Дядько Шкіпер (збірка) - Франко Петро
"Я писав Ганусі, щоби по вечері вийшла з ліхтарнею до каплички і там ждала". Надія додала обом свіжих сил, і хлопці небавом зблизилися до каплички, перед якою стояла закутана у мамину хустку Гануся та тримала в руці велику ліхтарню.
"То ти Ганусю?" закликав з далека Івась, "а ходи поможи нам університет нести".
"Так", тихим голосом відповіла Ганна. Вона з трівогою довго вже очікувала хлопців. Тепер коли їх побачила, з ліхтарнею в руці підбігла до них. "Неси, Ганусю, збіжжє в село, я… я не можу", вистогнав Михась і зімлілий упав на мішок. – "Що тобі? Ти ранений!" – скрикнув Івась і разом зі сестрою приклякнув і зачав розпинати Михасеви сорочку на грудях. Гануся не розуміла з початку оклику Івася, але коли побачила закрівавлене рамя Михася, не випитувала нічого, лише скоро вдерла полотна зі сорочки та перев'язала прострілену руку. Михась скоро прийшов до себе. Гануся не допитувала нічого, лише помогла Михасеви стати на ноги. Михась з болю сичав, але перемагав себе. "Згасіть ліхтарню, щоби нас ніхто не побачив", сказав тихо.
"Збіжжє віднесу завтра рано де треба, ніхто навіть не догадається", сказала Гануся.
Івась і Гануся взяли Михася між себе, мішки зі збіжем на плечі, і пішли до села.
Ніхто не довідався про пригоду хлопців.
Тільки ніхто більше не називав Михася "Молочком", бо Івась загрозив, що кождому, хто би на це поважився, він зуби повибивавби, очевидно при помочи Тараса.
____________________
Пояснення
Скунер – трьохмаштовий вітрильник. На найбільшім машті по середині судна напинається велике вітрило, блище до керми безанний машт і безанне вітрило, дальше до носа (буґу) машт фок з вітрилом фок фок; на жердці висуненій поза буґ буґшпріт і вітрило клівер. Барка – двохмаштовий вітрильник.
Бакборт – лівий, штаєрборт – правий бік корабля.
Ілюмінатор – кругле віконце до каюти.
Ґаффель на гай! – Зібрати велике вітрило в складки, щоби зменшити поверхню.
Гальзувати (гаслювати) – повертати судно, що йде скосом проти вітру, кермою до вітру і по зачеркнені круга йти другим боком скосом до вітру. Йти стаґенами – робити повороти проти вітру увесь час бугом до вітру.
Буліни – шнури, якими прив'язується вітрильні жердки (рейки).
Гасти – обслуга, призначена до означеної праці.
Штурмклівер – міцне вітрило, вживане в бурю.
Марс – мале трикутне вітрило.
Склянка кожда півгодина чотирогодинної варти, зазначувана ударом дзвінка.
Трюм – спід корабля.
Маат – під старшина.
Ліньок – кусень линви.
Шкіпер – власник і рівночасно капітан судна.
Шлюпка – великий човен.
Юнґа –хлопчак, що починає службу на судні.
Примітка упорядника
Збірка оповідань українського письменника Петра Франка (сина славетного Івана Франка) "Дядько Шкіпер" видана 1930 року у місті Коломиї (котре тоді перебувало у складі Польської держави) видавництвом "Чорногора", у серії "Народня бібліотека". Упорядник даної інтернетної публікації виправив друкарські помилки, що мають місце у паперовій книзі, проте залишив частково невиправленим тамтешній правопис, котрий дещо відрізняється від сучасного загальноприйнятого, для збереження, так би мовити, "колориту" цього видання.