Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин
—
Коли мене голос ваш
Аж за, серце в’яже!
Так колись моя коза
На льоду кричала,
Як там її звірина,
Бідну, розривала".
І разом з тим сміх часто виникає і завдяки присутності саме логіки. Приклад? Будь ласка.
В автобусі сидить чоловік. Геть лисий. Чимала голова аж блищить, наче лаком покрита.
А напроти сидить жінка з маленьким хлопчиком на колінах.
Хлопчик, тикаючи пальцем на лисину, каже:
— Мамо дивись який лисий дядько сидить.
— Тсс!.. — до нього мама. — Мовчи. Не можна так.
Хлопчик (і тут вступає в розвиток сюжету логіка) дивується:
— Чому не можна казати? Хіба дядько не знає, що він — лисий?
Логіка тут залізна, вона й викликає смішинку-веселинку, роблячи побутовий випадок непересічним твором його величності Сміху.
Розповідають (істиний факт!) російський актор Зиновій Гердт привіз з Америки знімок з оголошення, що висіло в тамтешній аптеці:
"Щоб придбати ціанистий калій, недосить показати фотографію тещі. Потрібний ще рецепт".
Теща Гердта, побачивши оголошення, дуже здивувалася:
І знаєте, як вона сприйняла його? Даю голову на одруб — не вгадаєте.
А вигукнула вона так:
— Невже у молодого чоловіка може бути така погана теща, що він забаг отруїтися?
А якось італійка Джіна Лоллобриджіда спізнювалась на зустріч зі своїми шанувальниками. Вискочивши на вулицю, схопила таксі (її авто десь на той час затрималося), у якому вже сиділа пасажирка — молода жінка. Їм виявилося по дорозі.
Ось дорогою, придивившись до своєї попутниці, та жінка вигукнула:
— Ви така гарна, така... Вам би в кіноактриси податись!
Джіну Лоллобриджіду на той час якими тільки епітетами не нагороджували: "осяйна", "гарна", "блискуча", "божественна"! Газети величали її на Канському кінофестивалі королевою, численні поклонники знаменитої італійки цілували каміння на набережній Круазетт, по яких ступала її нога.
Її популярність була неймовірно фантастичною. Коли вона виходила зі свого будинку в Римі, поліціянти перекривали рух — стільки скупчувалося люду, які бажали хоч одним оком глянути на богиню кіно. (Джіна якось зізнавалася, що з-за цього вона іноді "почувається, як шимпанзе в клітці"). Свій шикарний бюст богиня кіно застрахувала на мільйон доларів!
На той час, про який іде мова, Джіна була не просто символом нової італійської жінки — її ім’я було вписано в міфологію кіно.
Вона знялася в 60 фільмах, 7220 разів з’являлася на обкладинках найпопулярніших ілюстрованих журналів, роздала більше 50 тисяч автографів!!!
І коли незнайомка в таксі сказала їй, що вона красива і могла б стати кіноактрисою, почуття гумору зрадило Джіну. Ображена, що попутниця в таксі її не впізнала, знаменитість з погордою вигукнула:
— Але я — Джіна Лоллобриджіда!
І знаєте що відповіла їй добродійка в таксі?
Зроду не вгадаєте.
— Нічого, що ви Джіна... Як ви кажете, Лоллобриджіда? Тільки не хвилюйтесь і не зациклюйтесь на цьому. Що з того, що ви Джіна та ще й Лоллобриджіда?.. Ім’я та прізвище можна легко поміняти. А ставши кіноактрисою, ви, я певна, станете окрасою нашого кінематографа.
І лише тоді до знаменитої кіноактриси повернулося почуття гумору (най-найпрекрасніше з най-найпрекрасніших почуттів хомо сапієнс) і вона від душі розсміялася.
Її супутниця по таксі ображено надула губи.
— Чого ви... регочете? Що я смішного сказала? Я всього лише дала вам слушну пораду стати кіноактрисою.
Між іншим, ця історія схожа з тією історією, що колись трапилась із
знаменитим італійським тенором Енріко Карузо, котрого називали королем оперного мистецтва. Якось у всесвітньо відомого співака зламалась машина. Доки її лагодили, він зупинився в місцевого фермера.
— Я — Карузо, — відрекомендувався гість господареві.
Фермер аж підскочив на місці, потім, потиснувши руку Карузо, схвильовано вигукнув:
— Чи міг я коли-небудь думати, що побачу в своїй оселі великого мандрівника Робінзона Карузо!
СУДИЛИ ГУМОРИСТА...
Жахлива історія
"...Всі ви знаєте — споконвіку люди кажуть: "Ой, лопну од сміху!", "Ой, не сміши, бо вмру!"...
А що показує практика життя? А показує вона, що існує тільки два варіанти смерті: або: "Помер після тяжкої тривалої хвороби", або: "Раптово помер". А ви покажіть мені хоч один некролог, який починався б так: "З великим сумом сповіщаємо, що на вечорі гумору, під час виступу письменника Паші Веселого, в розквіті фізичних і творчих сил помер од гомеричного реготу наш дорогий товариш ім’ярек!
От ви мені тепер скажіть, браття гумористи, які ж ми після цього сміхотворці?"
Федір Маківчук
Таки накаркав (даруйте!) вельмишановний Федір Юрійович — хай йому легенько гикнеться у тому, у кращому світі! Оце днями судили в нас одного гумориста — дописався!
Безпрецедентний, скажу вам, був процес!
Історичний!
Чи не перший за всю історію веселої літератури.
Шуму-гаму наробив він!
Та ви, мабуть, про нього хоч щось, а чули. Писали про нього й передавали чи не всі ЗМІ — паперові й електронні.
