Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії. - Анатолій Чабан
Успішно реалізується обласна програма «Село Черкащини — 2020», завдяки чому запроваджено стабільний розвиток соціальної сфери сільських населених пунктів.
За ініціативи облдержадміністрації, з 2011 року започатковано укладання соціальних угод між виробниками та сільськими радами. За цей період сільські громади додатково отримали понад 204 млн гривень. Зазначені кошти спрямовуються на будівництво та ремонт дитячих садків, закладів освіти, сільських будинків культури, налагодження освітлення вулиць, ремонт доріг.
За два роки селяни отримали в рахунок орендної плати земельних часток (паїв) 1,6 млрд. гривень, що майже удвічі більше, ніж за попередній період. Додаткові надходження по платі за землю сягнули 190 млн гривень.
За результатами інвестиційної та інноваційної діяльності область посідає провідні місця серед регіонів України. Черкащина підтримує зв’язки із партнерами із 115 країн світу. У розвиток її економіки лише у 2013 році вкладено 878 млн доларів США іноземних інвестицій, що майже в чотири рази більше, ніж на початок 2010 року.
Підписані угоди про співпрацю із Міністерством туризму Держави Ізраїль, штатом Нью-Йорк (США), програмою розвитку місцевих громад ООН, Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України.
Динамічний розвиток економіки вирішальним чином впливає на соціальну сферу, поліпшення добробуту населення. Основу цієї діяльності складає реалізація соціальних ініціатив Президента України. За останні роки середньомісячна заробітна плата зросла в 1,75 раза. Середній розмір пенсії зріс на 50%. Допомога при народженні дитини збільшилась майже у 2,5 раза. Загальна заборгованість із виплати заробітної плати зменшилася у 2,3 раза.
З метою відновлення пасажирського та туристичного судноплавства на Дніпрі відкрито річкові вокзали в Черкасах, Каневі та Адамівці Чигиринського району, туристичний центр «Авторіка» у Каневі. Відремонтовано та введено в експлуатацію понад 50 кілометрів доріг загального користування та понад 341,8 кілометрів доріг і вулиць у населених пунктах області. Освітлено майже 3 тисячі кілометрів вулиць у селах. Введено в експлуатацію 58 підвідних газопроводів, що дало змогу газифікувати 42 населених пункти, де проживає понад 47 тисяч сільських жителів. Відкрито 1851 об’єкт соціально-побутового призначення, 309 — промислового, 3778 — житлового будівництва та інші.
Черкащина була єдиною областю, де не було спеціалізованого дитячого медичного центру. І 21 квітня 2011 року відбулося відкриття обласної дитячої лікарні. Відкрито 2 філії відділення гемодіалізу Черкаської обласної лікарні — в Уманській та Звенигородській центральних районних лікарнях.
Відновлено діяльність 21 дошкільного навчального закладу. Відкрито новобудови шкіл у селищі міського типу Драбів та селі Родниківка Уманського району будівництво яких тривало майже 20 років. Обсяг видатків на освіту, порівнюючи із 2010 роком, збільшився у 2 рази і сягає понад 2 млрд. гривень. Придбано понад 1900 комп’ютерів. 97% шкіл області мають доступ до мережі Інтернет. Придбано 91 шкільний автобус, що дало змогу стовідсотково забезпечити потребу учнів і вчителів сільських шкіл у безоплатному підвезенні до місця навчання і роботи. Житлові умови поліпшили 143 освітянських родини. Відкрито мистецький корпус у Шевченківській спеціалізованій школі-інтернат для обдарованих дітей сільської місцевості. Реконструйовано Богуславецький та Коврайський навчально-виховні комплекси Золотоніського району. Завершується будівництво спального корпусу Михайлівської школи-інтернат Кам’янського району.
В області відкрито 55 нових багатофункціональних спортивних майданчиків, у тому числі 8 міні-футбольних полів зі штучним покриттям. Облаштовано інвентарем майже 900 дитячих майданчиків. Проведено реконструкцію плавального басейну в Авторській О. А. Захаренка середній загальноосвітній школі села Сахнівки Корсунь-Шевченківського району. Відкрито новозбудовані стадіони в селі Паланка Уманського району та селі Степанецьке Канівського району. Відкрито новий спортивний комплекс у селі Білозір’я Черкаського району з футбольним полем зі штучним покриттям. 4 черкаські команди юних футболістів грають у Вищій дитячо-юнацькій футбольній лізі України. Відновила свої виступи у 2 лізі українського футболу команда «Славутич».
Завершено реконструкцію, реставрацію і створення експозиції Будинку-музею Т.Г. Шевченка в Каневі. Відкрито музей Т.Г. Шевченка у селі Мошни Черкаського району. Створено Канівський гуманітарний інститут. Нині тривають роботи на шевченківських об’єктах у Звенигородському, Городищенському та Канівському районах. Відкрито музей народного художника України Д.Г. Нарбута в Черкасах. Реконструйовано площу і палац культури «Дружби народів». Проведено ремонт окремих об’єктів Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. У закладах культури проведено 2055 капітальних та поточних ремонтів. Завершена реставрація Успенського собору в місті Каневі. При Черкаській обласній філармонії створено симфонічний оркестр. Збільшено розміри обласних премій імені Василя Симоненка, імені Данила Нарбута та імені Михайла Максимовича. Відбулися презентації історико-культурного потенціалу Черкащини в США, Китайській Народній Республіці, Молдові, Казахстані, Естонії та Польщі.
На початку 2014 року урочисто і велелюдно відбулося відзначення 60-річчя утворення області.
Важливі завдання стоять перед краянами на майбутнє. До найближчої перспективи необхідно віднести організацію підготовки та проведення святкування 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. А це — відкриття Тарасової церкви біля підніжжя Чернечої гори, реконструкція нижнього парку Шевченківського заповідника, відкриття Шевченківського культурного центру у Каневі, меморіальних об’єктів у Звенигородському районі, пам’ятника Т.Шевченку в селі Вільшана Городищенського району, достойна зустріч шанувальників Кобзаря, які приїдуть на відзначення ювілею.
Значний обсяг робіт нам необхідно здійснити до 70-річчя звільнення області від фашистських загарбників, гідно зустріти 70-річчя Великої Перемоги.
Актуальним для нас залишається збереження досягнутих позитивних тенденцій та забезпечення умов для поліпшення добробуту населення через зростання рівня заробітної плати, пенсій, всіх видів соціальної допомоги. Особливу увагу буде приділено відновленню діяльності промислових підприємств, створенню нових робочих місць у містах і селах області. Значну роботу планується провести щодо створення туристсько-екскурсійної інфраструктури, приведення в належний стан пам’яток історико-культурної спадщини Черкаського краю, перетворення його в провідний туристичний центр України.
Завдання ці досить амбітні, але цілком реальні. І вони обов’язково будуть виконані, якщо ми об’єднаємо зусилля влади всіх рівнів, територіальних громад, усіх жителів Черкащини.
Ми завжди будемо пам’ятати і вшановувати тих, хто воював за нашу Перемогу в роки Великої Вітчизняної війни, хто віддав за неї своє життя. Та найкращою пам’яттю цим людям