його перші петербурзькі враження — його «изумление» и «страх человека», выросшего на натурально-хозяйственном изобилии… перед городской дороговизной», нарешті, уважно розглянуто питання про ставлення Гоголя до матері і до свого родового гнізда. Дурилін наводить літературу питання: згадує статтю Н. О. Білозерської, що була цілим актом обвинувачення проти письменника — «бездушного», «невдячного» егоїста, посилається на статтю А. Чернецької, що ладна була докоряти матері, яка «допускала сына до крайней нужды, ссылаясь на свою бедность, а между тем она вовсе не была бедна», притягає свідоцтво Трохимовського («К. ст.», 1888, VII), а потім, після детальної аналізи характеру й умов земельного господарства Василівки, приходить до висновку, «что в тех экономических условиях, в которых, согласно с общими основаниями крепостного хозяйства 20 гг., существовало заурядное помещичье хозяйство Васильевки, М. И. Гоголь часто не могла, а не не хотела удовлетворять многих требований сына». 20-і і 30-і роки XIX в. були періодом найнижчих цін на хліб, при млявості торгівлі, дорожнечі, а інколи й відсутності кредиту, одночасові великі витрати, що їх робив письменник, загрожували руйнацією цілого господарства.
Переказані розділи (III, IV, V) посідають центральне місце у всьому досліді і мають особливий інтерес для українського читача, даючи йому яскраву, в реалістичних тонах витриману картину тих соціальних та господарчих умов, у яких починало розвиватися нове українське письменство.
Розділ VI і останній відтворює постать М. І. Гоголь на підставі її листів до Аксакових. Образ її дано трохи ідеалізованим. Як ілюстративний матеріал, притягнено компліментарну характеристику Кулішеву, якій С. Дурилін приписує «особую, непререкаемую значительность». Підстава до того одна: похвала матері виходить із уст письменника, що багато бачив на своєму віку і до того ж був біографом її сина. Ці кінцеві уступи справляють трохи дивне враження на кожного, хто знає, якої обережності вимагає Куліш — історичний свідок.
Тексти листів передруковано з ориґіналів із захованням їх правопису та пунктуації.
1930
Українські оди XIX ст.{192}
Традиції «котляревщини» чи не найдовше тривали у жанрі патріотичних дум та од.
Перші з них з’явилися на самім початку XIX в., в «тривожні роки» наполеонівських війн, під час досить помітного розцвіту летючих брошурок, урочистих гімнів та сатиричних строф, присвячених то перемогам російської зброї, то морально-політичним гріхам французів революційної пори, «головорізів-різників», «врагов Бога и отечества» — і становлять цікаве pendant до відповідної продукції російської. І. Я. Айзеншток у своїй великій статті про «котляревщину» («Українські пропілеї», т. І) згадує цілу низку подібних творів, уміщених у «Вестнике Европы»: «Ода на войну» Вельяминова-Зернова, ода «На случай молебствия по прочтении высочайшего манифеста ноября 16 дня о войне против французов», «Российскому воинству на победу в начале 1807 года». Така ж була віршована сатира «Дух россиян, или Сердечные чувства сибирского плавильного мастера» або друковані в першому числі «Сына отечества» за 1812 р. вірші Івана Кованька, що віщував гибель французам:
Свету целому известно, Как платили мы долги, И теперь получат честно За Москву платеж враги. Побывать в столице — слава, Но умеем мы отмщать: Знает крепко то Варшава И Париж то будет знать.
Дуже близькі до них ідеологічним, а іноді й стилістичним настановленням українські оди тих часів, рукописні й друковані: «Ода господину Бонапарте», «Ода, сочиненная на малороссийском наречии по случаю временного ополчения» Гр. Кошиць-Квітницького (Вестник Европы, 1807, № 9, надрукована з бажання «угодить малороссиянам») і, нарешті, «Ода малороссийского простолюдина[343] на случай военных действий при нашествии французов в пределы Российской империи в 1812 году», що з'явилася друком в типографії I. Глазунова, за підписом Петра Данилевського. Всі три видержані в чотиристопових ямбах або чотиристопових хореях, зложені так зв. децимою (десятирядковою строфою з