Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
1

Початок шістдесятих років, найбільше рр. 1861—1862, коли заходами б. кириломефодіївців виходила в Петербурзі «Основа», були для українського письменства короткою, але досить жвавою порою мобілізації всіх наявних літературних сил. Поети, повістярі, учені історики, етнографи, публіцисти і критики — в Києві, у Полтаві, в Чернігові і навіть ще дальших, ще глухіших «Непитай-городах» провінції — подають свій голос, беруть участь у літературному підприємстві петербурзької громади, використовуючи давніші запаси, утворюючи нові цінності. Здійснюється досить широкий, на нинішній лад висловлюючись, літературний фронт: до журналу мають причетність люди різних літературних поколінь[431]. Перед ведуть, розуміється, колишні братчики, однолітки та молодші перевесники Шевченка — Костомаров, Куліш, Білозерський, але до них пристають (нас у даному разі цікавлять, головно, постачальники художнього матеріалу) і люди старшої ґенерації, яких літературні уподобання зложилися ще в передшевченківську пору і які досі не озивались «за недосужностию по должности», — наприклад, Олекса Стороженко (1806—1874), на той час «статський советник», п’ятдесятип’ятилітній урядовець особливих доручень при міністерстві внутрішніх справ, — і люди молоді віком, що допіру вступили в життя і порівнюючи недавно перейшли в третій десяток, — наприклад, несправедливо забутий Митрофан Миколайович Александрович (Митро Олелькович, 1837—1881), талановитий автор етнографічних та історично-етнографічних оповідань. До цих наймолодших віком і найсвіжіших хистом літературним письменників-«основ’ян» належить і Анатоль Патрикійович Свидницький.

В момент виходу першої книжки «Основи» йому всього 26 літ. Належить він до кадрів різночинної інтеліґенції — в стилі й характері 60-х років. На той час, як велика частина основ’ян вийшла з кіл дрібномаєтного дворянського землеволодіння і не цілком ще від свого ґрунту відірвалася, хитаючись межи хутором, службою та літературними заробітками, Анатоль Свидницький вибивається з кругу маломожного правобережного духовенства[432]. Учиться він у духовній школі, але, всупереч батьковій пересторозі: «тільки в ченцях буде тобі доля», розриває з нею, розриває з оточенням, виписуючись із духовного стану і вступаючи в університет, формуючи з іншими такими ж, як сам, поповичами та дяковичами найдемократичніше на той час крило української інтеліґенції.

Нова людина він і своєю літературною практикою. Приналежні до старшого покоління повістярі, як Стороженко, ставлять собі завданням змалювати ефектну українську історію та своєрідний побут соковитої «старої Малоросії», спираючись на фольклор, пророщуючи та визбируючи колос народних переказів та леґенд[433], і кінець кінцем дають образ, не вельми одбіглий від гоголівського образу «племени поющего и пляшущего». Недарма так кпив із Стороженка анонімний рецензент «Современника»: «Автору хотелось показать, — писав він, — что малороссы такой идеально прекрасный народ, какого не было, да и не может быть на свете»… «Г. Стороженко рисует Малороссию какой-то сказочной страной, где люди живут по своей властной (!) воле, не зная ни горя, ни труда, живут себе, кушают арбузы, пьют наливки, собирают карбованцы да кохаются с чернобровыми красотками…» І далі: «Обитатели такой чудной местности не должны быть похожи на обыкновенных смертных, они чужды мелочных житейских забот, они только любят да едят сало, и веселятся так, что даже горе смеется. Сам Бог невидимо посылает им хлеб и сало за их добродетели»[434].

Середнє покоління — в критичних статтях Куліша, у мистецькій практиці Носа, Кузьменка, Марка Вовчка — стоїть уже на відмінному ґрунті. Воно теж спирається на фольклор, але в своєму художньому відтворенні життя уникає яскравого освітлення, додержує середньої побутової норми. З Стороженком і Гоголем йому не по дорозі. Відома Кулішева сувора критика гоголівських повістей з погляду етнографічної точності[435]; відомі «нарікання» Стороженкові, що ні Куліш, ні Костомаров, захоплені Марком Вовчком, не схотіли за нього вступитися, не «наершились» в його оборону[436], і відомо також, що Стороженко не помилився, відчувши внутрішню чужість Кулішеву його трактаціям українського життя[437]. Куліш хвалить оповідання Марка Вовчка, Кузьменка за їх життєву правдивість. Він робить крок до утилітаризму тодішньої критики: він обстоює, що українська література (основ’янська), «независимо от эстетического достоинства, имеет и практическое значение», а саме: «она знакомит образованных достаточных людей с нашим народом, от которого они отстали, вводит их в его внутренний мир, уясняет им материальные его и моральные потребности, возбуждает любовь и уважение к нему, ту любовь и уважение, без которых неосуществимы надежды на лучшее будущее»[438]. Але при тому реалістичні вимоги Куліша ще нерішучі: він хоче, щоб література більше проповідувала, ніж спостерігала, більше навчала, як вивчала.

Він хвалить авторів за не перерваний зв’язок з народно-поетичною традицією, з її квітчастими словником та образовістю. Він підкреслює в повісті Кузьменка «едва заметное благоухание посреди безвонных злаков и посреди растений, поражающих обоняние сильно, но неприятно»

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: