Нунчі. Корейське мистецтво емоційного інтелекту - ХОН Юні
І навпаки, варто завжди звертати увагу на те, хто саме вас критикує й навіщо. Ви можете припустити, що подруга прохає вас менше переривати людей, оскільки «просто заздрить» вам, але, можливо… це чудова порада, якої більше ніхто вам не дасть, адже ви постійно всіх відлякуєте своєю балаканиною. Менеджер, який відмовляє вам у роботі, оскільки ваш досвід «надто еклектичний», може виявитися «просто бовдуром»… хоча, можливо, ви дуже нервуєте на співбесіді та справляєте враження неврівноваженої людини. Звертайте увагу на критику, яку співрозмовник висловив у приватній розмові віч-на-віч, і не намагайтеся відразу виправдовуватися. Спроби захиститися миттєво блокують нунчі.
Нунчі й депресія
Іноді ви почуваєтеся надто кепсько, щоб думати про власний розвиток. Будь-хто в депресивному стані скаже: «Мені однаково, що зі мною буде. Однаково, чи прокинуся я завтра вранці. Тож де мені взяти сили на нунчі?»
Та знаєте що? Ваш «мозок плазуна» й інстинкт виживання з вами не погодяться. Мозок плазуна хоче вижити. Навіть людина, яка схильна до самогубства, спробує ухилитися, якщо хтось ударить її в обличчя. Потенційний самогубець, який сидить у автівці та збирається проковтнути жменю снодійних пігулок, натисне на газ і чкурне геть, побачивши величезного ведмедя, який загрозливо реве й щодуху мчить до нього. Це інстинкт.
Безумовно, якщо у вашому оточенні є специфічні люди, які завжди викликають у вас тривогу через токсичність ваших взаємин, то зробіть собі ласку та здихайтеся їх. Ви будете старішати, ваше тіло охоплюватиме втома, і вам знадобляться сили, щоб захиститися від хвороб і піклуватися про себе та близьких. Тут варто згадати популярний інтернет-мем: «Якщо вам здається, що у вас депресія, спершу зважте можливість того, що вас просто оточують наволочі».
Невеличкий тест
У яких із цих ситуацій ідеться про здорове побоювання, яке ґрунтується на нунчі, а в яких — про ірраціональну тривожність?
Правильні відповіді: А, В і Ґ — це приклади спостережень, які ґрунтуються на нунчі. Ваші побоювання — це реакція на поведінку, через яку вам потрібно принаймні обережно розпитати інших, що, власне, відбувається. У ситуаціях Б, Г й Д йдеться про прояв ірраціональної тривожності, викликаної власними упередженнями чи невпевненістю.
***
Під час загострення тривожного розладу чи депресії або просто у незвичному для вас оточенні згадайте корейський вислів: «Нунчі — таємна зброя небораки». Хай як би ви впали, нунчі допоможе вам піднятися. Не сприймайте його як тяжку працю чи філософію — сприймайте як могутню внутрішню силу, що зростає в екстремальних ситуаціях. Здатність до нунчі закладено у ваших генах, вона зберігалася й розвивалася мільйони років, щоб забезпечити вам комфортне існування. Щастя й успіх уже закодовано у вас… і поза вами. Зацікавленість у навколишньому світі, світі поза вами — це перший крок до щастя й успіху. Ви впораєтеся.
56 Висловлювання Бернарда Шоу, яке, утім, також приписують Оскарові Вайлду та Вінстонові Черчиллю.
Нунчі — це, вірогідно, найважливіший хист, якого ви можете набути. Хист, наріжний для буття людини.
У Кореї нунчі впливає на життя від народження й до смерті. На Заході час використовувати принципи нунчі не лише настав — треба було робити це вже давно.
Корейці кажуть, що нунчі становить половину суспільного життя. Це не якась містична східна теорія. За своєю суттю це й західна теорія, проте багато хто забув про важливість уваги до людей навколо — а все через непохитність і вплив міфу про те, що покладатися можна лише на себе.
Людям подобається думати, що вони самі вибирають спільноти, до яких належать, але це самообман. На думку Арістотеля, спільноти виникають, тому що вони потрібні нам для виживання. Якщо ви згодні з потребою існування в суспільстві, то маєте розуміти й потрібність нунчі.
Використання нунчі може зменшити тривожність під час соціальної взаємодії. Воно знімає напруження, оскільки вам не потрібно щось робити, щоб сподобатися людям або отримати від них бажане. Складова частина нунчі — це розуміння того, що всі ми «в одному човні», на гірше це чи на краще. Говорячи «в одному човні», я розумію не лише те, що ми на одній планеті чи в одному місці, я маю на увазі приміщення, де ви перебуваєте у певний час. Хай де б ви опинилися, можете використовувати нунчі.
Нунчі — це прояв американської ідеї про те, що робота вимагає не так упертості, як розуму. Утім, нунчі як мовчазне аналізування ситуації та адаптування власної поведінки до вимог реального часу нічим не можна замінити.
Якщо у вас швидке нунчі, ви можете сформувати гармонійне оточення, і люди прагнутимуть залишатися поряд з вами.
Але сенс нунчі полягає не тільки в цьому, його не розробляли для перемог у конкурсах популярності. Інше призначення нунчі цілком прагматичне: завдяки йому ви можете успішно впливати на людей. Може здатися, що чимось воно суголосне ідеям Макіавеллі, але насправді від нунчі виграють усі. Приємна атмосфера «обтічності» корисна для всіх.
Нунчі — передумова успіху й щастя. Воно зробить вас кращим чи кращою в ролі батька чи матері, чоловіка чи дружини, сина чи доньки, колеги, керівника, друга.
Не зрозумійте мене хибно, деякі люди з поганим нунчі можуть досягти значних результатів, проте уявіть, наскільки успішнішими вони були б із кращим нунчі. Безумовно, багато відомих людей наділені значною владою, хоча, здавалося б, не мають нунчі. Попри це, у багатьох випадках брак нунчі — це їхній власний вибір. Їхня пиха настільки збільшилася, що вони припинили звертати увагу на докази із зовнішнього світу. Їхнє еґо затьмарило нунчі. Вони припинили дослухатися порад — або, можливо, ті, хто щось їм радив, відступили.
Завдяки нахабності можна видряпатися лише на певний щабель. Якщо не використовувати нунчі, успіх не буде довготривалим. Така вже правда для будь-якого великого лідера — чи навіть для великої імперії.
Пригадаймо вісім правил нунчі:
1. Насамперед звільніть свій розум. Згадайте слова Брюса Лі: «Спорожніть склянку, щоб наповнити її знову». Дистанціюйтеся від ситуації, дихайте й пам’ятайте, що упередження заважають вам дізнатися щось про