Українська література » Сучасна проза » Війни художників - Станіслав Стеценко

Війни художників - Станіслав Стеценко

Читаємо онлайн Війни художників - Станіслав Стеценко
холодно.

— Я це зробила не зі своєї волі.

Вона не дивилася на нього.

— Я повинна була вибачиться ще тоді, — баронеса випросталася на стільці. — Але ви, здається, не потребуєте моїх вибачень.

Вона зміряла його порожнім поглядом. У Гущенка склалося враження, що баронеса трохи напідпитку.

Повернувся офіціант з двома бокалами коньяку. Поставив їх на стіл і пішов.

Баронеса взяла свій бокал й випила, злегка скривившись. Рум’янець на її щоках погустішав.

— Не мовчіть, скажіть що-небудь.

Гущенко знизав плечима: мовляв, не маю особливого бажання вести порожні розмови, та й де гарантія, що розкаялися ви щиро, а не за наказом Клейста.

— Складете компанію в рулетку? — примирливо запитала Лені.

— Ні. Принаймні сьогодні — ні.

— Як хочете. Не буду нав’язуватися. Тим більше чоловікові, який мною знехтував.

Баронеса кинула недопалок у попільницю, стрімко встала, загуркотівши стільцем, і зникла за дверима в залі з рулеткою.

Гущенко допив коньяк, покликав кельнера — жбурнув йому на тацю гроші. І пішов геть.

Розділ 62

21 червня 1940 року

Комп’єн


Мрія про помсту Франції за ганебні Версальські угоди, що не давала спокою Адольфу Гітлеру багато років, гризла, як невиліковна хвороба, сьогодні стала реальністю.

У Гітлера був відмінний настрій, більше того, він, як нарцис, був у захваті від себе: все сталося так, як він мріяв, як уявляв багато разів!

У якомусь паризькому музеї Геббельс знайшов вагон, в якому маршал Фердинанд Фош змусив Німеччину підписати ганебний і принизливий для неї мир. І це виявилося дуже доречним. Солдати вермахту відбійними молотками розбили стіну музею, притягли вагон у Комп’єнський ліс і встановили на те ж саме місце, де він стояв двадцять два роки тому.

Це була солодка помста. Один з найкращих моментів у житті Гітлера. Він помстився за приниження всієї нації і за своє приниження. Свій успіх і своє приниження він не відрізняв від успіху й приниження своєї нації. Він виправив історичну помилку.

Гітлер полетів на початок перемовин про капітуляцію Франції в супроводі Ґерінга, Ріббентропа, Геса і Кейтеля. Старий монумент у лісі, на якому меч пронизує німецького орла, був покритий величезним червоним прапором із чорною свастикою.

Над гранітним каменем, на якому французи в 1918 році написали: «Тут злочинна німецька імперія була переможена вільними народами, які вона намагалася поневолити», тепер на щоглі був піднятий особистий штандарт фюрера зі свастикою. Гітлер підійшов і поставив чобіт на цей камінь. На чоботі вигравало літнє сонце. Він, Адольф Гітлер, зараз розтоптав ту ганьбу Німеччини — поразку від французів і їхніх союзників. Краєм ока кинув на свою свиту. Чи спостерігають вони за цією миттю тріумфу? Ґерінг посміхався, Кейтель, як і мав робити служака, їв його поглядом. В очах Геса було захоплення. І лише той дурень Ріббентроп дивився кудись убік.

Гітлер повільно пройшов повз статую Фоша, не звернувши на неї найменшої уваги. Подумав, що варто прибрати її. І піднявся у вагон. У той самий вагон. Сів на місце, де тоді, у 1918 році, сидів такий ненависний йому Фош. Маршал помер, здається, років десять тому. А шкода, що він не бачить цієї ганьби французької зброї.

Увійшли четверо похмурих генералів-французів. Він не знав, як їх звати. Не хотів знати. Він не відповів на їхнє привітання. Глянув на них, як на порожнє місце. Лише кивнув Кейтелю: починайте. Він сидів з французами не більше 15 хвилин. Забагато честі для них. Потім устав і мовчки вийшов. За ним вийшов весь його почет, залишились лише Кейтель й офіцери штабу. Справу було зроблено. Франція стояла перед ним на колінах. Оркестр заграв «Дойчланд юбер алес» і «Хорста Весселя».


21 червня 1940 року

Берлін


За три години величезний літак фюрера «Кондор» і чотири винищувачі супроводу «Мессершміт-109» приземлилися на аеродромі поблизу Берліна. На Гітлера чекав його особистий автомобіль і чотири автівки з охороною, що традиційно нараховувала 18—20 осіб.

Автомобілем фюрера був відкритий шикарний кабріолет «Mercedes-Benz 770 К» з номерним знаком «ІІА 19357». Ця машина мала неофіційну назву «Überauto» — «суперавтомобіль». Він був найпрестижнішою моделлю компанії «Мерседес» з найпотужнішим на той час двигуном обсягом 7,7 літра.

Зовні автомобіль Гітлера був практично таким самим, як й інші 4 автомобілі з охороною. Кілька посвячених знали, що він мав збільшений бензобак, броньовані бічні панелі кузова й дверей, багатосекційні камери коліс, що дозволяють продовжувати рух при простреленому автоматною чергою колесі. Автомобіль важив майже шість тонн: фюрер був захищений броньованими листами, товщина яких навколо самого салону сягала 18 міліметрів. Куленепробивне скло мало товщину 40 міліметрів.

Автомобіль фюрера був обладнаний спеціальною підставкою під ноги й піднятим на 13 сантиметрів переднім пасажирським сидінням. Тільки на автомобілі фюрера був прапорець — особистий «штандарт присутності».

Автоматична зброя, розміщена в спеціальних кобурах на бічних панелях, була призначена для охоронців. Серед «засобів самооборони» у машині фюрера був присутній ручний кулемет. Фари й прожектори-шукачі, яких установили близько 20-ти, були надпотужними. Йшлося про те, щоб під час можливого переслідування ними можна було засліпити ворога.

Гітлер переодягнувся в закритому автомобілі охорони, для чого його на 15 хвилин залишили самого. Фюрер соромився свого оголеного тіла. Він вважав, що державний діяч без одягу чи у спідній білизні виглядає смішним. А володар Європи не міг виглядати смішним. Якось Генріх Гофман без дозволу сфотографував його в шортах і гетрах. Побачивши цей знімок, фюрер просто оскаженів, він кричав на Гофмана і місяць не приймав у себе.

Сьогодні Гітлер мав їхати серед натовпу в відкритому автомобілі, і тому на

Відгуки про книгу Війни художників - Станіслав Стеценко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: