський будинок у Вашингтоні, щоранку буде впевнено йти на роботу, буде такою, як письменники, яких вона бачила в кав'ярнях, швидко писатиме у зошиті, схиливши голову, буде відважною й сміливою, як Себастьєн чи Евелін.

Нарешті вони підійшли до дверей і Елен широким жестом вручила їй ключ. — Ось ваша кімната. — Вони були в кінці коридора, і Марджі нерішуче відчинила двері, щоб побачити світлу кімнату, залиту яскравим сонцем, де похитувалися порошинки у сяючих потоках світла, що лилось із двох маленьких вікон. — Два вікна, — сказала Хелен. — Поталанило. — Зазирнула в кімнату й здвигнула плечима. — До зустрічі.

Марджі увійшла, розкинувши руки, наче хотіла поглинути повітря, обійняти це місце. Вона відчинила вікно і подивилася на задні стіни будинків на вулицях позаду клубу, білизну на шворках, кролика, що їв траву в городі в кутку двора. Коли повітря увірвалось усередину, вона відчинила друге вікно, глянула у двір, на дівчат, що лінувалися на сонці, на троянди, що солодко пахли в повітрі.

Посередині підлога була з яскраво пофарбованого дерева, яке змушувало кімнату буквально блищати, попри щілинки від довгого використання. Стіни були свіжовибілені. Ліжко з металевою рамою, матрас, подушка й стосик простирадл, гардероб, стілець. Ось воно. І Марджі, що зросла в багатому домі, набитому меблями, антикваріатом, грошима, що хотів би мати кожен, мало не заплакала від цієї простоти. Ця кімната належала їй, Париж належав їй, життя належало їй. Нарешті її життя належало їй.


Наступного ранку після переїзду Марджі спитала в жінки за конторкою про роботу. Жінка ретельно її оглянула й нарешті простягла картку з адресою. — Учора телефонували з паризької бібліотеки. Шукають працівника.

Пальці в Марджі тремтіли, коли вона взяла картку. Робота в бібліотеці! В Парижі! Усе було їй призначено. Вона наділа новий французький капелюшок, який знайшла по довгих пошуках чогось із широкими крисами — французькі жінки мали маленькі голови й не мали такого буйного волосся, як у Марджі — й попрямувала на рю Д'Елізе, № 10.

Бібліотека була не такою, як її уявляла собі Марджі, не схожою на бібліотеку у неї вдома. У кінці широкої вулиці поблизу Єлисейських полів вона знайшла цю адресу, величний міський будинок, широкий і високий. З важкими масивними дверима й мовчазними вікнами. У сусідньому будинку мийник вікон стояв на одному з балконів, і скло, яке щойно вимив, виблискувало на сонці. Забудована такими самими будинками вулиця була такою тихою, що Марджі заприсягнулася б, що там зовсім ніхто не мешкав. На другому боці, оточений стіною із залізними гратами нагорі, стояв Єлисейський палац, де жив президент, і кілька жандармів ішли вулицею вниз, підозріло поглядаючи на Марджі, коли та, вагаючись, зупинилась на хіднику.

Від їхньої уваги вона почулася ніяково, змусила себе підійти до дверей і підняти важкий молоточок дзвоника. Вона двічі упустила його. На порожній вулиці звук видався грюкотом, але ніхто не відповів. Вона постукала ще двічі, але, не діставши відповіді, повернула ручку й увійшла.

Колись величний будинок зараз потребував догляду. Перед нею розкинувся великий мармуровий передпокій, розкреслений на білі й чорні квадрати, запорошений і занедбаний. У центрі фойє стояв порожній стіл. Вона пройшла вперед, поглядаючи праворуч і ліворуч. По обидва боки були кімнати з потрісканою дерев'яною підлогою, східні килими потьмяніли від сотень ніг. У кімнатах усюди стояли полиці з книгами й наче випадково зібрані стільці й столи. У кімнаті праворуч від неї стояв канделябр, який неодмінно би засвітив, коли б його ретельно вичистили, за столом маленький худорлявий чоловік у важких круглих окулярах щось писав, перед ним на столі була розкидана купа книжок. У кімнаті ліворуч дві жінки сиділи й читали, і їхні обличчя були гарячими від сонця, що вливалося крізь розчинені вікна. Марджі стояла в коридорі, вдихаючи запах книг, дерева й пилу, щасливо посміхаючись.

— Чим я можу вам допомогти? — спитала жінка, вийшовши з кімнати позаду, клацнувши підборами.

— Я тут з приводу роботи. Мене прислали з клубу американських дівчат, — відповіла Марджі. Жінка наблизилась до неї, простягла руку, Марджі її потиснула.

— Чудово. Я — Мері Парсонс, директор, а ви?

— Марджі Пірс. — Парсонс була схожа на парижанку, така ж гладко зачесана й ніжна, але говорила з американським акцентом. На ній була блакитна сукня, підперезана на тонкій талії. Волосся було зібрано в

Відгуки про книгу Світло Парижа - Елеонор Браун (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: