Криве дзеркало війни. Міфи та загадки Другої світової - Леонід Олександрович Сапожніков
— Понад усе мене турбує, — сказав Гітлер на нараді, — що Черчілль зобразить цю витівку Гесса моєю власною мирною ініціативою. Хто мені тоді повірить, що Гесс полетів без мого відома і що це не змова за спинами моїх союзників?!
Він спитав Герінга, чи реально долетіти до Шотландії на «Мессершміті-110». Рейхсмаршал зв’язався з експертом і сповістив, що шансів обмаль: пануючі бокові вітри знесуть літак у відкрите море. Це підбадьорило Гітлера: «О, якби він потонув!..».
Англійці мовчали — схоже, Гесс не долетів. У цьому разі можна вигадати безневинну причину його зникнення — наприклад, розбився в Альпах через несправний двигун. Та якщо Черчілль, отримавши Гесса, тільки цього й чекає? Хоче спіймати вождя німецької нації на явній брехні і виставити перед усім світом на посміховисько... Доведеться визнати в офіційному повідомленні, що Гесс все-таки полетів до англійців, але оголосити його божевільним.
«Важкий, майже нестерпний удар, — пише Геббельс 13 травня. — Наразі його наслідки навіть неможливо уявити. Фюрер абсолютно розчавлений. Яка картина для всього світу: душевнохворий є другою після фюрера особою!».
Він день за днем повертається в щоденнику до болючої теми: «Я страшенно страждаю через цей сором з Гессом. Почуваєшся так, ніби тобі надавали ляпасів, навіть соромно з’являтися на вулиці. І це перша після фюрера людина в партії! Ніби кошмарний сон»...
Та от англійці нарешті заявили, що Гесс в їхніх руках і що прилетів він з пропозицією про мир з власної ініціативи. Гітлер полегшено зітхнув:
— Черчілль проґавив величезний шанс! Він міг би використати цей випадок, щоб підірвати до нас довіру росіян! Тепер, я сподіваюся, Сталін нічого не запідозрить.
Фюрер помилявся. Сталін був упевнений: Гесса послав Гітлер, щоб, припинивши війну з Англією, розв’язати собі руки на сході. Однак англійці, міркував Сталін, відмовились укласти мир, інакше б тримали приліт Гесса в таємниці. План Гітлера провалився, а воювати на два фронти він не наважиться — не такий же він дурень!
І товариш Сталін поставився до польоту Гесса благодушно, навіть із гумором.
«Коли ми прочитали про це, то просто очманіли, — згадував Молотов. — Отакої! Не тільки сам сів за керування літаком, а й вистрибнув із парашутом... Чим не подвиг розвідника? Сталін спитав мене, хто з наших членів Політбюро здатен зважитися на таке? Я порекомендував Маленкова, оскільки він шефствував у ЦК над авіацією... Сталін запропонував скинути Маленкова на парашуті до Гітлера — нехай, мовляв, усовістить його не нападати на СРСР»...
До 22 червня 1941 року залишалося трохи більше місяця.
Чого не врахували в гестапо
Гітлера надзвичайно хвилювало ще одне: чи не дізнаються англійці від Гесса про напад на Росію?
— Я переконаний, мій фюрер, що цього не станеться, — ручався начальник політичної розвідки Шелленберг. — Він відданий вам і не втратив глузд.
Але Гітлер вирішив застрахуватися і доручив Гіммлеру терміново готувати вбивство Гесса.
Надскладне завдання! Гесса, безперечно, добре охороняли, але була й інша проблема: англійська контррозвідка за активної допомоги населення розкрила від початку війни майже всю німецьку агентуру. Її залишки лягли на дно і не виходили на зв’язок. Отже, вбивць слід було послати з Німеччини.
Темної травневої ночі гідроплан «Дорньє» висадив у морі поблизу мису Кіннерд Хед двох агентів гестапо. До безлюдного берега вони допливли на гумовому човні, відтак розрізали його, втопили і розійшлися в різні боки. Зустріч було призначено у Глазго.
Обидва агенти відмінно володіли англійською. Кожен мав сухий пайок, щоб одразу не світитися в кав’ярнях та магазинах. Молодший із двох, 25-річний Вернер Ваелті, дійшов до маленької провінційної станції і сів у порожньому залі очікування. Поїзд буде нескоро, і він вирішив поснідати ковбасою, виданою в Берліні. Прибиральник, що замітав у залі, показав йому, куди викинути шкурку, і при цьому звернув увагу на дивну ковбасу. В Англії такої нема — явно іноземна, але ж імпортні продукти дуже давно щезли із продажу!.. У гестапо, споряджаючи агентів, прошляпили цю деталь. А головне, не врахували, що мешканцям обложеної фортеці скрізь ввижається ворог.
Прибиральник повідомив про підозрілого молодика начальника й додав, що він явно не місцевий, прийшов на станцію пішки, а звідки — незрозуміло. Подальше було справою техніки. Прибув патруль, перевірив документи Ваелті, які виявились бездоганними. Попросили показати вміст рюкзака — і знайшли там зброю...
Другого агента, 36-річного Друекке, поліція затримала в Единбурзі. Він був міцний горішок, але молодий Ваелті зізнався в усьому. Їх судили і повісили. А Гесса почали перевозити з місця на місце, побоюючись десанту німецьких парашутистів. Декілька діб його тримали навіть у фортеці Тауер.
Всупереч наказу
Тепер у нас достатньо інформації, щоб відповісти на запитання, чи знав Гітлер заздалегідь про політ Гесса. Я вважаю, що знав, але не про політ, а про намір. Гесс сам йому про це розповів і попросив дати дозвіл. А фюрер заборонив, щоб не ризикувати власним іміджем і життям свого Руді.
У щоденнику Геббельса є красномовний вислів: «Усупереч наказові фюрера Гесс вирушив на літаку і з суботи більше не об’являвся». Який наказ мається на увазі? Заборона пілотувати літак? Коли Гесс просився льотчиком на фронт, фюрер справді взяв з нього слово, що впродовж року він не сяде за штурвал. Однак рік давно минув — отже, залишається заборона летіти до Англії! Гесс уперше не послухався дорогого фюрера, але зробив це в інтересах Німеччини і для того, щоб повернути його увагу, втрачену з початком війни. Так, винен, грубо порушив партійну дисципліну, але переможців не судять. Зіг хайль!
Не досить переконливо? Є й інші доводи.
Пінч приніс Гітлеру 11 травня пакет з листом Гесса. Дружина Гесса Ільзе знайшла потім чернетку цього листа і добре запам’ятала фразу: «У разі, мій фюрер, якщо мій проект провалиться, ви завжди зможете відмежуватися від мене — оголосити божевільним».
Невже Гесс написав би такого листа, якби був у змові з Гітлером? І навіщо фюреру було б арештовувати всіх причетних до польоту, починаючи з Пінча? Його розжалували з оберфюрерів СА (майже генеральске звання!) в солдати і відправили на фронт. Хмари згустилися навіть над Мессершмітом. Не зачепив Гітлер тільки Ільзе Гесс — ну якось було у нього не в моді автоматично репресувати дружин...
Якби Гітлер санкціонував політ, то й підготовлений той був би як слід. Але Гесс навіть не знав, що посадкова смуга