Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин
Траплялося і в нього всього (правда, на карнизі все ж не доводилося рятуватися). Треба виручати хлопця, своє він уже отримав. В ту мить він і геть забув про свій службовий обов’язок ловити порушників і вирішив пожаліти хлопця, який вже й так набрався страхів’я — буде з нього, на все життя йому вистачить.
— Нема нікого, — нарешті озвався сержант і обережно причинив вікно, але не на шпінгалет.
— І на карнизі немає? — недовірливо дивився на нього старший.
— І на карнизі. Та і який би відчайдуха зумів там утриматись?
— Дивно, що немає, — подивувався старший. — Чуття мені, а воно ще ніколи мене не підводило, підказує: там хтось є, довго нам ця баришня, — кивнув на Ольгу, — не відчиняла. А виходить, що немає.
Як почула те Ольга — зблідла.
— Як — НЕМАЄ??? — закричала не своїм голосом. — Ой, мамочко!!! Ой, таточку!!! Невже... зі-зірвався?..
Зомліла.
— Відливайте її водою, — крикнув сержант міліції.
— Віділлємо, — пообіцяв старший групи, — а ви, хлопці, відчиніть вікно та зніміть з карниза каваліра цієї непритомної. Котрий здуру за честь дами свого серця на карниз поліз. Та швидше, щоб він бува не полетів униз. А я радий: чуття ловця порушників мене й цього разу не підвело.
Коли Ольга отямилась, Федя вже був у кімнаті.
Старший групи складав протокола "Про порушника паспортного режиму, каваліра і лицаря — так і писав у протоколі, — котрого виявлено в жіночому гуртожитку (кімната номер така-то) в неположене врем’я".
КНЯЗЬ ТРУБЕЦЬКОЙ:
"ТРІУМФАЛЬНИЙ МАРШ" НА КИЇВ
Як час біжить!.. Століття змінюються століттями... Не новина звісно, та все ж якийсь елегійний смуток навіває, меланхолійну задумливість часом викликає. Ось вже і славній — знаменній! — Конотопській битві, яка відгриміла у 1659 році, виповнюється 350!
Дата, що називається, кругла. Дехто вже почав її відзначати — не чекаючи 2009 року. Що ж, очевидно, вже пора. Ось і одна з російськомовних газет, яка крім Москви, виходить і в Києві (бо зареєстрована і в Україні — експансія!) і яка явно страждає від надміру любові до неї, України сердешної, — виступила з чималою статтею, що, здійснює чи не ревізію цієї події: "Конотопская битва. Великая ненужная победа".
Так таки у підзаголовку й набрано великими літерами: "НЕНУЖНАЯ". Хоч і "победа" та ще й "великая" (тут навіть російськомовна газета, яка страждає від надміру любові до України, змушена визнати, що — "великая"). Але, виявляється, "ненужная". Отакої!
Ще й у самій статті уточнено-підкреслено, що вона, мовляв, не українська. Овва! А чия ж тоді? Адже це та битва під Конотопом, у якій гетьман Іван Остапович Виговський наголову розгромив російську кінноту князя Пожарського (розбив ущент, десятки тисяч чужинців поклав на сиру землю, а 5 тисяч царевого воїнства взяв у полон) і — "не українська", виявляється, "победа". Та Україні не завжди щастило на такі вражаючі перемоги і раптом — "ненужная". Але ж саме Україна тоді перемогла московитів. І так перемогла, що... А втім, процитуємо (мовою оригіналу) Сергія Соловйова із його фундаментальної і відомої "Истории России":
"Цвет московской конницы, совершившей счастливые походы 54 и 55 годов сгиб в один день… Никогда после того царь московский не был уже в состоянии вывести в поле такого сильного ополчения. В печальном платье вышел Алексей Михайлович к народу, и ужас напал на Москву. Удар был тем тяжелее, чем неожиданнее; последовал он за такими блестящими успехами! Еще недавно Долгорукий привел в Москве пленного гетмана литовского, недавно слышались радостные разговоры о торжестве Хованского, а теперь Трубецкой, на которого было больше всех надежд, "муж благовейный и изящный, в воинстве счастливый и недругам страшный", сгубил такое громадное войско! После взятия стольких городов, после взятия столицы литовской царствующий град затрепетал за собственную безопасность: в августе по государеву указу люди всех чинов спешили на земляные работы для укрепления Москвы. Сам царь с боярами часто присутствовал при работах; окрестные жители с семействами, пожитками наполняли Москву, и шел слух, что государь уезжает за Волгу, за Ярославль..."
Шлях на Москву тоді був відкритий! Московська паніка, коли й сам цар здрейфив, була тільки на руку — веди, гетьмане, своє воїнство. Але...
Але за такої архісприятливої ситуації, що склалася тоді для України, трагічної для Московського царства, як ми знаємо, не Виговський повів свої полки на Москву, а розбитий князь Трубецькой, чия кіннота на чолі з князем Пожарським була розгромлена вщент, перегрупувавши сили, пішов потоптом на Україну. Принаймні, дійшов до Києва. і, як захоплено напише газета, яку ми вище цитували, пройшовся не як-небудь, а — "триумфальным маршем".
І це він, розбитий полководець, чия столиця була в паніці, з криком на вустах: рятуйся, мовляв, хто як може!
Що ж, в історії трапляються і на такі парадокси.
І ось цю велику і славну перемогу (яка здобувалася не в кожній державі і не в кожному столітті) гетьмана Виговського і названо в наш час — 350-ліття битви, — "ненужной". А відтак виходить, що, нам, українцям, не варто, мовляв, було тоді її, у 1659 році під Конотопом і здобувати.
"Огромная армия Алексея Трубецкого выступила из Путивля на Украину. Под Конотопом она задержалась на несколько месяцев, будучи по непонятой причине не в силах взять город, который защищали 4 тысячи героических казаков". Одне слово, "оплошали" брати-росіяни. Цим і скористався Виговський зі своїми союзниками, і дав нападникам генеральний бій, у якому й поклав їх на сиру землю. І далі (це вже із російськомовної московської газети, що виходить у Києві):
"В современной украинской историографии это принято преподносить как великую победу украинского оружия над русскими оккупантами. (Що так то так, а якже інакше, над окупантами!) и могучий удар по концепции вечной и нерушимой дружбы православных народов…" Ох це пресловуте православ’я! Ним легко можна виправдати будь яку агресію проти сусідів, якщо вони на своє лихо, як і ти, православні. До всього ж, тут все з ніг на голову поставлено. В дусі адептів російського імперіалізму, адже "могучий удар по концепции вечной и нерушимой дружбы славянских народов", тоді якраз завдала руська армія Трубецького, яка за оцінками "Самовидця" нараховувала більше ста тисяч чоловік! Це вона; увірвавшись на Україну, заходилася її нищити, а українці в такій ситуації просто захищали свій край, то хто ж наніс "могучий удар по концепции вечной и нерушимой дружбы славянских народов"? Але тому, що Україна посміла тоді захищатися, її перемога й визнається як такою, що "ненужная".
Навіть проста логіка тут явно і не ночувала. Озброєний до зубів ворог суне на твою територію, а тобі здобувати над ним перемогу, виявляється, зась, адже він хоч і ворог, і прийшов тебе поневолювати, але ж він і ти — православно-християнського віросповідання. Брат, так би мовити, твій. Виходить, у такій ситуації треба було просто радуватись, що до тебе прийшов загарбник, а не здуру його розбивати!
Україна тоді отримала велику перемогу, провчивши супостата, який незважаючи на своє православно-християнське віровчення і незважаючи на те, що й ти такого ж, православно-християнського віровчення, прийшов тебе поневолювати і встановлювати свої порядки у твоєму домі. А виявляється, це була зовсім-зовсім "ненужная" перемога.
Отож, виникає запитаннячко: а які ж перемоги Україні "нужные"?
Але тут і гадати довго не треба: за логікою адептів російського імперіалізму, лише ті, у яких Росія перемагала українців (чи будь-кого іншого, як колись вона позахоплювала народи Кавказу у так званих кавказьких війнах.)
Ось ці перемоги єдино правильні і вочевидь "нужные" Росії.
Як — один з прикладів — 2 листопада 1708 року, коли російські війська князя Меншикова у складі 20 полків з наказу Петра I оточили гетьманську столицю Батурин. На Україні, звісно. І, несучи значні витрати, захопили його, а, далі як свідчить Новгородський літопис, "град... розорили до основания и вся люди посече". З інших видань: "Город Батурин войска rocударевы, доставши, спалили и людей всех вырубали..." Жертвами тодішнього погрому, що його здійснив "братський народ" сусідній, стали 5—7 тисяч мирних громадян, а разом з військовиками, сердюками та козаками — до 14 тисяч. Це вочевидь, "нужная" Росії була війна. Очень даже нужная! А про те, що в Батурині буди православні люди (християни), граф Меншиков, теж православний християнин і теж брат-слов’янин, якось просто і не подумав.
Не було коли за вбивством мирних людей.
Інший приклад. 4 червня 1775 року командуючий 1-ою російською армією генерал Текелій оточив Запорозьку Січ з усіх боків, маючи наказ свого уряду "истребить Кош сих казаков, как гнездо их своеволия..."
5 червня Текелій захопив Січ. Козаки не дали загарбнику відсічі. Чому? Та тому, що загарбник був однієї з ними віри — християнської, православної, та ще й брат-слов’янин. А про те, що самі козаки запорозькі теж були християнсько-православної віри та ще й братами-слов’янами, православні руські тоді якось і уваги не звернули. "Братерство" так би мовити лише з одного боку. А тому не звернули уваги, бо то була "нужная" операція (очень даже нужная!) для Росії, адже вона успішно заграбастала землі козаків і роздала їх поміщикам. Як, приміром, очень даже нужная Росії війна в Чечні, яку вона веде не один рік.
"Нужной" вона була і тоді, коли побитий Виговським, але "овеянный славой" (так у згадуваній газеті) князь Олексій Трубецькой, зібравши нову орду, пронісся, як з гордістю писатиме газета, "тріумфальним маршем по Україні". Точніше, до Києва. Князь Трубецькой і справді тоді, битий, пройшовся по Україні "тріумфальнім маршем". Завдяки чому?Власній силі невмирущій? Таланту полководця? Та ні ж бо, хоч він і був буцімто "овеянный славой". Завдяки українській отаманщині (у пізніше часи вона стільки лиха завдасть Україні!). Допоміг і вічний наш потяг до гетьманства, коли на три козаки виявиться неодмінно чотири гетьмани. Тодішні отаманчики різних мастей, усілякі там пушкарі, барабаші, сірки, цюцюри та іже з ними замість того, аби підтримати Виговського-гетьмана, якому вони присягалися на вірність, — у його священній боротьбі за волю рідного краю, підтримали окупанта… (Полковник Тимофій Цюцюра (ну й прізвище в чоловіка!) виріже поляків, які були на Україні і допомагали Виговському, покличе Трубецького вступити знову в Україну (без того заклику Трубецькой вдруге і носа б не сунув туди, де його перед тим добряче побили) і створить йому такі умови, що він і пройде по Україні "триумфальным маршем".
А в жовтні того ж року відбудеться нова Переяславська рада, "на котрой казаки не захотят слушать Выговского...