Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України - Колектив авторів
За 20 днів до звільнення засудженого надсилає повідомлення про звільнення за формою згідно з додатком 3 до цього наказу до відповідного територіального ОВС, а стосовно осіб, які звільняються від покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі у зв’язку із заміною невідбутої частини покарання більш м’яким, — копію повідомлення до відповідного підрозділу кримінально-виконавчої інспекції. Стосовно засуджених, які на день звільнення не досягли вісімнадцятирічного віку, за 30 днів до звільнення додатково направляє повідомлення до відповідної служби у справах неповнолітніх органу місцевої виконавчої влади. Стосовно працездатних засуджених працездатного віку за 20 днів до звільнення надсилає повідомлення до міського (районного) центру зайнятості державної служби зайнятості тієї місцевості, яку вони обрали для проживання, для надання допомоги в їх працевлаштуванні відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
У разі звільнення засуджених від покарання достроково за встановленими законодавством підставами повідомлення надсилаються до відповідних державних органів не пізніше трьох днів після звільнення. Стосовно осіб, звільнених від відбування покарання умовно-достроково, також надсилає до відповідної спостережної комісії повідомлення.
Перед звільненням засудженого з ним в обов’язковому порядку проводиться бесіда, під час якої додатково роз’яснюються положення Законів України «Про зайнятість населення» та «Про соціальну адаптацію осіб, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» щодо порядку отримання допомоги в трудовому і побутовому влаштуванні, а також порядку реєстрації за обраним ним місцем проживання, і вручається йому під розпис відповідна пам’ятка, копія якої долучається до особової справи засудженого.
У разі надходження з територіального органу внутрішніх справ повідомлення про неприбуття звільненого до обраного ним місця проживання додатково направляє повідомлення до територіального органу внутрішніх справ, де імовірна його поява, виходячи з анкетних даних засудженого.
4. Підрозділ кримінально-виконавчої інспекції:
У місячний термін після постановки на облік осіб, які на підставі акта про помилування були звільнені від покарання з випробуванням, направляє через територіальний орган управління ДДУПВП до Служби забезпечення діяльності Комісії при Президентові України у питаннях помилування Секретаріату Президента України стосовно кожного з них повідомлення за встановленою формою (копію — до управління кримінально-виконавчої інспекції ДДУПВП. У разі вчинення злочину особою, яка на підставі акта про помилування була звільнена від покарання з випробуванням та перебуває на обліку в кримінально-виконавчій інспекції, протягом десяти днів з моменту надходження до кримінально-виконавчої інспекції інформації про порушення кримінальної справи направляє через територіальний орган управління ДДУПВП до Служби забезпечення діяльності Комісії при Президентові України у питаннях помилування Секретаріату Президента України повідомлення, а після винесення вироку за фактом злочину — додаткове повідомлення (копію — до управління кримінально-виконавчої інспекції ДДУПВП.
5. Територіальний орган внутрішніх справ:
У разі надходження з установи виконання покарань повідомлення-запиту організовує перевірку можливості проживання засудженого за обраним ним місцем проживання. Про наслідки вирішення цього питання сповіщає установу виконання покарань не пізніш як через 20 днів з дня надходження повідомлення-запиту (направляється відповідний талон повідомлення-запиту). При надходженні з установи виконання покарань повідомлення про звільнення засудженого організовує перевірку прибуття звільненого до обраного ним місця проживання.
Протягом місяця після звільнення засудженого інформує установу виконання покарань про його прибуття, реєстрацію та працевлаштування (направляється відривний талон повідомлення про прибуття звільненого). У місячний термін після взяття на облік осіб, які на підставі акта про помилування були звільнені від покарання, направляє до Служби забезпечення діяльності Комісії при Президентові України у питаннях помилування Секретаріату Президента України стосовно кожного з них повідомлення. У разі неприбуття звільненого до обраного ним місця проживання протягом десяти днів після звільнення інформує про це установу виконання покарань.
У разі вчинення злочину особою, яка була звільнена від покарання на підставі акта про помилування та перебуває на обліку в територіальному ОВС, протягом десяти днів з моменту надходження інформації про порушення кримінальної справи направляє до Служби забезпечення діяльності Комісії при Президентові України у питаннях помилування Секретаріату Президента України повідомлення, а після винесення вироку за фактом злочину — додаткове повідомлення за встановленою формою.
6. Усі вищевказані заходи покликані забезпечити реалізацію одного основного завдання — полегшити адаптацію звільненого у житті на свободі та не допустити вчинення ним нових злочинів. Подальші заходи щодо надання допомоги у соціальній адаптації звільненого здійснюються відповідно до Закону України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк». Їх реалізовують місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, центри соціальної адаптації, служби у справах неповнолітніх, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, спостережні комісії, органи соціального захисту населення, органи охорони здоров’я, органи внутрішніх справ, центри зайнятості населення, будинки-інтернати, кризові центри, служби психологічної допомоги, притулки, в тому числі для неповнолітніх, установи соціального патронажу, будинки нічного або тимчасового перебування звільнених осіб, громадські організації та інші уповноважені на це органи, організації та установи.
Стаття 157. Надання допомоги особам, звільненим з місць відбування покарання1. Особи, які звільнені від відбування покарання, забезпечуються безплатним проїздом до місця проживання або роботи в межах України.
2. У разі відсутності необхідного за сезоном одягу, взуття і коштів на їх придбання особи, звільнені від відбування покарання, забезпечуються одягом і взуттям безоплатно. їм може бути видана одноразова грошова допомога за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на утримання кримінально-виконавчої системи. Умови і порядок надання допомоги визначаються нормативно-правовими актами Державного департаменту України з питань виконання покарань.
3. Особи, які звільнені від відбування покарання і потребують за станом здоров’я постійного догляду, а також неповнолітні направляються до місця проживання в супроводі родичів або працівника колонії.
1. Звільнені з місць позбавлення чи обмеження волі, особливо у випадках відсутності у них рідних чи незабезпеченості роботою в період відбування покарання, в