Українська література » Класика » Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Читаємо онлайн Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Власне, я там живу. І, як бачите, живий-здоровий. А в нас дюдя в квартирах щозими хіба ж така! Куди тій юпітерській Європі!

— А чому це у вас у квартирах, як ви кажете, дюдя взимку?

— А коли ж їй бути? Влітку чи що?

— Гм... Логічно. Але чому саме в помешканнях?

— А тому... Як тільки починається зима, з’являються морози і починає працювати опалення, так у нас і починає рвати гнилі труби. Всю зимоньку, як скажене рве. І всю зиму, відключивши опалення, їх безконечно ремонтують. У квартирах тоді така дюдя, така...

— Стривайте, а чому це ваші, як ви кажете, гнилі труби ремонтують не влітку, а взимку?

— Диваки, я бачу, ви в своїй редакції! Та тому взимку, що влітку не працює опалення, тож і труби не рве. А коли не рве, то який резон їх ремонтувати? Нащо ними морочити голови, як вони влітку цілі? Ба й

потреби в опаленні тоді немає.

— Гм... Логічно.

— А взимку, як морозяка почне рвати, їх тоді й ремонтують. Як правило — до весни. Кажу ж, це Україна!

— І тоді у вас...

— Вгадали, всю зиму у нас в помешканні вже згадувана мною дюдя і холодильників не треба. Така, що й вода замерзає. Спимо тільки в шубах та в битих валянках З отими самими бурульками під носом. І нічого. Звикли. І ще й живемо. А ви кажете, на Європі не можуть так жити, бо там холодрига. Ми можемо, то чому вони не можуть. Логічно?

— Гм... Ви думаєте, що там комунальне та інше господарство, як і взагалі керівництво... Так, такечки. Воно всюди однаковісіньке. Хоч у Європі, хоч на Європі. Тож якщо у нас взимку ремонтують труби, то в них теж узимку їх рве і вони тоді, понаривавши траншей, ремонтують їх до самої весни. Бо влітку нащо їх чіпати, як вони лежать у землі цілі-цілісінькі, хоч і гнилі. Логічно?

Зрештою, зійшлися на думці: якщо у нас при дюді, коли й вода замерзає в квартирах, можливе життя, хоча б у тому ж Харлампієвську, то чому воно неможливе на Європі?

— Залізна логіка. Ми живемо. І вони живуть. А ми ще й до нових виборів готуємось. Тільки жаль, що вибори не щороку.

— А для чого вам, даруйте, вибори щороку? Робити вам нічого?

— А для того. Перед виборами кандидати в депутати та на інші посади хіба ж таке обіцяють! В тім числі й гнилі труби замінити в Харлампієвську. І їхні теплі та сердечні обіцянки нас і взимку гріють. Але жаль, що вибори рідко. Частіше їх треба проводити, частіше. Тоді й нам частіше обіцятимуть. І частіше нас грітимуть такі обіцянки. Навіть при гнилих трубах. Але спасибі, що хоч і рідко, але обіцяють щедро. Дожити б до нових обіцянок. Себто до нових виборів!

Про свою залізно-логічну думку ми й повідомили Європейське космічне агентство. Воно збирається за допомогою ракет та супутників дослідити Європу (ту, юпітерську), починаючи з 2015 року по 2025 рік. Хоч там, на Європі, й першокласна дюдя. Воно, звичайно, архіцікаво дізнатися чи є життя на Європі чи його там ніц, немає? Але ще цікавіше, якось подумали ми при нагоді, дізнатися чи є життя в Європі? Зокрема у тій її частині, що територіально знаходиться в Україні. Чи бодай у Харлампієвську. От якби туди, себто до нас, Європейське космічне агентство та прислало свої супутники. В Україну, звісно. Щоби нарешті вияснити: що у нас ще є, крім гнилих труб, які чомусь мають погану звичку репатися тоді, коли в нас дюдя, а ми їх тоді до весни ремонтуємо.

З редакційним гостем сердечно бесідував

кращий спеціаліст із сердечних справ

Валентин Чемерис.

