Житловий кодекс України. Науково-практичний коментар станом на 05.05.2011 р - Колектив авторів
Рішення про надання громадянам житлових приміщень органи місцевого самоврядування приймають колегіально на своєму засіданні шляхом голосування. При їх прийнятті враховується висновок комісії з житлових питань. Цей висновок має дорадчий характер: виконавчий орган місцевої ради може не погодитися з рекомендаціями комісії, але не вправі без висновку комісії приймати відповідне рішення.
Стаття 52. Порядок надання жилих приміщень у будинках відомчого житлового фондуЖилі приміщення в будинках відомчого житлового фонду надаються громадянам за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів, а у випадках, передбачених Радою Міністрів СРСР, - за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету з наступним повідомленням виконавчому комітетові відповідної Ради народних депутатів про надання жилих приміщень для заселення.
1. Відомчий житловий фонд призначений для задоволення потреби в житлі працівників, що перебувають у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією, а також громадян, що залишили роботу на підприємстві, в установі, організації в зв'язку з відходом на пенсію, родин померлих працівників і деяких інших осіб у випадках, спеціально передбачених законодавством. Згідно п. 10 Правил квартирного обліку до таких осіб належать працівники медичних, культурно-освітніх, торговельних та інших установ і організацій, які безпосередньо обслуговують трудовий колектив підприємства, установи, організації.
Цільове призначення зазначеного фонду визначає особливий порядок надання житлових приміщень, що оформлюється спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації.
Спільне рішення адміністрації і профспілкового комітету про надання житлових приміщень у будинках відомчого житлового фонду підлягає обов'язковому затвердженню органом місцевого самоврядування.
2. Відповідно до ч. 2 п. 58 Правил квартирного обліку, якщо жила площа збудована підприємствами, об'єднаннями і організаціями, за рахунок коштів, які згідно з законодавством можуть спрямовуватися на цілі житлового будівництва, жилі приміщення надаються за спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету з наступним повідомленням виконавчому органу відповідної ради про надання жилих приміщень для заселення. У цьому випадку не потрібно затвердження органом місцевого самоврядування спільного рішення адміністрації і профспілкового комітету про надання громадянину житлового приміщення. Зміст прийнятого рішення повідомляється такому органу.
Стаття 53. Порядок надання жилих приміщень у будинках громадського житлового фондуЖилі приміщення в будинках громадського житлового фонду надаються громадянам за спільним рішенням органу відповідної організації та її профспілкового комітету з наступним повідомленням виконавчому комітетові відповідно районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів про надання жилих приміщень для заселення.
Відповідно до ст. 4 ЖК України до громадського житлового фонду жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям. Тому житлові приміщення в будинках такого фонду призначені для забезпечення житлом членів кооперативної організації чи членів громадської організації (наприклад, членів творчих спілок) і громадян, що працюють у цих організаціях на умовах трудового договору.
Функції по наданню житлових приміщень у будинках громадського житлового фонду виконує колегіальний орган відповідної кооперативної або громадської організації, що приймає рішення разом із профспілковим комітетом організації.
Спільне рішення, прийняте органом управління кооперативу чи громадської організації та її профспілковим комітетом про надання громадянину житлового приміщення в будинку громадського житлового фонду повідомляється органу місцевого самоврядування, на території якого знаходиться зазначена організація. Чинне законодавство не передбачає процедури затвердження органом місцевого самоврядування рішення про надання громадянину житлового приміщення у будинку громадського житлового фонду.
Стаття 54. Надання жилого приміщення, що звільнилося у квартиріЯкщо в квартирі, в якій проживає два або більше наймачі, звільнилося неізольоване жиле приміщення, воно надається наймачеві суміжного приміщення.
Ізольоване жиле приміщення, що звільнилося в квартирі, в якій проживає два або більше наймачі, на прохання наймача, що проживає в цій квартирі і потребує поліпшення житлових умов (стаття 34), надається йому, а в разі відсутності такого наймача - іншому наймачеві, який проживає в тій же квартирі. При цьому загальний розмір жилої площі не повинен перевищувати норми, встановленої статтею 47 цього Кодексу, крім випадків, коли наймач або член його сім'ї має право на додаткову жилу площу. Якщо розмір ізольованої кімнати, що звільнилася, є меншим за встановлений для надання одній особі, зазначена кімната у всіх випадках передається наймачеві на його прохання.
Правила, передбачені частинами першою і другою цієї статті, застосовуються незалежно від належності жилого будинку.
У разі відмови в наданні жилого приміщення, що звільнилося, у випадках, передбачених цією статтею, спір може бути вирішено в судовому порядку.
Якщо ізольоване приміщення, що звільнилося, не може бути відповідно до правил частини другої цієї статті передано наймачеві, який проживає в цій квартирі, його надають іншим особам у загальному порядку.
1. Коментована стаття розмежовує порядок надання ізольованого та неізольованого жилого приміщення, що звільнилося у квартирі державного чи громадського житлового фонду. Під неізольованим житловим приміщенням, що звільнилося слід розуміти одну, дві або більше прохідні кімнати. Ізольованою є кімната, що має окремий вихід у коридор загального користування чи з квартири (на сходову клітку чи на вулицю). Ізольовані кімнати можуть бути суміжними, якщо одна стіна в них загальна, і не суміжними, якщо вони розташовані на протилежних сторонах коридору або на одній і тій же