Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
Цікава доля ритропанопеуса. Кілька десятків років тому він був випадково завезений у Голландію з узбережжя Північної Америки. Такі переселення личинок крабів або молюсків давно спостерігаються ученими. Минув якийсь час, і ритропанопеус з'явився в Бузькому і Дніпровському лиманах. А тепер він поширився по всьому Азовському морю. Ми знаходили його на Казантипі і біля Бердянська.
Деяке каміння знизу було вкрите такою силою актиній, що драглисті тіла тулилися одне до одного. Досить велика актинія повільно стискалася в клубок, поступово підбираючи всередину, до рота, свої прозорі щупальця. З центра клубка стирчали ніжки маленького крабика. Безліч дрібних ракоподібних шастали по мокрому камінню берега в зоні запліску.
Там, де глибина води була сантиметрів двадцять п'ять, уже починалися лужки морських трав.
Я попливла майже від самого берега, щоб бачити всі поступові зміни дна.
Ближче до берега на піску лежали великі плоскі камені, оброслі нитковидними водоростями. Тут же починалися лужки лапчастого рдесника, заніхелії і зостери. Чим далі я пливла, тим менше ставало каміння, поки піді мною не потяглася нескінченна піщана рівнина. Хоч я була вже далеко від берега, глибина лишалася майже незмінною, хитаючись від 70 сантиметрів до метра з чимось. Рівнина зрита безліччю невеликих ямок глибиною п'ять-десять сантиметрів. І в кожній ямці лежав бичок. Поки я наближалась до них, бички лежали нерухомо, щільно притискаючись до дна своїх схованок. Але я пливла над ними на невеликій висоті, і вони кінець кінцем не витримували і кидались навтіки.
Всі бички, навіть ті, що лежали у відносно глибоких місцях (приблизно півтора метра), тікали обов'язково до берега, під захист каміння і трави. Трохи далі вздовж скелястої частини бухти дно поволі знижувалось. Але навіть на відстані сотні метрів од берега глибина була всього метрів два або й менше.
Зарості зостери, заніхелії і лапчастого рдесника кишма кишіли дрібними ракоподібними. Напівпрозорі креветки стояли між стеблами, витягнувши довгі тонесенькі вусики.
Бичків тут була сила-силенна. Подекуди на піщаних лисинках між травою вони лежали, майже суспіль вкриваючи дно своїми товстими тільцями. Я підрахувала їх на цій ділянці, вибираючи і перенаселені місця, і місця, де риби було менше. В середньому на квадратний метр дна припадало від 10 до 12 бичків. Я знімала їх навколо себе, забувши про все на світі, коли раптом із заростей появилася зграя кефалі. Вона пройшла, на жаль, занадто далеко, щоб можна було її сфотографувати. В зграї було штук десять великих риб. Через кілька хвилин пройшла ще одна зграя, яку я встигла зняти в ту мить, коли вона була від мене на відстані, трохи більшій метра.
Кефалі помітили мене, тільки підійшовши зовсім впритул. Вони злякано метнулися до берега і зникли. Ганятися за ними було безглуздо. Я зовсім нерухомо лежала на поверхні над заростями рдесника. Через кілька хвилин з'явилися ще кефалі, можливо, ті ж самі. Вони повільно наближалися, час від часу майже стаючи на голову, щоб підхопити щось між коренями рослин і на піщаних лисинках. Вовтузячись серед трави, вони скаламутили воду. Під прикриттям цієї завіси я почала обережно підкрадатися до зграї, що годувалася. Проте чи шум ластів, чи коливання води стривожили риб. Вони кинулись рятуватися, але тому що я нерухомо завмерла, попрямували в мій бік, не помічаючи мене за довгими стеблинами рдесника і каламутною пеленою. Товста морда кефалі з виряченими очима з'явилася біля самого мого обличчя. Кефаль зробила такий стрибок, що їй міг би позаздрити акробат. Вона вискочила з води, метнулася вбік і зникла. Слідом за нею пролетіли майже коло мене інші кефалі. Їхня панічна втеча викликала помітну тривогу серед флегматичних бичків. Вони почали зніматися з своїх місць і прямували до берега під каміння.
Насичена дрібними живими організмами і завислими частинками вода Азовського моря дуже обмежує можливості фотографування. Навіть у відносно прозорій воді тихих бухт бажано знімати на відстані не більше одного або півтора метра.
Я попливла далі, сподіваючись на нові цікаві знахідки. Поки що, крім нових «завалів» бичків та дрібних рибок — молодих атерин, нічого ще не було. У багатьох атеринок на загривку або між зябрами, біля їх основи, інколи біля анального отвору сиділи великі темні бородавки. Користуючись тим, що атеринки підпускали мене зовсім близько, лише вислизаючи з-під простягнутої руки, я уважно розглянула дивні нарости. Це були паразитичні ракоподібні, схожі на сфером. Вони сиділи на тілі атеринок, міцно вчепившись у беззахисних рибок, які помітно відставали від зграйки. Ще напередодні, плаваючи в бухтах західної сторони, я звернула увагу на танцюючих у воді круглих рачків-ізопод, яких я помилково вважала за сфером. Спроби зловити їх просто рукою були зовсім безнадійні. Потрібен був сачок, але я його не взяла з собою, може, вперше за всі поїздки на море.
Мабуть, людська шкіра надто груба і товста, щоб рачки могли до неї присмоктатися. Вони інколи доторкались до обличчя і рук, але зараз же відскакували геть, не перестаючи, проте, витанцьовувати перед склом маски. Тут, у Татарській бухті, їх було дуже багато. Поки іншої риби не було видно на моєму, обмеженому сімома-вісьмома метрами підводному горизонті, я підрахувала атеринок з паразитами на тілі. Виявилося, що кожна двадцята рибка в зграї несла на собі рачка, який смоктав її.
Потроху дно почало глибшати, затягуюючись зеленуватою імлою. Було вже метрів шість завглибшки. Я пірнула, щоб розглянути велику темну рибу. Це був величезний бичок, патріарх серед інших, теж не маленьких, що лежали серед рідких кущиків зостери. Біля дна було похмурно. Видимість помітно зменшилась, і на відстані трьох-чотирьох метрів предмети було ледве видно. Трохи далі появились обриси дивних каменів, що скидалися на м'які складки тканини. На них теж лежали бички. Складки переходили в чарунчасту стіну, яка тяглася до самої поверхні. Це було крило ставного невода.
В сіті стирчала дивна тварина, що складалася з двох хвостів, по хвосту з кожного боку стінки. Довелося пірнути ближче, щоб зрозуміти, в чому справа. Бичка, що застряв у сітці по черево, почав заковтувати з голови інший бичок трохи більший. Між ними була чарунчаста стінка. Може, бичкові, що заковтував