Янкі з Коннектікуту при дворі Короля Артура - Марк Твен
Ще деякий час він бурмотів щось нерозбірливе, а потім затих, немовби передчуваючи наближення смерті. Раптом пальці його почали гарячково бгати укривало, і з цього я зрозумів, що надходить кінець. А коли горло йому стисла передсмертна судома, він трохи піднявся, начебто прислухаючись до чогось, а тоді мовив:
- Сурмлять у ріг?.. То король! Спускайте міст! Людей на замкові мури! Погасіть…
Він готував свій останній «ефект», але так і не довів його до кінця.
_________________
Марк Твен
ЯНКІ З КОННЕКТІКУТУ ПРИ ДВОРІ КОРОЛЯ АРТУРА
MARK TWAIN, «A Connecticut Yankee in King Arthur's Court», 1889
0093
Друкований текст для вичитування взято з:
Марк Твен «Янкі з Коннектікуту при дворі короля Артура».
Видавництво «Дніпро», 1985.
Відмінна якість:
електронний текст книги повністю відповідає друкованому оригіналу!
Оцифрований текст взято з інтернету.
© Переклад з англійської Мар Пінчевський
© Вичитування, правка, форматування і оформлення:
OpenBook, 2019
© Електронна бібліотека класики української та світової літератури «Відкрита книга»
2019
1 - Жанна-Антуанетта Пуассон маркіза Помпадур (1721–1764) - «офіційна коханка» (maîtresse en titre) і приватний секретар французького короля Людовіка XV (1710–1774). Мала великий вплив у вирішенні державних справ, зокрема сприяла вступу Франції в Семилітню війну (1756–1763).
2 - Герцогиня Клівленд, уроджена Барбара Вільєрс Палмер (1641–1709) - коханка англійського короля Карла II (1630–1685); користуючись своїм становищем, втручалася в питання закордонної політики, розподіляла посади і привілеї.
3 - Варвіцький замок - старовинна фортеця на річці Ейвон. Уперше згадується бл. 915 р.; в 1086 р. за наказом Вільгельма Завойовника розбудована і зміцнена.
4 - Круглий Стіл - один із символічних атрибутів лицарських романів артурівського циклу. За стіл могли сісти одночасно 150 лицарів, а круглим його було зроблено для того, щоб ніхто не відчував себе обійденим.
5 - Історичну основу сатирико-фантастичного роману Марка Твена становить зібрання середньовічних хронік і легенд у книзі Т. Мелорі «Смерть Артура». Томас Мелорі (1394–1471) - англійський письменник. Брав участь у Столітній війні (1337–1453), обирався до англійського парламенту. Кінець свого багатого на пригоди життя провів у в’язниці, де й написав свою єдину книгу. В ній розповідається про легендарного короля Артура, який зібрав під свої прапори цвіт британського лицарства, прогнав ненависних англосаксонських завойовників і заснував державу, де панували закони справедливості і честі.
6 - Кромвель Олівер (1599–1658) - визначний діяч англійської буржуазної революції XVII ст., керував парламентською армією, яка перемогла під час громадянської війни військо короля Англії Карла I (1600–1649). Кромвель відіграв вирішальну роль у проголошенні Англії республікою після страти Карла I, але сам 1653 р. запровадив у країні режим одноособової військової диктатури.
7 - Сер Ланселот Озерний - один з головних героїв лицарських романів артурівського циклу. У книзі Мелорі Ланселот уособлює ідеал лицарства і вірності, однак саме він став коханцем дружини короля Артура, королеви Гвіневери, і винуватцем війни, в якій загинув Артур і розпалося товариство Круглого стола.
8 - Сер Кей - в легендах артурівського циклу зведений брат короля Артура, управитель (сенешаль) його палацу; це хвалько і легкодухий забіяка, інтриган, який завжди зазнає невдачі.
9 - Гартфорд - адміністративний центр штату Коннектікут, за часів Твена один з найбільших промислових центрів США. Письменник оселився в Гартфорді на початку 70-х років і написав там свої кращі твори.
10 - Бріджпорт - портове місто в штаті Коннектікут.
11 - Камелот - у хроніках артурівського циклу - головна резиденція короля Артура.
12 - Палімпсест - пергамент або дощечка, на яких первісний текст стирався і замінявся новим; також старовинні рукописи, виконані на матеріалі багаторазового вжитку.
13 - 528 р. справді відбувалися сонячні затемнення (чотири рази протягом року), але не в той день, який вказується в романі.
14 - Арканзас - штат на півдні США, де ще з рабовласницьких часів панувало беззаконня, право кулака і самосуду.
15 - Як твердять дослідники, Мерлін був бардом при кельтському вожді Артурі. Легенди, в яких розповідається про Мерліна - могутнього чарівника і віщуна, - з’являються лише в XII ст.
16 -