ЗГАДУЮЧИ МЕСЬЄ МАЛЕРБА…

Це колись у Франції жив та був собі месьє Малерб — Франсуа де Малерб. Провінційний дворянин за походженням (збіднілий, між іншим, до ручки), засновник поезії французького класицизму, реформатор рідної мови і вірша.

Коли жив? Та десь так років... років триста, з добрим гаком.

Одне слово, давненько, а висловлювання месьє Малерба — здебільшого дотепні й уїдливі, — ще й досі актуальні. І не тільки на його батьківщині хочеться їх повторити і при нагоді згадати ще і ще... Любив месьє жарти, а відтак і веселе життя (і це — бідняк з бідняків!). В тім числі й, гм-гм, жіноче товариство. А чого. Раз бо на світів білому живеш. Ще й нині про месьє Малерба переповідають багато потішних та кумедних історій, адже за словами до кишені він ніколи не лазив, перед всесильними не гнувся і завжди різав будь-кому у вічі правду-матку, якою б вона не була.

Ось одна з таких придибенцій. Якось увечері поет зібрався кудись у невідкладних справах, а для освітлення дороги — землю вже оповила пітьма, — запалив свічку і поставив її в спеціальний переносний світильник з ручкою. Тільки ото він на поріг, а навстріч — гульк! — один знайомець, вельми велеречивий балакун.

Діватися було, нікуди, довелося зупинитися. Привітавшись, знайомець заходився довго й нудно баляндраси точити — про все у світі і ні про що зокрема. А загалом про дрібниці, хоча й красиво видавав на-гора словеса. Малерб, тримаючи в руках світильник, слухає його, слухає, переступаючи з ноги на ногу, а той і не думає зупинятися — язик, як відомо, без кісток. Бу-бу-бу та й бу-бу-бу. Теревенить і теревенить байки, що видає їх за істині бувальщині, ледь чи не за одкровення.

Слухав, слухав поет і, зрештою, втративши терпіння, вигукнув:

— Прощайте, прощайте! Допоки я слухаю вас, то палю свічу за п’ять су, а все, що ви розказуєте, не варте й гроша.

Для чого я згадав цей випадок? А ось для чого. Іноді так хочеться, пригадавши дотепного месьє Малерба, сказати нашим політикам солодкоголосим:

— Прощайте, прощайте! Поки ми слухаємо ваші обіцянки-цяцянки з медоточивих ваших уст, наші телевізори спалюють електроенергії на гривні, тоді ж, як все розказане вами, не варте й мідного гроша!

Може, не зовсім і чемно, але хай уже дарують. Ось тільки як їм про це скажеш, як нас вони вже давно не слухають? Вони певні, що ми, хлопаючи вухами, їх слухаємо.

А ми й справді слухаємо — хлопаючи вухами.

Все ще слухаємо, хоч нам уже давно й позакладало від їхніх обіцянок-цяцянок: якщо, мовляв, нас оберете, то ми вам... Ми вам рай земний організуємо.

А так іноді хочеться повторити дотеп месьє Малерба, що свічку він палить за п’ять су, а навзамін слухає те, що не варте й гроша, того Малерба, чиє ім’я звідтоді у Франції стало прозивним — так і нині називають тих, хто є співцем державної ідеї та національної слави. Агов, ви чуєте, трибуни полум’яні? Коли вже ви постаєте малербами нашими?

ДЯДЕЧКО ГІТЛЕР З ДОБРИМ ЛИЦЕМ...

"...Мій братко Васька вже студент, він бриє, як наша бабуся Векла каже, "свою дурну голову". А дурна вона в братка Васьки насправді чи не дуже, я не знав. Але він дружить з такими як і сам — з бритоголовими...

А якось він приніс додому ляльку, яка називається "дядечко Гітлер з добрим лицем". Купив її у якогось продавця сувенірів у підземному переході на Хрещатику. Гітлер такий маленький, в картузику, із свастикою на рукаві і тоненькими — аж смішними, — вусиками під гострим носиком. А щічки у нього рожеві — він такий симпатяжка!..

