Проект «Україна». Київський патерик. 17 непростих питань української історії - Віктор Анатолійович Авдєєнко
Крім того, в результаті антиєврейських кампаній спочатку в Персії, а потім і у Візантії кількість нащадків Авраама в каганаті значно збільшувалась.
На перший погляд, вибір віри на користь іудаїзму видається дивним. Адже куди логічніше було б віддати перевагу християнству або ісламу. Але прийняття християнства неминуче призвело б хозар у сферу впливу Візантії, а ісламу — під контроль Ірану і арабського світу, з якими каганат вів непримиренні війни.
Набагато більшою загадкою є зникнення хозар. Хозарський каганат не припинив свого існування після поразки від князя Святослава в 965 році. Син Святослава Володимир також ходив у похід на Хозарію, на яку потім наклав данину. Відповідно до джерел, хозарська держава так-сяк проіснувала аж до монголо-татарської навали.
Ну, а що сталося з хозарами після навали Батия? На це питання зазвичай відповідають так: розчинилися в загальній масі Золотої Орди.
Але інші народи, які також накрила монголо-татарська хвиля, в тому чи іншому вигляді збереглися. А хозари — ні.
Хтось бачить нащадків хозар у караїмах, хтось — у донських козаках. Мені ж здається, що шукати потрібно в іншому місці.
Ну, по-перше, хозарами були відомі нам кавари, які разом з мадярами перекочували на територію Угорщини.
Незважаючи на різні версії, мені здається, що саме від хозар пішли угорські гусари. А в Україні є схоже за звучанням прізвище Гузар.
Але і це далеко не все. Ще в 1910 році австрійський історик Гуго фон Кучера висунув гіпотезу про походження від хозар євреїв-ашкеназі (група євреїв, що сформувалася в Центральній Європі). Цю ідею підтримує багато хто, але є й такі, хто сприймає її ворожо. На жаль, противники цієї версії спираються перш за все не на наукові, а на політичні мотиви. Справа в тому, що ашкеназі — найзначніша за чисельністю група євреїв Ізраїлю. А якщо вони насправді тюрки-хозари — то виходить, що вони жодного стосунку до Землі обітованої не мають. Ця версія, кажуть, дуже популярна серед палестинських арабів.
Ну, по-перше, головне, що, як і інші правовірні євреї, ашкеназі — юдеї (є, звичайно, і атеїсти, і представники інших релігій).
По-друге, а хто сказав, що євреї-ашкеназі — не семіти? Досить побіжного погляду, щоб сказати — таки семіти!
Але не зовсім. Тобто, не всі і не цілком.
Поясню. Давайте спробуємо описати зовнішній вигляд нашого українського єврея, який якраз і є типовим ашкеназі. Тільки без образ, без хамства, як у нас часто буває.
У більшості випадків це буде людина з темними кучерявим або хвилястим волоссям, карими очима, довгим, часто горбатим носом (ну, що поробиш, це правда). Тобто класичний південний тип. Але це також може бути хтось із русявим або навіть рудим волоссям, сірими, а іноді блакитними очима, досить світлою (особливо у рудих) шкірою. Тобто я зараз, по суті, повторив опис хозар, який їм дали древні автори.
Але зустрічаються у євреїв-ашкеназі і дещо інші риси. Придивіться уважніше до Олександра Розенбаума або київського журналіста Дмитра Гордона — нічого не вловлюєте?
Так що тепер можна сказати напевно: змішання народів у Хозарському каганаті йшло повним ходом. А результат, як то кажуть, перед очима. Тобто — на обличчях.
Їхали козакиВ одній зі своїх книг Лев Гумільов висловлює думку, що від хозар пішли донські козаки. Не погоджуся. Про те, де слід шукати нащадків хозар, ви вже знаєте. Нижче дозволю собі кілька слів щодо того, звідки взялися козаки. У тому числі й донські. Але почну з запорізьких (хоча правильніше їх назвати просто українськими).
Козаки, як у нас кажуть, зіграли помітну роль у формуванні українського етносу. Той же Гумільов зазначав неймовірну пасіонарність козаків під час визвольних війн XVI–XVII століть.
Козаків не завжди так називали. Раніше вони називалися черкасами. Звідси і назва українського міста Черкаси. Черкаси — місто козацьке, кажуть і сьогодні. І це абсолютно вірно.
Версій про походження козаків-черкас і їхньої назви (назв) — маса. Висловлю свою. Імовірно, вона буде мати спільні риси з іншими, висловленими раніше. Та це не біда. Для мене головне — логіка і здоровий глузд.
Отже, по порядку.
Слово «черкаси» дуже нагадує назву народу на Північному Кавказі. Зветься цей народ черкеси. Який зв’язок? — дуже простий. Ще в XI столітті тмутараканський князь Мстислав (брат Ярослава Мудрого) переміг у ратному бою касогів (або косогів), а князя їхнього, Редедю, зарізав. Ну і що, запитаєте ви? А те, що ці касоги — предки сучасних черкесів. Завоювавши касогів, Мстислав цілком міг формувати з них свою гвардію.
Зізнаюся чесно: спокусившись схожістю двох пар імен — черкаси-черкеси і касоги-козаки, — я, грішним ділом, увірував у те, що українське козацтво веде своє славне походження саме звідти — з Північного Кавказу і з XI століття (сусіди черкесів на Північному Кавказі досі називають їх казахами або козаками). Але було, напевно, трохи не так.
По-перше, незрозуміло (сперечаюсь я з самим собою), чому раптом касоги почали називати себе черкесами, а потім знову касогами або козаками? Незрозуміло також, яким чином ці касоги Мстиславові потрапили з Тмутаракані в басейн Росі? Про це в літописах нічого не сказано. Князівство Тмутараканське мало тісні зв’язки з Черніговом, але аж ніяк не з Россю, яка завжди була під Києвом, а Київ з Черніговом не особливо ладнали. У