Хроніка війни. 2014—2020. Том 1. Від Майдану до Іловайська - Олександр Віталійович Красовицький
«[Росія має] усе необхідне, щоб успішно вторгнутися в Україну, якщо таке рішення буде прийнято. Ми думаємо, що російські війська готові, і ми вважаємо, що вони можуть досягти своєї мети за 3—5 днів, якщо їм накажуть це зробити», — стверджує генерал. Серед можливих цілей він назвав вторгнення до Південної України для створення сухопутного коридору до Криму, удар з Криму для захоплення Одеси або навіть налагодження зв’язку з Придністров’ям.
Крім того, відзначає Брідлав, Росія має війська на Півночі і північному сході України, які могли б увійти в Східну Україну, якщо Москва накаже їм це зробити.
• До материкової частини України з АР Крим прибуло більше тисячі військовослужбовців та працівників ЗС України, а також членів їх сімей. Про це повідомляє пресс-служба Міноборони.
Станом на 2 квітня на материк прибуло 1059 осіб. «З них 385 офіцерів, 547 сержантів та солдатів військової служби за контрактом, два працівника ЗС України та 125 членів їхніх родин, з яких 38 дітей», — йдеться у повідомленні. Як повідомляється, найбільше виїхало представників Військово-морських сил та їхні сім’ї — 562 особи. «346 осіб — представники Повітряних сил, решта — частин безпосереднього підпорядкування Міноборони та Генштабу», — повідомили у Міноборони.
Протягом минулої доби на материкову Україну уже прибуло 197 осіб: 171 військовослужбовець та 26 членів сімей.
• До Збройних сил України вже мобілізовано 19 тисяч військовослужбовців.
Про це повідомив секретар Ради національної безпеки та оборони України Андрій Парубій.
«На сьогоднішній день вже мобілізовано 19 тисяч військовослужбовців до Збройних Сил України. На 85 % виконано план мобілізації», — сказав він.
3 квітня 2014 року
• Зведення новин
На кордоні між Кримом і Херсонщиною риють окопи і стягують бойову техніку з обох сторін. Як повідомляє ТСН, з української сторони також підвозять землерийну техніку, риють окопи і збільшують кількість військових.
• За словами прикордонників, має місце передислокація на більш вигідні позиції. «Ми вийшли на другий рубіж охорони державного кордону. Передислокували підрозділ і здійснюємо охорону кордону з другого рубежу. І ми вважаємо і вважали, що Крим є і буде нашим», — повідомив генерал Державної прикордонної служби України Микола Литвин.
Також щодня збільшується кількість людей, які перетинають кордон, прямуючи на материкову частину України. Правда, виїхати з півострова не так легко, адже російські військові і так звані «самооборонівці» влаштовують ретельні обшуки виїжджаючих.
4 квітня 2014 року
• Зведення новин
Екіпаж морського тральщика «Черкаси» повертається додому у Черкаси.
Як підтвердили в прес-службі Черкаської міської ради, моряків зустрічатимуть у п’ятницю, о 16:00 на Соборній площі міста.
• На площі перед Одеською міською радою зібрався два мітинги проти місцевої влади і на підтримку рішення про статус російської мови як другої державної.
Як повідомляє «Радіо Свобода», мітингувальники з одеського Євромайдану вимагають звільнення з посади виконувача обов’язків міського голови, секретаря Одеської міськради Олега Бриндака.
В той же час активісти з георгіївськими стрічками вимагають, щоб російській мові надали статус другої державної. Крім того, вони стверджують, що виступають проти ймовірних спроб повернення у владу колишнього мера Едуарда Гурвіца і його команди.
• У книжкових магазинах Сімферополя з’явилися портрети президента РФ Володимира Путіна, російське законодавство і Конституція Росії.
«Всі портрети формату А3 розібрали, замовляємо нові. Штук 50 точно продали. Беруть в кабінети, собі», — розповіла продавець з відділу канцелярських товарів одного з магазинів.
• Нелегітимний парламент Криму створив низку кримських інституцій, включаючи банк Криму, Антимонопольну службу, МНС і Виборчу комісію Криму.
Про це повідомляється 4 квітня на сайті так званої «Державної ради Криму».
• Російські солдати пограбували українську техніку, яку відправляють на материк.
Список української техніки, яку віддає Росія, увесь час змінюється, але та, яку точно відправляють на метрик, повністю виведена з ладу російськими солдатами.
• Міністерство закордонних справ України відзначає певне зменшення концентрації російських військ біля кордонів України, однак обстановка лишається загрозливою.
5 квітня 2014 року
• Андрій Курков «Щоденник Майдану та війни»
[Крим] 5 квітня. У Криму вже оголосили політику Росії по відношенню до тих, хто не хоче приймати російське громадянство. Їм дали час до 18 квітня прийти до одного з чотирьох «центрів міграції» та подати заяву на відмову від російського громадянства. Якщо вони цього не зроблять, то з 18 квітня автоматично вважатимуться російськими громадянами. Якщо зроблять, то вважатимуться іноземцями та змушені будуть покинути півострів після 90 днів перебування в Криму, тобто у себе вдома. Після цього вони можуть почати оформляти собі «свідоцтво на проживання для іноземця» за правилами Російської Федерації. Щоправда, «центри міграції», які розташовано не по всьому Криму, а тільки в центрі, біля Сімферополя, поки що заяви про відмову від російського громадянства не приймають, а записують охочих залишитися громадянами України в особливу чергу. Що з цією чергою буде далі — незрозуміло. Зрозуміло інше — залишатися громадянином України в окупованому Криму буде складно і, можливо, небезпечно. До речі, незважаючи на те, що Росія визнає подвійне громадянство, для жителів Криму цього права не буде. При оформленні російського паспорта вони змушені будуть у письмовій формі відмовитися від громадянства України.
• Зведення новин
У Донецьку сепаратисти проводять свій мітинг.
Про це повідомляє видання «ОстроВ».
«Сепаратистів менше, ніж звичайно», — пишуть місцеві ЗМІ. Присутні тримають прапори РФ і вигукують гасла «Донбас, свобода, братерство», а також «Референдум».
• У Луганську затримали озброєних диверсантів, які хотіли захопити владу.
Служба безпеки України в Луганській області затримала та роззброїла чисельну диверсійну групу. Про це повідомила прес-служба СБУ.
• У Маріуполі сепаратисти захопили прокуратуру.
Група осіб увірвалася в будівлю прокуратури в Маріуполі.
Про це повідомила керівник прес-служби прокуратури Донецької області Алла Коник, пише «ОстроВ».
«Близько 14.30 група осіб проводила несанкціонований мітинг біля будівлі прокуратури міста Маріуполя», — йдеться в повідомленні.
• Українські війська посилюють охорону кордону між Кримом та материковою Україною.
6 квітня 2014 року
• Андрій Курков «Щоденник Майдану та війни»
[Київ] 6 квітня. Сьогодні російські ЗМІ повідомили про мітинг в Алчевську. Близько 160 не зовсім тверезих активістів зібралися на мітинг із назвою «Російська весна», вимагали націоналізації незрозуміло чого й соціальної справедливості, потім підняли прапор Франції — мабуть, не знали, який прапор у Росії, а кольори збігаються. Після чого розійшлися.
В інтернеті з’явився повний список російських феесбешників, «грушників» та інших