Анексія: Острів Крим - Тарас Валерійович Березовець
Услід за цією заявою прес-служба Кремля повідомила: «Владімір Путін провів оперативну нараду з постійними членами Ради Безпеки. На нараді обговорювалася ситуація в Україні, зокрема з урахуванням прийнятого сьогодні Верховною Радою Криму рішення»393.
Журналіст Матвій Ганапольський так описує психотип Путіна: «Путін феноменальний тим, що в нього як вождя авторитарного типу немає „політбюро“. Усі американські та європейські моделі, коли навколо політика існують інститути впливу, у російських реаліях не діють. Я згадую фразу Обами, який міркував про надання Україні зброї. Він сказав щось на зразок: уважаю, що зараз це робити передчасно, тим більше що наші аналітики теж не радять мені це робити. На Заході існують стійкі аналітичні інститути, і їх доповідні записки не викидають у сміття, а уважно читають. У Путіна такого немає. Негайно з’явилося завдання. Негайно під це завдання в якомусь вузькому колі, на дачі, його переконали, що в Україні опору не буде і що росіян зустрічатимуть у вишиванках із хлібом-сіллю та салом із часником. Ось так і ухвалено було рішення».
За повідомленням «РИА Новости», спікер Ради Федерації Валєнтіна Матвієнко запланувала зустрітись уже наступного дня з Володимиром Константиновим. Очевидно, для обговорення подальшої анексії Криму Росією394.
Білий Дім відреагував на збільшення напруження в Криму: Барак Обама видав виконавчий указ, відповідно до якого вводяться санкції проти російських офіційних осіб і організацій, що «загрожують суверенітету й територіальній цілісності України»395.
Верховний комісар ОБСЄ з питань національних меншин Астрід Торс заявила на прес-конференції: «Наші співрозмовники в Криму відзначали, що комунікації між представниками різних етнічних груп зменшились, іноді вони взагалі розриваються, люди відчувають страх щодо можливих змін у стосунках між собою. Питання референдуму також підсилює ризик можливого виникнення сутичок між різними етнічними групами в разі, якщо будуть провокації»396.
Другим аспектом цього дня стало розкриття намірів кримських сепаратистів найближчим часом перейти на російську валюту, озвучених Рустамом Темиргалієвим: «Природно, як частина Росії, ми будемо в російських економічних умовах, відповідно, у зоні рубля. Ми готуємося, у разі позитивного рішення переважної більшості кримчан і згоди уповноважених структур Росії, до введення в Криму рублевої зони. Зараз працює велика група фахівців із Росії, які готуються забезпечити входження Криму до складу Росії»397. Не дивно, що робота зі зміни валюти на півострові велася вже давно.
Також посадовець намагався «задобрити» кримських татар обіцянками більших прав у «новій Конституції Криму»: «У ній будуть враховані права й свободи кримських татар. Кримським татарам буде гарантована участь у прийнятті рішень на всіх управлінських рівнях, більше того, кримський уряд бере на себе зобов’язання з фінансування найважливіших проблем, пов’язаних з облаштованістю й розміщенням кримських татар на території півострова»398.
Обіцяв «рай на землі» кримчанам і Аксьонов, запевнивши, що нова влада з 1 травня негайно підніме виплати всім військовим, але чомусь порівняв обіцяну зарплату не з російською, а з такою ненависною «руському міру» європейською.
Увечері на сході Криму ситуація розвивалася за доволі незвичним сценарієм. Там відбувся музичний концерт, про який написали більшість українських і багато закордонних медіа. У Керчі на території заблокованого 501-го батальйону морської піхоти українські військові дали концерт власної вокально-інструментальної групи. Слухачами виступу стали не лише місцеві жителі, а й блокувальники — російські морпіхи. Заступник командира частини з роботи з особовим складом Олексій Нікіфоров розповів, що концерт мав на меті «підняти настрій і бойовий дух особового складу й показати всім, що у морпіхів усе гаразд». «Ви знаєте, усі втомилися — настільки сильним був психологічний тиск, і щоби підбадьорити народ — прийшла ідея організувати концерт», — пояснив Нікіфоров. Як повідомили у Міноборони з посиланням на журналістів — очевидців концерту, «зеленим чоловічкам», які блокували наших військових, теж сподобався концерт, і «вони вдячні українським морським піхотинцям за ці несподівані позитивні емоції». Морпіхи виконали низку українських пісень, зокрема хіт гурту «Океан Ельзи» «Я не здамся без бою», що пролунав доволі символічно за тих обставин399.
На брифінгу Євген Перебийніс повідомив, що послу РФ Міхаілу Зурабову було передано ноту: «На тлі міжнародного засудження військової інтервенції вище російське військове керівництво почало намагатись приховувати факти перебування російських військових на території АРК. Нота була передана у зв’язку із заявами керівництва Росії про відсутність її військових формувань у Криму». Він також повідомив про можливі збройні провокації в Криму: «Їх мають здійснити люди, перевдягнуті у форму українських військовослужбовців. У зв’язку з цим, а також із метою попередити такі провокації ми заявляємо про те, що всі військовослужбовці Збройних Сил України перебувають у місцях дислокації й не можуть мати жодного стосунку до таких дій»400.
Український уряд усе ще продовжував сподіватися на дипломатичне розв’язання кризи. Мемом цього дня стала промова Арсенія Яценюка про ревіталізацію стосунків з РФ у стилі екс-президента США Рональда Рейгана, яку Яценюк адресував генсеку Михаілу Горбачову: «Російська військова агресія має негативні політичні, економічні та військові аспекти. Розбудова нової Берлінської стіни — це не та стратегія, яка потрібна. Прийшов час зупинитися. Я закликаю президента Путіна — зруйнуйте цю стіну! Цю стіну залякування й військової агресії, та давайте збудуємо нові відносини між Україною та Росією. Ми готові до співпраці, але ми не готові підкоритися, ми не готові стати підлеглим Росії»401.
У відповідь на заяви Яценюка генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен похвалив українських вояків у Криму за стриманість: «Український суверенітет і територіальна цілісність є ключами до стабільності й безпеки в регіоні. Народ України продемонстрував велику цілеспрямованість та мужність. Ваші Збройні Сили продемонстрували стриманість на тлі величезного тиску на них. Я віддаю належне цій стриманості, бо холодні голови — це ключ до деескалації».
Хоч як дивно, озвучуючи плани про входження Криму до складу Російської Федерації ще навіть до «загальнокримського референдуму», окремі сепаратисти, тим не менш, досі жили в реаліях загальноукраїнської політики. Так, самопроголошений севастопольський мер Алєксєй Чалий навіть почав дискутувати про можливість чи неможливість проведення в місті виборів Президента України: «Місто, як і раніше, платить податки й очікує такого ж ставлення від столиці [Києва. — Прим. ред.]. Якщо надходження коштів із держбюджету буде порушене,