Літ. бібл. «Книгоспілки». — К., 1927. — С. XIII—XVIII; Наук, збірник за р. 1926. — С. 164—167; Україна. — 1924. — IV. — С. 97—98. ">[447]. Читав він і прозові свої твори, і Познанський пригадує, що були вони «написані душевно» і «на нашій мові». На жаль, ці відомості не мають на собі виразної дати, їх можна застосувати і до 1859, і до 1860 рр., хоч, здається, більше підстави відносити їх до останніх часів перебування Свидницького в Києві. (23—XII—1860 він дістав учительську посаду в Миргороді). З таким припущенням погоджується і свідчення В. Б. Антоновича, що Свидницький почав писати р. 1860-го під тисненням Куліша, який оцінив етнографічні його відомості і залучив до «Основи»[448]. Із творів Свидницького, писаних для журналу, В. Б. Антонович пригадав етнографічну ніби розвідку «Злий дух», і справді в проспекті «Основи» серед статей, що лежать у редакційному портфелі, значиться «Злий дух» Патриченка — «ряд этнографических рассказов на ю(жно)р(усском) языке»[449]. Нарешті, на р. 1860-й вказує і лист самого Свидницького до В. С. Гнилосирова, надрукований Г. П. Житецьким в «Україні». В цьому листі наш автор так повідомляє свого кореспондента про власну літературну роботу: «Я справді працював, і Ви не на вітер писали, «що не було порухи». Через Білозерського[450] я спорушився. Подумайте самі. Післав я йому от що: «Злий дух», «Відьми, чарівниці й опирі», «Вимова наша українська й потреби нашого ортографовання», «Народні оповідання», «Мысли по поводу предстоящей реформы (здається) по Мин-ву Народ. Просв-я», «Люборацькі» — роман з життя правобіцького духовенства (1-у половину тільки відіслав оце в січні 1862 р.). Перші три штуки 1860 р., других дві — 61, третю одну — 62»[451].
Дальшого змісту не виписую (він знадобиться в іншім зв’язку). Поки що лист цікавий нам, по-перше; своїм потвердженням відомостей Познанського та Антоновича, по-друге, точною датою написання «Люборацьких». Останніх написано взимку 1861—1862 рр., написано для «Основи» — і хоч раніше, ніж у журналі з’явилася стаття про становище сільського духовенства на Правобережжі, але під напливом тих самих міркувань, що викликали і названу статтю. Бо ж думки, у статті Яструбця висловлені, у великій мірі були лише переказом поглядів «Руководства для сельских пастырей», часопису, видаваного при київській семінарії; являлися вони і в інших органах тогочасних; виникали і в свідомості активніших українських громадян 60-х років, і вже поготів мусили обійти таку живу й темпераментну людину, як Свидницький, що й пізніше в таких і подібних справах озивалася (так, його кієвлянинська, 1869 р., стаття «Прошлый быт православного духовенства» починається вказівкою публіциста на нові заходи біля поліпшення матеріального побуту духовенства).
Головною віссю, біля якої обертається ввесь виклад «Люборацьких», є характерне і для наведеної вище статті основ’янського публіциста протиставлення старшого і молодшого покоління українського духовенства на Правобережжі. Старше репрезентоване колоритною постаттю о. Гервасія Люборацького, молодше — цілим рядом персонажів, як тубільних (Антосьо Любораченко та його товариші), так і зайшлих (Тимоха Петропавловський). Всі симпатії авторові на стороні старшої ґенерації. О. Гервасій — «панотець старий, людяний», — він «почувається українцем і держиться старосвітчини»; він близький до селянина і поводженням, і життьовими звичками, і всіма способами мислення. Він ще «із тих старих панотців, що у бакалярів вчилися», самі бакалярували і вже потім, оженившися «під сорок літ», до попівства «досравгалися». Виростаючи в громаді, вони звикли її шанувати, — і тому в свою чергу користуються незмінною її повагою[452]. Догоджають вони парафіянам і господарчою своєю обізнаністю, і професійними своїми прикметами.
«Дивна діла твоя, Господи! Здається, оці вчені та товчені панотці повинні б лучче громаді подобатись: і більше читав, і більше вчився; хоч з книжок, та світ повинен би знати і себе спізнати; а піди ж! вийде наче з ліса, і в дяка вчиться правити, а в старости хазяйнувати. А в громаду вийде, що ясне сонце — високо-високо: як не вклонись, не догледить. Все, мабуть, якісь великі та розумні думи думає, що й під ноги не дивиться. А що з того? Ні за собою, ні перед собою — дарма тільки батьки кошти несуть… Дивна діла твоя, Господи! На простого чоловіка як гляне, то наче ворога в ньому пізнав. Чи така вже наука, чи такий світ настав? А старі не такі були! От хоч би й о. Гервасій! Тих високих наук і в очі не бачив і слухать навіть не любив; а піди ж до хазяйства — хоч якого битого господаря перейде. Або до відправи! — приведи татарина, що зроду-звіку не чув Божого слова — і той зрозуміє: і голос мав на славу, — кожне слово наче виточене з уст йому викочувалось… Не тільки в церкві та в своїй господі, — і в громаді о. Гервасій був чоловік з головою. Як розкаже було що з давнини, то наче з книжки вичитує, аж зітхнеш, слухаючи. Дасть же Бог таку голову на в’язи! Здається, щоб другому попалась, то покотилася б, як кабак, — не вдержалась би. Господи, Господи! Тим і громада його поважала й любила, що малої дитини не мине, не сказавши доброго слова, а що з старим, то й до розмови стане».
То тут, то там автор відзначає в постаті о. Гервасія його близькість до традиційних селянських поглядів та понять. Так, панотець знає, що «найбільший гріх» не дбати про дітей: «о. Гервасій нічого так не боявся, як Божої кари за недолю дітей»; умирає він спокійно, діловито, віддаючи останні накази, не змагаючися з неминучим. Навіть книжна його очитаність та обізнаність з давниною, про яку говорить Свидницький, не відрізняє його від звичайних собі сільських