Українська література » Класика » Сині етюди - Микола Хвильовий

Сині етюди - Микола Хвильовий

Читаємо онлайн Сині етюди - Микола Хвильовий
впаде на свій сюрпризний килим.

Та цього - слава тобі господи - не трапилося. Мій герой потроху почав відходити і нарешті зовсім одійшов. Тоді він підійшов до вікна і одчинив вікно. Запахло весняними пахощами (тоді вже йшла весна). Прямо - заходило сонце. Воно заходило так звичайно, ніби в газеті нічого страшного й не було. Навіть образливо було дивитися на цю байдужу огняну кулю. Але Іван Іванович навіть не звертав на це уваги: мовляв, плювать йому на сонце, він давно вже взяв себе в руки. Правда, ті руки, що він в них взяв себе, ще трохи, і навіть більше ніж трохи, тремтіли, але при чому ж тут він?


Мій герой витер з лоба вищезгаданий піт і, не маючи з ким поділитися своїми думками, раптом відчув у собі приплив ніжности й велике бажання поговорити зі своєю куховаркою.


- Посуд миєте, Явдошко? - ніжним, ласкавим, мало не соцвиховським голосом сказав Іван Іванович і зупинився на порозі кухні.- Ну, як воно - не важко вам жити у нас?


- Чого там важко! - відповіла, як і завжди, трохи холоднувато («чорна невдячність»!) куховарка.- Чого там важко, ми вже звикли, барин!


Іншого разу мій, зрідка трохи глуховатий, герой, можливо, і не звернув би уваги на це обурливе «барин». Товаришка Галакта навіть думала, що це в порядку речей: мовляв, нічого тут особливого нема, коли куховарка називає Жана «барином» - по-перше, ніхто того не чує і, значить, нема тут ніякої компромітації, а по-друге - товаришка Галакта ніколи не посміє позбавити Явдоху волі слова (куховарці так подобається - хай так і говорить!). Але на цей раз Іван Іванович мало не підскочив.


- Який я вам барин, Явдошко! - скрикнув він у жахливій розпуці! - Хіба я вам барин? - Іван Іванович мило усміхнувся і, розвівши руками, пояснив:


- Товариш! Так! Товариш!


Явдоха здивовано подивилась на хазяїна.


- Хай буде й по-вашому! - знизала вона плечима і, знизавши плечима, взялася за цеберку з помиями.


Але тут з Іваном Івановичем трапилось щось небуденне. Підскочивши з незвичайною для нього легкістю до куховарки, він делікатно відштовхнув її від цеберки з помиями.


- Так, так Явдошко! - промовив Іван Іванович тремтячим голосом.- Я вам не барин, я... я вам справжній друг і товариш. Я вам - ви ж пам'ятаєте? - Я вам завжди говорив, щоб ви називали мене товаришем! (Іван Іванович і сам уже вірив, що він завжди пропонував Явдосі називати себе товаришем, хоч цього, можна сказати, й не було - не тому не було, що він не хотів, а тому, що він просто забув). Завжди говорив, Явдошко. І тепер говорю! Да!..


Іван Іванович знову витер піт зі свого чола й несподівано скрикнув:


- Дозвольте,- скрикнув він,- я винесу цеберку з помиями! Ця остання пропозиція вискочила з уст хазяїна якось зовсім без всякої потреби. Але вискочивши, вона вже не могла повернутися в ті ж таки уста і саме так, наче її й не було (воістину, слово не муха - вилетить не спіймаєш навіть за допомогою мухобойки). Іван Іванович захвилювався тим хвилюванням, коли почуваєш себе героєм, а здивована Явдоха рішуче не хотіла йому віддати цеберки. Почалась боротьба. І невідомо чим би вона скінчилась, коли б в цей момент не відчинилися двері і в дверях не зупинилась Марфа Галактіонівна.


- Жане! В чому справа? - грізно сказала Марфа Галактіонівна, побачивши боротьбу.- Що це значить?


Товаришка Галакта зрозуміла, звичайно, цю сценку, як залицяння мойого героя до куховарки, і тому, не довго думаючи, вона тут же скрикнула.


- Геть! - скрикнула вона, звертаючись до Явдохи.- Щоб твоя нога більш тут не була. Геть! Геть!


- Що ти робиш, Галакточко,- в свою чергу скрикнув Іван Іванович.- Не роби цього, голубонько. Не роби! Просю тебе, не роби!


Але Марфа Галактіонівна вже нічого не чула і тільки кричала «геть». Коли ж куховарка вийшла з кухні і коли червоний і спітнілий Іван Іванович підвів свою дружину до канапи, то вона, Марфа Галактіонівна, й тоді не дала промовити слова. Потім товаришка Галакта зробила істерику. Нарешті істерика скінчилась, і тоді вияснилося, в чому справа. Вияснилося тоді, коли мій герой остаточно переконав свою стурбовану дружину, що він не залицятися хотів до Явдохи, а тільки хотів показати їй, що він нічим (буквально нічим!) не відрізняється від неї, від куховарки, і навіть може винести цеберку з помиями. Переконав він її не словами, а, так би мовити, ділом. Це трапилося саме тоді, коли й товаришка Галакта прочитала в «Вістях» ті рядки, які так схвилювали Івана Івановича.


- Так! Ти мав рацію! - уже подвійним голосом (спокійним, що Іван Іванович не зрадив і неспокійним, що газета) сказала вона, бризкаючи на себе одеколоном.- Так. Ти мав рацію. Але ти, Жане, не маєш рації хвилюватись. Боже мій, чого ти, Жане, так хвилюєшся? Не роби паніки! Пожалій своє серце! Чистка ж тільки для низів! Члени колегії, на мій погляд, ні в якому разі не будуть чиститись.


- Ах, Галакточко! - підстреленим голосом сказав мій герой.- Ти не дочитала.- Іван Іванович подав дружині номер «Вістей».- Ну, ось дивись, голубонько. Тут написано навіть, що будуть чистити навіть членів ЦК. Ти розумієш? Членів ЦК!


- Цього не може бути! Я не вірю! - рішуче одрізала Марфа Галактіонівна.- Членів ЦК не можуть чистити... Це просто для народу... для маси! В противному разі ми загубили б революцію... Да...


- Безперечно! Безперечно загибель революції! - сказав Іван Іванович і в розпуці схопився за голову.- Ах, Боже мій, що вони роблять! Нє, Галакточко, я таки недарма не погоджувався з самокритикою. Що хочеш роби зі мною, а я апаратчикам тепер не можу довіряти. Даю тобі чесне комуністичне слово. Ти розумієш - не можу!


Схвильований Іван Іванович кинувся до кабінету й подзвонив до Методія Кириловича.


- Чули?..- спитав він у рурку.- Нуда! Нуда!.. Ну, як ви?.. Я? Я ж, знаєте, мені що? Будь ласка, хоч сьогодні! Тільки я думаю, знаєте... Ну, словом, заходьте - поговоримо. Треба улаштувати сімейну нараду.


Тут мій герой закашлявся й положив рурку на її руркове місце.


Цілу ніч Івана Івановича і Марфу Галактіонівну кусали чи то блощиці, чи то блохи, і вони ніяк не могли заснути. А коли прийшов новий ранок, мій герой поспішив до установи. Він навіть забув поцілувати Мая і Фіалку батьківським поцілунком. Але в

Відгуки про книгу Сині етюди - Микола Хвильовий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: