Українська література » Пригодницькі книги » Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Читаємо онлайн Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
шумі і боязко позираючи вгору, я пробиралась вздовж берега. Ще один осип з величезними каменями перегородив шлях, і я вийшла до знайомої бухти. Сліди обвалу були й тут, але в значно меншій мірі. Завалило великий камінний басейн, у якому завжди був тонкий шар прогрітої сонцем води, розбило вдрізки камінь з навісом, під яким ми ховали свої речі. Нові камені лежали у воді, голі й чужі, серед старого каміння, оброслого водоростями, черепашками і моховатками.

Мине деякий «час, і чужинці наберуть підводного вигляду. Але вже тепер краб біг по гострих, ще не обтертих морем гранях зломів, і бичок причаївся в тіні нового захистку.

Я йшла назад, так само боязко озираючись і шарахаючись від найменшого шуму. А втім, це не вберегло мене від дошкульного удару по кісточці невеличким, але досить гострим камінцем. Він котився з урвища, тягнучи за собою хмарку куряви. Розрахувавши його шлях, я була цілком певна, що місце падіння буде за кілька метрів попереду мене. Камінь змінив напрямок в останні секунди, вдарившись об виступ. Я стрибнула вбік, і камінь стрибнув туди ж. Він був з кулак завбільшки і, на моє щастя, майже круглий. Я шкутильгаючи попленталась додому і дістала на біостанції найсуворішу догану за виявлену легковажність: не можна ходити по свіжих обвалах, поки не закінчиться поступове осідання каменів.

Погода, нарешті, стала кращою. Я зайнялася розшуками гнізд зеленушок. На цю думку мене наштовхнула зустріч із зеленушкою, яка крутилась біля каменя; рибка тримала в роті кусочок водорості і була схожа на рибку, прикрашену гілочкою петрушки перед подаванням на стіл.

Зеленушка зникла в заростях цистозири і через деякий час появилася знову, вже без гілочки. Мені здалося це достатнім доказом, що гніздо будується саме тут, у густих заростях. Але навіть найретельніші розшуки виявились безрезультатними. Я тільки пом'яла цистозиру і, мабуть, сполохнула зеленушку від вибраного нею місця. Зеленушки, які порались коло водоростей, попадалися мені ще кілька разів. Найімовірніше, що вони справді будували гнізда, але самого процесу будування мені спостерігати не довелося. Потім появились окремі кефалі і зубарики, які зовсім вибили в мене з голови зеленушок та їхні гнізда. Я ганялася з камерою за великою рибою, переводячи одну котушку плівки за одною.

Під водою не тільки всі предмети здаються збільшеними і наближеними до спостерігача на одну третину справжньої відстані, але й фокусна відстань об'єктивів відповідно збільшується в тій самій пропорції. А тому, знімаючи об'єктивом з фокусною відстанню 35 міліметрів, фактично ви знімаєте об'єктивом в 47 міліметрів; мій об'єктив у 28 міліметрів працював, як 37-міліметровий. Зробити наводку на фокус, знімаючи риб, які швидко пропливають, коли і сам фотограф перебуває у безперервному русі в трьох площинах, дуже важко. Найкраще — це мати максимально короткофокусний об'єктив, який при сильному діафрагмуванні дасть найбільшу глибину різкості. Тоді можна знімати будь-який об'єкт, де б він не знаходився — за метр від фотографа чи за п'ять-сім метрів, турбуючись лише про те, щоб об'єкт зйомки потрапив у кадр. Предмети, які знаходяться далі ніж за кілька метрів, все одно виходять з розмитими контурами.

Завжди треба намагатись якомога ближче підібратися до об'єктів, що знімаються, щоб шар води між ними і об'єктивом апарата був по змозі тоншим. Це особливо важливо, коли вода не досить прозора. А ширококутник дасть можливість навіть великим об'єктам вміститися в кадрі. З другого боку, після сильного діафрагмування необхідно вживати високочутливу плівку, особливо коли знімаєш на глибині.

Плівка!.. Я зненавиділа її всією душею. При найменшому натяку на каламуть на ній виникали мільярди дрібнесеньких точок, які створювали світний ореол навколо світлих предметів. Думка про Азовське море не давала мені спокою. Я згадувала скелясті бухти мису Казантип, плоскі черепашникові обмілини острова Бірючого, мілку білясту воду з силуетами невідомих риб і ставними неводами біля самого берега.

Їхати туди тепер, коли щоденні вітри продувають наскрізь весь Крим, піднімаючи хвилювання на морі, було б безглуздо.

На Карадаг приїхали підводні спортсмени, які побували в Ялті, Гурзуфі, Судаку. Всі скаржаться на каламутну воду і відсутність риби. Я в свою чергу з'їздила в Судак і переконалася, що в нас усе ж краще: і вода прозоріша, і риби більше.

За два дні до від'їзду, як і слід було чекати, погода стала чудовою. Я фотографувала все, що потрапляло мені на очі під водою, надолужуючи прогаяні дні. Ці плівки виявились найбільш вдалими. Якби весь час стояла така погода!

Ми виїхали в кінці червня, знаючи на цей раз, що повернемось на Чорне море дуже і дуже не скоро.


АЗОВСЬКЕ МОРЕ
1

На початку осені ми, нарешті, вибралися на Казантип. Об'їздивши з експедиціями майже все Азовське море і добре попрацювавши в різних його районах, я мала більш або менш чітке уявлення, що саме можна знайти в тому чи іншому місці.

Район Генічеська з мілководним Утлюкським лиманом, де навіть найменші судна рискують зачепити кілем за мулисте дно, міг бути цікавим, коли б у нас була в запасі необмежена кількість літніх днів; треба було б виждати, поки встановиться тиха погода і вода хоч трохи очиститься від маси завислих у ній часток.

Острів Бірючий з його багатокілометровими пляжами битої черепашки і дном, яке поступово знижується, з банками і заглибинами між ними був би, мабуть, ще цікавіший, особливо якщо згадати, що там нерідко зустрічаються великі осетри і севрюги. Але перше ж хвилювання могло зіпсувати і без того не дуже добру видимість. Крім того, до Бірючого важко добиратись: із Москви до Ново-Олексіївки, потім від залізниці до Генічеська, а там треба чекати попутного «дуба» або катера рибоконсервного заводу, щоб перепливти 18 кілометрів Утлюкського лиману, який відділяє острів від Генічеська. Дорога на Бірючий по косі Федотова ще складніша. У нас було мало часу, і чекати хорошої погоди та попутних суден не хотілося.

Бердянськ, Жданов і особливо Таганрог залишились у пам'яті як райони з найкаламутнішою водою, жовтуватою навіть після тривалого затишшя. Район Кубані ми знали поганенько, але, судячи з розповідей і описів, вода там теж не дуже прозора.

Відгуки про книгу Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: