Українське письменство - Микола Зеров
Коби влазилися, коби серця не розмняцкали!
Плачі горами стеляться, дугами гори уперізують.
Буйні вітри ними граються. Тут були, тут нема: співанки жалібні.
Зоря росою їх змиває, гей мід спиває.
Таке тото село тихоньке, таке зарошене!
Деревище у мокрій ямі межи німими могилами.
Ану беріте та голубіте його, ану пестіть та обіймайте!
Лиш варуйте серце, бо воно вам серце покервавить, глибоко покарбує»[111].
Так виглядає в кількох рисах літературна група, до якої належить Черемшина. Поважне й глибоке, але без жодної ідеалізації, трактування села, гнучка й витончена імпресіоністична манера і сувора простота викладу, за якою завжди почувається велике ліричне хвилювання авторове, його боління болями своїх героїв.
II
Все те, що ми говоримо про групу Мартович — Стефаник — Черемшина, зовсім не означає, що всі ці письменники являють з себе одно обличчя, що всі вони улягають впливові когось одного, сильнішого, і тій одній манері приносять в жертву свої індивідуальні риси. Зв’язані однаковим трактуванням селянина, спільністю свого погляду на нього, шукаючи кожен своєї манери в одному напрямку (імпресіонізм, як метод, новела, як літературний рід), — вони ніде і ніколи не переспівують, не повторяють один одного. Тому, може, обережніше буде не називати їх школою: в понятті школи завжди мислиться якась центральна, вузлова манера, від якої залежать усі інші. Тут перед нами три сильні індивідуальності, і кожна з них творить свій стиль.
Відносно Мартовича це зауважив М. С. Грушевський. В своїй статті, присвяченій характеристиці «Забобону», він твердить, що Мартович тільки інколи наближається до стилю Стефаника й Семанюка, і що тільки не розуміючи Мартовича, можна ставити цих трьох письменників «поруч себе»[112]. Все це спостережено вірно, — але не тільки Мартович різнить з Стефаником, різнить з ним і Семанюк, особливо в нових своїх оповіданнях, — і тому чи не краще говорити не про два, а про три окремі стилі?
Лесь Мартович з своїм даром бистрої й вірної обсервації, з своєю гумористичною вдачею зразу ж виявив нахил до сатири. Пишучи рівно, випускаючи збірку за збіркою, вершини він досяг в своїй «монографії галицького села», у «Забобоні», в широкій і різкій картині всіх верств сільської людності — селянства, духовенства, економічних службовців та прикажчиків.
Стефаник з своїм хистом до діалогічної форми розвинув інші елементи новели. Його спеціальністю стали не розповідь, стисла, влучна, осяяна лукавою усмішкою, як у Мартовича, — навпаки, у нього відразу ж виявилась тенденція якомога розповідну частину скоротити. «Йому немов би соромно оповідати, — говорить один спостережливий критик, — він примушує говорити своїх героїв, наводить їх ipsissima verba (їх власні, найвласніші слова), а все, що подає від себе, зводить до значення авторської ремарки в драмі. Цю сторону Стефаникової манери ми знаходимо схарактеризованою в статті М. Данька[113]. В ній, як основну рису цієї манери, зазначено, на жаль, не зовсім чітко, «особливо художній метод діалога й монолога», доведений до високої досконалості і лапідарності. І далі: «Зовнішні описи у нього (Стефаника) обмежуються кількома сильними штрихами, що скоріш накидають, аніж творять фон оповідання». Драматизм Стефаникової манери доходить свого апогею в останніх відомих нам його оповіданнях «Вона — земля» і «Сини». Не вважаючи на всю силу і яскравість «слів од автора» (особливо ефектовне закінчення «Вона — земля»), вони рішуче стоять в цих речах на другому, навіть на третьому плані.
Манера і стиль Черемшини в його ранніх речах взагалі рідні Стефаниковим. За браком порівнюючих даних дуже трудно сказать, як і звідки ця спорідненість постала. Чи Стефаник залежить від Черемшини (перші оповідання Черемшини з’явилися р. 1896, за рік до виступу Стефаника), чи, навпаки, Черемшина від Стефаника, чи, може, нарешті, перед нами два самостійні потоки з одного спільного джерела, — в кожнім разі, взаємовідношення розповіді й реплік, користання діалектом, нарешті, ритм і побудування фраз у обох авторів дуже подібні. Черемшина, проте, видається трохи слабішим від свого старшого товариша. Варт порівняти Стефаників «Скін», початок новели:
«Як глуха осінь настала, як з ліса все листя опало, як чорні ворони поле вкрили, та тогди до старого Леся прийшла смерть» — з вступною тирадою одного з оповідань Черемшини:
«Ще листячко з дерев не попадало, ще богацька бараболя у купинах не дійшла, ще коноплі у мочулах не вимочили, — як Петрикова баба забагла умирати», — і ми виразно побачимо, що в другому випадку перед нами ще трохи ученицька, не зовсім вправлена рука. У Стефаника глуха осінь, опале листя, чорне вороння на полі якимсь внутрішнім зв’язком сполучаються з образом конаючого Леся, — у Черемшини його бараболя та коноплі дають лише хронологічну локалізацію бабиної смерті. Або візьмімо оповідання «Хіба даруймо воду». Розмови селян влучно схоплені, сильні, страшні в своїй неприкритості та несвітській темноті; автора за ними не бачимо, герої говорять самі за себе. Але от перед нами постать учительки — і раптом автор немов забуває про свою манеру говорити лише устами своїх персонажів, бере слово сам, — і, треба віддати йому справедливість, — говорить далеко гірше, ніж