Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин
Так ось… Старий перед іконою з лампадкою молиться в одній сорочці: "Направ і зміцни, направ і зміцни". А стара його лежить на печі і подає звідти голос: "Ти, старий, молись тільки щоб зміцнити, а направити я й сама зумію". Тож
давайте вип’ємо за зміцнення. А направити... направити ми й самі зуміємо.
Кілька хвилин всі напружено мовчали, а потім заговорили неприродно гучно. Зрештою, хтось засміявся, хтось кахикнув (анекдот був напівнепристойний). Випили.
Випив свій коньяк і Батько (правда, якось зсутулившись), випив все зрозумівши і до кінця вечора більше слова не мовив.
Мине кілька років. Батько все так же успішно працював над все новим і новим удосконаленням жахливої бомби (хоча вже й почав задумуватись — що він чинить? Чи не готує людству загибель?) І ні-ні, та й згадував анекдот Маршала... Ні, він не образився тоді, його взагалі неможливо було образити жартом, адже гумор він любив, шанував і мав добре розвинене його почуття. Але анекдот, розказаний Маршалом, змушував його всі ті роки задумуватись. Особливо, слова старої, зверненої до діда: "Молись тільки про зміцнення, а направити я й сама зумію". Коли згадував той анекдот, мав відчуття, що його тоді ударили хлистом — щоб знав своє місце і, як казали, не "чирикав". Та ще того, чого не треба було за канонами тодішньої влади та ідеології.
Маршальський жарт був не... жартом. Це Батько ще тоді відчув. Просто Маршал, відчувши в словах фізика якийсь пацифістський нахил, дав йому відсіч. Але — тактовний, за допомогою анекдоту.
Ти працюй лише над зміцненням, а направити ми й самі зуміємо. Ту жахливу бомбу. А тебе й питати не будемо. Твоє завдання — створювати бомби. І Батько добре зрозумів Маршала (про це він напише через десятиліття у своїх спогадах): ви, вчені, створили найстрашнішу в історії людства зброю і мовчіть собі — блага за неї ви отримали. А використовувати зброю — направляти за анекдотом — ми будемо самі. Не питаючи на те вашого дозволу. Себто вашого контролю тут не буде. Мавр зробив своє, мавр може й померти. В крайньому разі не повинен втручатися в те, як буде використано — над полігоном чи й над містами, — "ізделіє".
Правда, це Батько й раніше розумів, але одна справа розуміти, а друга відчути, що саме так і буде. Бомбу можуть кинути на голови людству і тебе, вченого, ніхто з воєнних і питати не буде. Твоя справа — створити того монстра, а далі... Далі в дію вступлять воєнні... Та ще політики. Правителі, які багнуть нав’язати свою ідеологію всьому світу, як єдино вірну... Думки, що обсідали тоді Батька, з кожним роком міцніли й міцніли, позбавляючи спокою, підштовхуючи його до протесту: схаменися, яку зброю ти створюєш і кому? Ні, ні, він особисто нічого не мав проти Маршала. Розумний, взагалі, чоловік, енергійний. Знаючий свою справу військовик. Він був Героєм Радянського Союзу, під час Другої світової командував артилерією багатьох армій і фронтів. Уцілів. Тепер він віддано служить Системі, яка змушувала вчених створювати найжахливішу зброю, якою можна знищити все людство. А вчені, які створили того монстра, маютьвбік
відійти. (Знай, цвіркун, свій припічок).
Маршал служив Системі, тож і поставив привселюдно Батька на місце.
Батько отримав добрий урок, зрозумів, нарешті, в чиї руки він з колегами передав зброю. Для нього неймовірно трудним виявилося усвідомлення небезпеки самих випробувань нової зброї, до створення якої він віддав усього себе тодішнього, увесь свій талант вченого, та її згубного впливу на природу і людину. Відчув себе відповідальним. Та ще й за умови, що Система може сама розпорядитися цією зброєю.
І він почав боротьбу.
Статтю, що він напише на цю тему — "Роздуми про прогрес, мирне співіснування і інтелектуальну свободу" видрукують чи не п’ятдесят разів за рубежем (вдома вона ходитиме в самвидаві) тиражем майже 20 мільйонів...
Він відмовиться від усіх благ — в ім’я своїх переконань. Його відсторонять від секретних робіт, відберуть у нього всі номенклатурні блага, нагороди і, врешті, його, борця за демократію і мир, за мир і за майбутнє людства, відправлять у заслання.
Але він залишиться непохитним у своїх переконаннях. Твердо стоятиме на своїх позиціях. А все почалося з того анекдоту. Що став для нього своєрідним детонатором. (Див. тлумачний словник: детонатор — вибухова речовина, яка при вибухові викликає детонацію іншої вибухової речовини).
Тож виходить, що анекдот, розказаний Маршалом, викликав у душі Батька своєрідну детонацію. На те він і анекдот. (Старий перед іконою з лампадкою молиться в одній сорочці: "Направ і зміцни, направ і зміцни..." А стара його лежить на печі і подає звідти голос: "Ти, старий, молись тільки щоб зміцнити, а направити я й сама зумію").
Маршал і далі вірно служив Системі — і після того, як Батько відмовився їй служити. Через п’ять років військовика не стане — його зжере той монстр, якого він курував. Головний маршал артилерії (на той час ще й головнокомандувач ракетними військами стратегічного призначення) загине при випробуванні міжконтинентальної балістичної ракети. Вчені наполягали перенести строк запуску (були виявлені негаразди в автоматиці), але Маршал відмовиться переносити строк, адже строк був затверджений нагорі, тією Системою, якій він служив. А піти проти Системи? Перенести затверджений нею графік робіт?.. Ні, ні, він на це не міг піти.
