Українське письменство - Микола Зеров
Стаття В. Лесевича, при всій своїй талановитості, не свобідна від внутрішнього протиріччя: яким чином безідейний і шкідливий письменник в російській літературі, залишаючись сам собою, міг бути «променем світла» в українській, поставщиком журнального баласту — там і хорошим, значущим, ідейним сатириком — тут. Із цього протиріччя з успіхом виходить В. Дорошенко в ювілейній статті про Гребінку 1912 року. В його характеристиці земляцьке оточення Гребінки не виглядає таким безідейним, як про нього писав Лесевич (воно й не було таким і пізніше, після його одруження, коли у вітальні Гребінок з’явились деякі банальні постаті, які зустрівав там Д. В. Григорович). Не був Гребінка і формалістом-учителем, педагогом-урядовцем, як свідчать про те спогади його учня Сурожевського[536]. Мали певну ідейну вагу і деякі російські його твори, напр., трагедія «Богдан Хмельницкий». Як не треба применшувати російських писань Гребінчиних, так не можна без краю підносити громадсько-сатиричну вагу його українських байок. Вони не такі дошкульні, як то може на перший погляд здатися. Зв’язаний із дрібномаєтковою шляхетською верствою, хоч і піднесений над нею освітою, життям у Петербурзі, літературними знайомостями, Гребінка, при всьому своєму лібералізмі і обдарованості, був досить далекий від радикальних гуртків того часу, не вельми виразний в національних своїх поглядах, дуже поміркований у соціально-політичних ідеях. Така ж і його байка. Що нового в сатиричних її випадах? Право сильного й багатого над бідним; покора і праця нижчих, неробство та пиха вищих, кривосуддя — то все гріхи, які в Росії (та навіть і на Україні) бичувало багато письменників, і не в самих тільки байках, «а в байках те все розніс на цілу Росію Крилов». Ті громадські вади, яких торкається Гребінка, надто загально взяті і надто загальнолюдські, властиві різним епохам. Що ж до трактування феодальних стосунків межи паном-власником і кріпаком, то його пани й мужики подані так, що під них легко можна підставити людей іншої класової фізіономії. Найпоказніша ж з того погляду байка «Злий кінь» (про те, як коня загнуздано ласкою) сходить кінець кінцем на твердження, що в доброго пана мужик не бунтує.
Визнаючи рацію цим міркуванням В. Дорошенка, скажемо тільки, що в порівнянні до оборонця status quo — Білецького-Носенка — це є крок неабиякий. Це є крок наперед і проти Гулака, що його симпатія до вірного Рябка, кріпака-слуги, сильно паралізована недоречно глумливим тоном «Пана та Собаки».
Історично-літературна вага Гребінчиних «Приказок» безперечна. Вони становлять перший етап у розвитку української байки. Широка і значуща своєю тематикою, Гребінчина приказка підіймається разом з тим і на значну висоту технічну. Талановите впровадження оповідача, виробленість і характерність мови, що вбирає в себе народні прислів’я та приповідки, широкий побутовий малюнок — всім цим Гребінка переважив усіх своїх попередників, що, за винятком Гулака, не могли переповісті байку на свій лад, здобути своє власне місце супроти первотворів, «обрядити в плахти і підголити чуприни». Перетворивши розповідну частину на багате деталями, художньо самоцінне оповідання, Гребінка підготував ґрунт і до того типу байки, який показав пізніше Глібов.
7
Українська байка в 50-х рр. являє собою картину певного занепаду. Коли Гулак-Артемовський, Боровиковський, Гребінка репрезентують собою генеральну лінію, головне річище української літератури, причетні до літературних центрів і раз у раз виявляють літературну ініціативу, випробовують і можливості української мови, то байкарі 50-х рр., здебільшого повітові провінціали, стоять від річища української літератури осторонь. Урядовець Полтавської казенної палати Родіон Витавський, сільський священик з Ніжинщини Петро Огієвський, незнаний нам ближче О. Мазюкевич, що р. 1853-го видав у Києві книжечку на 14 байок — все це скромні, без претензій аматори літератури, що з більшим чи меншим успіхом перекладають популярні зразки, криловську байку переважно, не задаючися жодними сатиричними цілями, не думаючи про розвиток і можливості українського слова.
Найменше обдарований із них Мазюкевич (чи, як помилково називають його російські дослідники, Драганов та інші, Мизюкевич). Його чотирнадцять перекладених із Крилова байок не визначаються ні добрим віршем (він не розуміє правила про чергування в байковому вільному ямбі чоловічих і жіночих рим — даючи то підряд кілька жіночих, то кілька чоловічих), ні добрим знанням мови (досить того, що криловський «Пустынник и Медведь» перетворюється в нього на «Бурлаку і Ведмедя»). Не тямить він у байці ролі загостреної кінцівки (pointe). В його «Гетьмані», розволоклому переказі криловського «Вельможи» — кінцеве «затем-то и попал он в рай, что за дела не принимался» передане так, що вся сіль виразу втрачена. Що дурноголове орудування булавою було б більшим злочинством, аніж цілковита байдужність до справи — цей засновок парадоксального рішення — йому ніяк не вдається сформулювати й уложити в вірш, а через те і мудрий вирок тогосвітнього суду видається не вельми дотепним, немовби неоправданим: