Хроніка війни. 2014—2020. Том 1. Від Майдану до Іловайська - Олександр Віталійович Красовицький
— Ви військовий, я теж. У вас наказ, і в мене наказ. Назад — мені в’язниця, від восьми до дванадцяти років.
Немолодий підполковник добре зрозумів його. У військовій справі накази не обговорюються. Конкретно його вини в цій несправедливій війні немає. Що з нього візьмеш?
— Куди ти вів свою бойову колону?
— Ми мали зайняти ваше село. Наказ був привезти під Донецьк додаткову зброю, військову техніку, боєприпаси й розміститися для ночівлі. Інформації, що саме тут стоять незнищені українські війська, нам не дали. Кажу ж — я не знав, що нас пошлють в Україну. Їхали, як і всі, у свою ближню область на планові армійські навчання. А закинули на Донбас в Україну. Я не хочу тут воювати.
— Як ви так глибоко зайшли в нашу територію?
— Ви в оточенні. В котлі. Ми вчора ввели цілий армійський корпус із нашої прикордонної області.
Інформація була сумна й страшна. Якщо й раніше окупант просто руками інших найманців вів загарбницьку війну, то тепер він уже прямо вводить свої регулярні війська у великих масштабах.
Сонце в зеніті. Дали води спраглим полоненим, проте вони не п’ють. Бояться. Пропагандистська машина окупанта постійно сипала їм у голови чорну викривлену інформацію про те, що українці — нелюди, що жорстоко вбивають свій народ і отруюють людей або ж беруть у рабство з війни.
Сьогодні полонені провели цілий день із нами. Вони побачили, що ми є захисниками Вітчизни і що все зовсім не так, як подають їм у новинах в їхній країні. Помітив глибокий розпач в очах капітана, коли він спостерігав, щó тут насправді натворила його країна. Він зрозумів, що, будучи хорошим кадровим офіцером своєї країни, тепер виявився звичайним окупантом.
День до вечора. І такий довгий, як ніколи. Устигли приготувати велику каструлю лінивих голубців на багатті. Хоч наостанок добре поїмо. Смачний запах страви з простою солдатською м’ясною консервою апетитно розноситься в повітрі. Від учорашнього ранку я ще нічого не їв. Усі по черзі набираємо собі вечерю. На диво, хліб теж зуміли дістати. Набравши порцію страви, сідаю під деревом. Автомат — між колінами, запобіжник знятий. Військовополонені також дуже голодні. Набрав їжі повні миски і для них. Обидва юні солдати відразу накинулися на вечерю. Їм, мабуть, років по дев’ятнадцять. Капітан не їсть. Видно, що дуже голодний, проте й торкнутися до страви боїться. Помітивши це, підходжу ближче.
— Їж, не бійся. Вона не отруєна. Зрозумій, це все брехню про нас там вам кажуть задля виправдання вашої політики окупації.
Усе одно не їсть, тільки нервово крутить ложкою в пальцях і дивиться голодними очима в тарілку.
Добро необхідно проявляти у всіх ситуаціях. Навіть на війні. Сміливо надбираю частину страви з його тарілки й починаю їсти. Тільки побачивши, що я безпечно їм те саме, він уже без страху хапає свою миску й теж швидко їсть. Даю йому скибку білого хліба. Ситуація морально не з легких. Ми військові з ворогуючих сторін, зараз в оточенні їмо поряд. Один захищає свою рідну державу, інший прийшов окуповувати чуже.
Він доїв, неочікувано жалісно подивився на мене, заковтнув ще кусень хліба і сказав українською:
— Дякую, док. Пробач...
• Зведення новин
Упродовж минулої доби в ході антитерористичної операції на сході країни загинули 9 військових, 22 отримали поранення різного ступеню. Про це під час брифінгу повідомив речник Інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко.
• У ніч на середу в Іловайську тривали нічні вуличні бої.
Про це на своїй сторінці в Фейсбук пише радник глави МВС Антон Геращенко.
За його словами, за вечір вівторка і ніч, після загибелі «Усмішки» (позивний бійця «Донбасу») загинуло ще четверо героїв з батальйону Нацгвардії «Донбас» і чотири людини з спецбатальйону міліції «Шахтарськ». У тому числі зі складу батальйону «Донбас» загинув і громадянин України американського походження позивний «Франко».
За словами Геращенка, батальйон «Донбас» контролює половину міста, розділеного залізницею. Залишки терористів закріпилися в іншій половині і запекло опираються.
• У Макіївці Донецької області терористи обстріляли житлові райони та промислові об’єкти, є жертви серед мирного населення.
• У бою під Іловайськом сили АТО взяли в полон 5 російських найманців. Про це на брифінгу розповів речник РНБО Андрій Лисенко.
«Сьогодні під Іловайськом в боях за місто при відбитті контратак було взято в полон 5 російських найманців», — повідомив він.
• У Нацгвардії заявляють, що операція зі звільнення Іловайська продовжується в тому числі за участі бійців батальйону «Донбас».
Про це повідомляє прес-служба Нацгвардії.
«Військовослужбовці батальйону оперативного призначення Національної гвардії України «Донбас» разом із військовослужбовцями Збройних сил України та батальйонами територіальної оборони «Дніпро», «Шахтарськ» продовжують операцію по звільненню міста Іловайськ Донецької області від терористів»,— сказано в повідомленні.
• Під Іловайськом бойовики отримали підкріплення угрупуваннями «Восток» та «Оплот», кілька одиниць їхньої техніки були знищені бійцями «Донбасу». Про це повідомляє прес-служба батальйону Донбас. «На підмогу до терористів прийшли незаконні збройні формування «Восток» і «Оплот». Крім того, при спробі завести до міста 5 одиниць ворожої бронетехніки, 2 одиниці було знищено бійцями «Донбасу», — сказано в повідомленні.
«На допомогу батальйону прийшли сили ВСУ», — додали в батальйоні «Донбас».
• Значна частина Луганська вже перейшла під контроль сил АТО.
Про це під час брифінгу повідомив речник Інформцентру РНБО Андрій Лисенко. Він зазначив, що бойові дії в містах Луганську і Донецьку для українських військових ускладнюються застосуванням терористами важкого озброєння. Однак, як наголосив Лисенко, значна частина Луганська перейшла під контроль сил АТО.
• Луганські бойовики збили штурмовик збройних сил України Су-25.
Це в ефірі каналу 112 заявив речник РНБО Андрій Лисенко.
Він заявив, що літак збили під час виконання бойового завдання.
Він впав, члени екіпажу загинули
• Батальйон «Донбас» та сили збройних сил в Іловайську відбили танкову контратаку терористів та знищили кілька танків та мінометів. Про це повідомляє прес-служба батальйону.
У «Донбасі» запевняють, що дві третіх міста контролюється силами АТО.
21 серпня 2014 року
• Максим Музика, Андрій Пальваль, Сергій Потєхін «Савур-Могила. Військові щоденники»
21 і 22 серпня. «Та я тебе заразза панікерство розстріляю!» — і падіння неба
Війна — це не боротьба. Війна, як і мир, — цетаке життя, тільки гірше. Значно гірше. Війна у нас асоціюється з подвигами і героїзмом. Так, напевне, це так. Там є багато мож-
ливостей проявитися нашій істинній звірячій сутності без того, що ми самі про себе понавигадували. Але справжні подвиги — це не