І поплатився за це життям — Маршал згорить у полум’ї, коли на старті раптово вибухне клята ракета. Чий старт вчені просили перенести на невизначений строк. Не переніс. Разом з Маршалом живцем згорять на космодромі ще 200 чоловік.
В ТІНІ ЧУЖИХ ПІРАМІД
Весело-песимістичні нотатки
Пригадую, якесь Москва відзначала ювілей знаного — чи не культового кінорежисера Леоніда Гайдая. Так, так, творця нині широко відомих кінокомедій. Хоча б таких, як "Пес Барбос...", "Операція "И", "Кавказька полонянка" та ін., що їх воістину полюбив глядач і скільки стрічки не "крутять", а їх все одно дивляться із захопленням — наче в перший раз.
У зв’язку з ювілеєм кінометра згадали і її, голубку, цензуру. Радянську, ясна річ, яка за свого панування соромливо ховалася під якийсь Головліт (вважалося, що цензури в СРСР на було) — жорстока була небіжчиця, царство їй небесне. Попсувала вона крові комедіографу! (Та хіба тільки йому одному?). Що було, те було — із пісні, як співається, слова не викинеш. Згадували навіть діяча Романова, тодішнього главу кінематографа СРСР — теж псував Гайдаєві кров! І навіть збирався покласти на полицю новий його фільм — здається, "Кавказьку полонянку", щось там чорне у ній уздрівши. Перегиби. Але митець — чи радше щасливий випадок — все ж таки переміг. Комедія тоді прорвалася на широкий екран.
І ось які думки — ледь чи не "крамольні" — тоді в мене з’явилися. З приводу цензури... Дозвольте нагадати суть цього терміну колоритного: цензура — контроль офіційної (світської або духовної) влади за змістом, випуском у світ і розповсюдженням друкованої продукції, для того, аби не допустити чи обмежити поширення ідей, інформації, що визначається тією владою небажаним або шкідливим... Але навіть за такої цензури Гайдай, якщо вже ми почали про нього мову, — таки створив усе, що хотів — загалом 18 фільмів. І пустив їх межи люди. І ніяка цензура, — а вона була, а вона лютувала: всемогутня! — не заборонила його фільми. Та які фільми! Досі сміємося. І завтра-позавтра будемо сміятися. Виходить, навіть всемогутня тоді цензура на змогла їм стати напереп’ят — хоч і намагалася, хоч у неї й чесалися руки.
І ось уже 16 років як у нас — на пострадянському просторі — немає її, цензури. Знімай що хочеш і як хочеш! А новий Гайдай так чомусь за цей час і не з’явився. За нашої свободи слова. Не з’явилися й комедії — бодай його рівня. Виходить, за жорстоких цензурних умов це можливе — з’ява Гайдая, — а за свободи слова — ніц? Дивно чи не так?
Здається, цензура в історії людства була споконвіку. І тисячу й більше літ тому лютувала. Переслідувала ще Ювенала Деціма Юнія, римського поета-сатирика, 1881 рік тому! А він все одне творив свої сатири і збагачував ними людство — попри жорстокі утиски слова й думок.
Цензура (чи влада, що одне й те ж) переслідувала ще Боккаччо (принаймні, ставила палиці в його творчі колеса), Рабле, Мольєра, Свіфта, Вольтера, Гейне, Гашека і т. д., і т. д. (перелік цей можна вести до безконечності!). Але ж за її переслідування були (жили й творили) вищеназвані творці. А ось нині, як немає цензури, їх — чи їхнього рівня — чомусь не видно. Не кажучи вже про ще вищих. Немає й новітнього Ювенала хоч на безцензур’ї (даруйте такий не вельми зграбний неологізм) чому б йому і не з’явитися? Як кажуть, всі карти в руки — твори, тавруй, висміюй! Ніхто тебе не буде забороняти. (Ба, ба, ніхто навіть й уваги на твою сатиру нині не буде звертати, але це вже інша тема). Ніхто... А новітній Ювенал так чомусь і не з’явився. Ні в Італії, ні будь-де.
Попередницею радянської цензури в Росії (а відтак і в тодішній Україні) була цензура російського самодержавства. Теж із драконівських порідь. Що не завадило, наприклад, Миколі Васильовичу Гоголю створити "Ревізора" (і — поставити його, а на прем’єрі був навіть сам цар, який заявив, що йому найбільше дісталося!) та "Мертві душі". І створив, і поставив на кону, і видав. За тодішніх, повторюю, жахливих цензурних утисків — най би їх ніколи на було!
І ось вже немає ні російської самодержавної, ні червонозоряної радянської (їй рівня, ба, навіть, ще лютіша) цензури, згадувана вже свобода слова, але новий Микола Васильович Гоголь з безсмертними "Ревізорами" та "Мертвими душами" (за інші шедеври вже й на згадую, місця мало) за 156 років, що минули звідтоді, так і не з’явився. А за лютої цензури він був і ще й успішно творив — що хотів і як хотів.
Новітнього Гоголя, сорочинця нашого веселого, — чи бодай йому рівного, — як не було, так і немає. За повної свободи слова і всілякого сприяння красному письменству! Немає і… і ніколи й не буде.
Минуло 98 років звідтоді, як не стало Л. Толстого, 127 років — Достоєвського, а нові Толстой і Достоєвський в російській літературі так чомусь досі й не з’явилися. І це за можливості творити що хочеш і як хочеш.
Омара Хайяма вже немає 886 років, а новий Омар Хайям за цей час — достатній для з’яви нового генія, — так чомусь і не вигулькнув.
Бальзака немає з нами вже 158 років, Мопассана — 116 років, В.