Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
природність словника та складні то там, то тут розбита інтеліґентською фразеологією; емоції не мають зв’язку з світовідчуванням селянським[240]. Потім на зміну цим пісням — імітаціям народної лірики — приходять два ліричні жанри: романси, подібні до тих, які траплялися і в попередній українській творчості: «Ніч яка, Господи», «Не сумуй, моя зоре кохана», «Стою я похмурий і думку гадаю» (з використанням перших рядків давнього Петренкового вірша) та ліричні мініатюри, на зразок гайневських з їх парадоксальними закінченнями — несподіваним жартом, дотепною грою слів, взагалі якоюсь pointe. Взагалі Старицький виразно «держав курс» на Гайне: у виданні 1908 р. знаходимо сім зазначених, «явних» перекладів із нього. Але, крім того, є там і переклади замасковані, варіації гайневських тем. Така, напр., поезія «У пишному салоні / Круг чайного стола». Ліричний момент той самий, що і в Гайне: серед пустої розмови одна тільки молода дівчина, обраниця, вона компетентна в тій справі, яку обговорюють; тільки у Гайне та справа — кохання, у Старицького — громадські настрої молоді.
Горіли йно шалено Їй очі-зіроньки… Я знаю, що про мене Не ті в тебе думки.

В дусі Гайне написано і декілька, здається, ориґінальних поезій Старицького: «Чом не весел, мій соболю», «Як з тобою ми спізнались». Надто друга з цих поезій, що намічає ту акліматизацію Гайне, що на українському ґрунті так тонко проробив Олесь[241].

Отже — а) переклади чужомовних авторів, задумані, як засіб вишколення українського слова, b) риторично-піднесені монологи на громадські теми, тости, заклики, підказані здебільшого російськими поетами, — такими, як Лєрмонтов, Огарьов, Некрасов та другорядні автори 70—80-х рр., і с) особиста лірика, що, одірвавшися від народнопоетичних форм, прямує до романсу («слова для музики» — називав такі речі один російський поет тих часів) та до гайневської ліричної мініатюри, — так виясняється перед нами поетичний доробок Старицького. Він, цей доробок, став поетичною програмою молодого покоління 90-х рр., покоління нащадків, про яких так дбав і якими так захоплювався експансивний старий поет. Так відчувало вже само те покоління. Леся Українка заявляла, що на українському ґрунті вона мала двох учителів — Куліша і Старицького. Стешенко в «Літ.-науковому віснику», розповівши про самотність Старицького серед його сучасників, закінчує: «І врешті колесо повернулося на бік Старицького та його однодумців, правда, більш молодого віку». Що Старицький і молоде покоління тісно між собою зв’язані, відчуває і запізнений прихильник костомаровського погляду на українську літературу — В. Горленко: йому не до ґусту «убийственная, фальшивая школа Старицкого, Пчилки, Украинки, Черняховской и др. горожан»[242].

Молода школа Старицького завзято працює в трьох напрямках: вона систематично перекладає, по-перше. «Літературне коло (молодих авторів), — спогадує Л. Черняхівська, — мало завдання збагатити рідну літературу перекладами зі світової літератури. Самійленко перекладав Данте, Мольєра, Беранже, Леся (Українка) — Гайне, Славинський — Ґете і Гайне, І. Стешенко — Жанну д’Арк (тобто «Орлеанську дівчину» Шиллера) і Беранже, О. Черняхівський — «Розбійників» Шиллера і «Подорож на Гарц» Гайне, Є. Тимченко — «Калевалу» і т. д.»[243]. Громадянська лірика Старицького дала другий напрям поетичній творчості молодої ґенерації. Слідом за нею пішли, головним чином, Самійленко та Леся Українка. Тільки розпочавши від Старицького та його улюбленого Лєрмонтова, Самійленко піднявся до верхоріч громадянсько-декламаційного жанру, до Барб’є, а потім, під впливом другого улюбленого свого поета Беранже, подався в бік сатиричних куплетів (жанр у патетичного Старицького репрезентований однією річчю — «За лихими владарями»). Леся Українка повела лінію громадянської лірики свого учителя вгору. На думку новішого дослідника, у Старицького «переважає ораторство», натомість у Лесі Українки «пафос громадянських дум полягає не в ораторських формулах, а в їх хвилюючому ліризмові»[244], їх емоціональній схвильованості. Нарешті, поворот до романсових форм та до Гайне, як до головного дороговказу в розробленні особистої лірики, позначився на поезії 90-х рр. чи не найбільше. Його знати і в сухуватій ліриці Самійленка, і в яскравих та сильних романсах Л. Українки, в поезіях Славинського, Старицької-Черняхівської, Кримського і багатьох інших. Через покоління безпосередніх учнів Старицького, як і через доробок інших суголосних йому авторів (Володимир Олександрів, Грінченко), культура цих малих ліричних форм дійшла і до поетів українського (досить сумнівного, сказавши по правді) модерну 900-х та 910-х років.

В роботі своїх наступників Старицький майже цілком потонув, розпустився. Далеко не всі його речі витримали сувору пробу часу. Але історичне значення його поетичної роботи від того не зменшується, а його постать не тратить свого інтересу. Чутливий і експансивний, громадянськи-активний та несамолюбно-щирий в своєму захопленні літературними нащадками, він відіграв у організації літературного життя 90-х рр. таку ролю, на яку не мали сили ні Куліш, ні Щоголів, може, й обдарованіші від нього як поети та стилісти.

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: