Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
Живиться білобочка дрібною рибою, причому в раціоні цього дельфіна велике значення мають пелагічні морські голки, камса і шпроти.
В два роки дельфін уже стає дорослим і починає розмножуватись. До цього часу він досягає 170–200 сантиметрів і 50–60 кілограмів ваги. Живе дельфін близько двадцяти років.
Забарвлення дельфіна-білобочки дуже характерне. Спина і верхня частина голови у нього чорні, облямовані сірим. Білосніжні боки і черево перетяті діагональною темною смужкою. По блиску білих плям і високих стрибках цього дельфіна ще здалеку можна відрізнити від афаліна і морської свині. Веселі зграї білобочок часто супроводять судна; дельфіни перекидаються, мов клоуни, в прозорій воді. Білобочка здатна розвивати велику швидкість — до 45–50 кілометрів на годину.
Морська свиня — найменший із дельфінів Чорного моря. Розміри його не перевищують 180 сантиметрів. Він відрізняється від решти дельфінів своєю тупорилістю. У нього немає витягнутих у вигляді дзьоба щелеп, як у білобочки чи афаліна.
Морська свиня живе в південній частині Азовського моря, в Керченській протоці і в прилеглих до неї мілководних районах Чорного моря. Тут вона проводить теплу частину року, відходячи на зимівлю до прибережних вод Кавказу і Криму. Цей дельфін — типовий мешканець прибережних зон. Він живиться дрібними донними і придонними рибами, головним чином бичками, а весною і восени частину його раціону складають камса і атерина.
Дельфін-білобочка.
Забарвлена морська свиня в аспідно-чорний колір з білим або сірим черевом. Серед них інколи зустрічаються повні або часткові альбіноси (тварини зовсім білі чи з переважанням білого кольору).
Мені розповів рибалка з Азовського моря, як одного разу, виймаючи поставлені сіті, він звернув увагу, що біля самих сітей пірнає дельфін. Рибалка вирішив було, що це грабіжник, який краде в нього рибу. Коли сіті підняли, там виявилося дельфінятко, ще живе, але воно добре-таки сьорбнуло води, його мати виринула поряд з човном і пішла слідом за ним, коли рибалки рушили до берега. Кінець кінцем їм стало шкода матері, і малятка, що вже опритомніло, обережно спустили у воду. Мати кинулась до нього і зараз же повела за собою, далі від небезпечного сусідства. Інші рибалки розповідали, що вони нерідко спостерігали випадки, коли дорослі дельфіни до останнього моменту залишалися біля свого товариша, який попав у біду.
Третій, найбільший дельфін Чорного моря, — афалін. Він досягає інколи понад три метри, екземпляри в два з половиною метри вважаються звичайними.
Морська свиня.
Зовнішнім виглядом афалін схожий на білобочку, але чорний колір спини у нього поступово переходить у світлий на череві, без різкої межі. Водиться афалін вздовж вузької прибережної смути. Він живиться донними і придонними рибами: камбалою, пікшею, скатами, барбулею тощо.
Для утримання в неволі найбільш придатними виявилися саме афаліни, які легко уникають зіткнень з дном чи стінками басейну на відміну від пелагічних дельфінів, що швидко гинуть, розбиваючись об стінки.
Про те, які цікаві спостереження проводились над афалінами, я вже говорила. На жаль, короткий переказ не дає повного уявлення про цікаву роботу, проведену по вивченню повадок цього дельфіна. Можна припускати, що всі ці спостереження стосуються в якійсь мірі і всіх дельфінів взагалі.
Завтра ми виїжджаємо.
Вже забиті ящики з устаткуванням, зібраний матеріал підготовлений до перевезення в Москву.
Останній раз я їду до Кузьмичевого каменя. Пропливаю знайомий до найменших подробиць шлях до стіни Левінсона-Лессінга. Мені починає здаватися, що риби, які зустрічаються мені, мають щось знайоме «в обличчі» і що ми раніше бачились. Це з певною натяжкою може стосуватись деяких з них, більш осілих, таких, як собачки або рулени, але кефалі, які пройшли передо мною на прощання цілим парадом, звичайно зовсім не ті, що були місяць тому. Всі затишні місцинки про щось нагадують: тут я побачила оката і спостерігала, як він рився під скелею, тут я знайшла особливо тарний агат, а ось у цьому гроті пропливав темний горбиль. Я мигцем кинула погляд на розколину, де були звичайно кам'яні окуні. Їхні голови стирчали і зараз із-за зубчастого краю розколини. Я помахала їм рукою на прощання, але вони не зрозуміли мене і поховались у свою схованку.
Мені стало сумно. Місця, якими я пропливала, стали близькими і рідними. Дивно було думати, що мине ще кілька років, поки я побачу їх знову. Робота з чорноморськими тваринами закінчена, і коли ще пощастить потрапити сюди знову, хто знає. Інші моря ваблять нас до себе.
Я неохоче вийшла з води, коли вже за всіма правилами, писаними й неписаними, не можна було більше просидіти в ній і хвилини. Останній погляд на зелене світло, блиск одинокої рибки біля самої поверхні і повільне колихання цистозири — і ось я вже на березі. На прощання кинула в море три копійки, які випадково завалялися в кишені. Цієї прикмети мене навчили студенти: кинеш монетку в море і обов'язково скоро сюди повернешся.
Мені ще треба було відібрати найкращі камені, зібрані в морі. Всього їх близько пуда. Я розкладаю їх на купки, але все ж найменша з них, що складається з найкращих каменів, важить кілограмів десять. Вибираю щонайкращі з неї, і в результаті залишається приблизно стільки ж, скільки й було. Тоді я вдаюсь до шахрайства і розтикаю мішечки, напхані камінням, по всіх наших рюкзаках. Крім звичайних речей, у нас, як завжди, ще додаткові: відро, в якому поїдуть краби, та інсектарій; у ньому Микола везе цвіркунів і коників. Вони будуть нам співати в Москві, нагадуючи про тихі кримські вечори.
17
Бажання поплавати ще раз біля берегів Карадагу несподівано швидко перетворилось у реальну можливість. Мабуть, допоміг гріш, кинутий у море перед від'їздом.
Чергова відпустка починалася з середини травня. Знаючи, що важко розраховувати в цю пору на високу температуру води, я ще зимою запаслась тонкою гумою, коло міліметра завтовшки. Широкі полотнища гуми, розіслані