Отож, судили одного. Гумориста, ясна річ. За зловживання своїм професійним обов’язком, що завдали значної шкоди читачам його творів та слухачам на його вечорі.
Процес був гучний, любителів екзотики ("клубнички") та всюдисущих представників ЗМІ повен зал набилося — яблуку ніде було впасти.
Суддя, як і годиться, — почав традиційно: розглядається кримінальна справа по звинуваченню за такою-то статтею, частина така-то (називається яка) Кримінального Кодексу України такого-то (називається прізвище гумориста) в убивстві такого-то (називається прізвище), в замахові на позбавлення життя такого-то і завданні шкоди здоров’ю такому-то.
Починають встановлювати особу підсудного.
— Підсудний, встаньте, будь ласка. Назвіть своє ім’я, по-батькові, прізвище, рід і місце народження, де проживаєте за реєстрацією, ваш сімейний стан, хто ви за фахом і де працюєте...
Підсудний, звісно, звівся, відтарабанив хто він і що (за фахом і покликанням — гуморист), де народився, де живе і де працює — "Перець".
Після встановлення особи потерпілого оголошується склад суду: суддя, прокурор (звинувачення), адвокат (захист), секретар суду.
— Підсудній — встаньте, прошу вас. (Підсудний встає). Вам зрозуміло в чому вас звинувачують?
— Так.
— Визнаєте себе винним?
— Ні.
— Суд переходить до судового слідства. Слово від звинувачення надається прокурору такому-то (такий-то радник юстиції).
Прокурор і починає:
— Ім’ярек такий-то звинувачується по статті такій-то Кримінального Кодексу України у вбивстві своїх читачів і слухачів за допомогою сміху та в замахові на їхнє здоров’я. Як встановило слідство, підсудний, будучи за фахом і покликанням гумористом, свідомо писав такі веселі гуморески, що читачі од читання їх, як і від слухання цих творів на творчих вечорах автора, помирали од гомеричного реготу. Або в крайньому разі зазнавали каліцтва, рвучи собі кишки — від все того ж сміху, та завдаючи собі інших пошкоджень, що межують із каліцтвом і втратою працездатності. Як встановило слідство, слухати або читати гуморески підсудного без сміху неможливо. Люди сміялися, не усвідомлюючи, що чинять — одні з них рвали собі кишки, інші — що гірше, — помирали від нападів гомеричного сміху. Підсудний визнаний слідчо-медичною експертизою як такий, що осудний і може відповідати за вчинені дійства.
Суддя суворо запитує підсудного:
— Визнаєте себе винним?
— Ні, ні, — як затявся гуморист. — Принаймні, пишучи гуморески, я не ставив собі завдання завдавати будь-кому пошкоджень своїм сміхом. Я просто писав і пишу, а воно викликає нестримний сміх — за наслідки якого я не можу нести відповідальності. Я нікого не примушую сміятися. Люди сміються з власної волі.
— Але причиною цьому є ваші гуморески.
— Але ж я не вмію писати не смішно.
—А ви... навчіться. Хіба це так важко — писати не смішні гуморески. Завдання таке перед собою поставте: віднині я писатиму тільки не смішні гуморески — хіба це так важко? Інші ж пишуть не смішні твори, а вищо —
гірший за них?
—Хай слідство ще доведе, що я свідомо ставив собі за мету викликати своїми творами сміх. Не було такого!
— Не було, кажете? А це ми зараз перевіримо.
Починають викликати свідків — одного, другого, третього... Як і годиться, застерігають їх: ви будете допитані в якості свідків, а тому повинні говорити правду і тільки правду. За неправдиві свідчення чи відмову давати свідчення ви будете відповідати перед законом!
Перший свідок підтвердив: так, він був такого-то числа на творчому вечорі гумориста такого-то... Слухаючи його, так сміявся, так сміявся, що ледь не помер од сміху. Лише лікарі змогли його порятувати... (Викликаний в якості свідка лікар це підтвердив).
Інший свідок під присягою підтвердив: лунав у залі гомеричний регіт під час виступу підсудного, стільки-то слухачів померли од нього, а він хоч і вцілів, але од того сміху порвав собі кишки і їх довелося зшивати...
Підсудному "запахло" якоюсь там статтею КК України: навмисне каліцтво і навіть позбавлення життя слухачів за допомогою сміху...
Адвокат, захищаючи свого клієнта (який, між іншим, заплатив йому чималі гроші), аж вужем звивався, доводячи його буцімто непричетність до каліцтва та вбивства слухачів за допомогою сміху на його творчому вечорі...
— Мій клієнт не хотів нікого вбивати чи травмувати сміхом. Він гуморист, а тому зобов’язаний писати смішно. Це його професійний обов’язок. Покликання, зрештою. Так, він зобов’язаний писати смішно і він пише смішно. А що хтось там рве кишки собі од сміху, то його вини у цьому немає. Він нікого не примушує так сміятися. Він просто виконує свій професійний обов’язок і пише смішно.
І ось вже лунає:
— Підсудний — встаньте! Суд надає вам останнє слово!
Гуморист, він же підсудний, зводиться:
— Ваша честь! Я не винуватий. Я просто писав гуморески. А вони наче на біду мою виходять смішними. Надалі я буду застерігати своїх шанувальників не сміятися, читаючи чи слухаючи мої гуморески. Хоч не знаю, як це практично зробити, аби люди, слухаючи гуморески, не сміялися.
Нарешті лунає традиційне:
— Встати! Суд іде!
— Іменем України, — починає суддя, прийшовши до зали із дорадчої кімнати, — суд ухвалив: гумориста... ім’ярек... визнати винним по такій-то статті КК України в тому, що він своїм сміхом, який викликають його твори, завдає пошкоджень здоров’ю слухачам та читачам, а в деяких випадках і смерть від гомеричного реготу.