Братко Васька сказав, що лялька фюрера колекційна, ручна робота. "І не повсихали вони у тієї зарази, яка зробила ту колекційну ляльку?!" — відразу ж закричала бабуся Векла і дуже незлюбила симпатяжку Гітлера.

А ще братко Васька заявив, що при Гітлерові "був порядок".

А бабуся закричала:

— Щоб тобі не діждатися такого порядку!!!

А тато нічого не сказав, бо йому нема коли балакати, він займається своїм бізнесом. А мама тільки встигає відвідувати народних цілителів, які обіцяють їй ось-ось дістати еліксир вічної молодості.

А Гітлер нічого не сказав, але руку вгору задер. Досить голосно вигукнути "Хайль Гітлер!..", як він одразу ж підкидає вгору праву руку — така смішна лялька!

Але тільки братко Васька поставив на шафі свого Гітлера (аби щоранку казати йому "Хайль Гітлер!.." та дивитися, як він викидає вгору руку), як бабуся підбігла, схопила ляльку і викинула її з балкону — із нашого десятого поверху! І нервово закурила свою жахливу цигаряку!

А внизу йшла одна громадянка і їй на голову упав дядечко Гітлер з добрим лицем. І щось з нею таке лучилося, що в неї, як вона заявила, настало якесь "помутнєніє".

Вийшовши з лікарні та громадянка подала на нас у суд, аби ми компенсували їй витрати за лікування і заплатили ще якісь моральні збитки за те "помутнєніє". Та щоб не кидалися "різними гітлерами" на голову.

А братко Васька заявив, що це бабусі Веклі треба переадресувати позов, бо це вона викинула а балкона ляльку фюрера, яка, між іншим, має велику художню цінність, а сам Гітлер — "з добрим лицем". Коли йому скажеш "Хайль Гітлер!", він вітається і підкидає вгору руку. І взагалі, заявив братко Васька, при Гітлерові був порядок. А бабуся парирувала:

"Щоб ти не діждався такого порядку!"

А тато нічого не сказав, бо дуже спішив до свого бізнесу, а мама — до народних цілителів, які обіцяють їй знайти еліксир вічної молодості.

І ще бабуся Векла сказала, що це у Васьки "помутнєніє", якщо він купує такі ляльки, бриє голову і з такими, як і сам бритоголовими, відзначає день народження фюрера!

Суд присудив нам компенсувати тій громадянці, у якої "помутєеніє", витрати на лікування — од того, що їй на голову кинули Гітлера.

А хіба Гітлер винуватий?

Мені дядечка Гітлера жалко. Він такий добрий-добрий, а його всі обижають. І бабуся його обзиває усякими нехорошими словами, якими у нашому дворі балакають нехороші дяді, коли п’ють із пляшок...

Братко Васька вимагає, аби бабуся Векла повернула йому ті гроші, що їх він заплатив за дядечка Гітлера з добрим лицем, інакше він подасть на бабусю в суд, адже дядечко Гітлер є великою художньою цінністю, а мистецтво вічне і воно ні при чім.

А татові в цю історію ніколи втручатися, бо він тільки й встигає займатися своїм бізнесом, а мамі народні цілителі все ніяк не знайдуть еліксир вічної молодості, а гроші з неї, як вона каже, "здорово луплять".

Прошу закликати до порядку нашу бабусю Веклу, яка курить свою смердючу цигаряку і заявляє, що "держе фронт", а насправді систематично і цілеспрямовано переслідує дядечка Гітлера з добрим лицем і не хоче, щоб він у нас був".

"А й справді, — подумали ми, читаючи вільний твір на вільну тему учениці 3 класу однієї з київських гімназій Олі М., — чого це якась баба Векла переслідує дядечка Гітлера — хіба вона не бачить, що він з добрим лицем і має велику художню цінність? Ще й з готовністю викидає вгору руку, коли вигукнеш "Хайль Гітлер!" Та ще й зважаючи на той факт, що при Гітлерові був порядок.

Відгуки про книгу Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: