Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
двигали тоту чорнобриву душку, що вже не дише». І таких деталей у нього сила. З нього взагалі тонкий і літературно вправлений етнограф, без тої широкомовної, на шкоду художньому виконанню, етнографічної докладності, якою так грішила стара проза.

Дар «ліричного квітування», властивий його стилеві і раніше, в добу «Карбів», тепер виявляється ще яскравіше. От як в оповіданні «Бодай їм путь пропала!», розповівши про розстріл старіших господарів сільських, нараз проривається він блискучою ліричною тирадою, видержаною в дусі народнопоетичної образовості.

«…Ще гримнула сальва, ще ворухнулися декотрі бадіки, а відтак лежали всі у траві, як німе камінне плиття у лузі. А їх кров сідала довкруги на траву росою і траву чічками черленила.

Схиляється до них церква і своїми хрестами вкриває їх незажмурені очі та й здригається, за ґаздами банує.

Посилають гори запашний вітрець, аби наслухав душі у ґаздів, аби смерть звіяв.

Присилають ліси шум довгошийкий, аби спивав біль з ґаздів переболених.

Присилає село свої зорі, аби сідали у ґаздівські очі, аби тоті очі ще хоть раз на село подивилися.

Але ґазди лежать загнівані на ліси та гори, на село та зорі, лишень дозволяють, аби земля за ними банувала, аби росою на них сідала, аби їх своїми сльозами умивала».

Ці співучі, причитуючі вирази у Черемшини нанизуються один на один, сполучаються в довгі ряди, по три найчастіше, а то по чотири й більше, надаючи його фразі особливого, своєрідного ритму.

«…Аби цісар врадувався, аби Україна усміхнулася, аби наш край удержався…

…Парасочка мила, Парасочка чічка, днина проти сонця, веселичка в хмарах, зоря із моря…

Село шпоталося, дивом дивувалося, чудом чудувалося…

Що всі двері у нас вам відтворились, самі свічки позасвічувались, самії книги та й розчитались…

Що врадувалася вами на ріллі скиба, у морі риба, у горах зело, у стогах зерно…»

Найяскравіше ліризм Черемшини виливається в його «переболеному» листі до гуцульських студентів в Берліні, приложеному до цієї збірки оповідань.

Дальших спостережень не робитимем, — їм місце в спеціальній стилістичній розвідці. Гадаємо, що сказаного досить, щоби відчути в авторові «Перших стрілів», «Село вигибає» та «Парасочки» талановитого автора з самостійною, своєрідно індивідуальною манерою, з власним обличчям, якого не забудеш і з ніяким іншим не сплутаєш. Поруч Стефаника і незалежно від нього, Черемшина — тепер друга вершина закордонної української прози. І чи треба говорити, оскільки потрібно і корисно познайомитись з ним, досі не знаним, або знаним лише з імені, — нам, що стільки говоримо тепер про «нову прозу» і з такою надією поглядаємо на кожного молодого прозаїка?


III

Наостанку кілька слів про нашу книжку. Вона не має наміру охопити весь творчий набуток Черемшини, її завдання лише дати вибір творів першого й другого (нового) періоду авторового розвитку.

В залежності од наявного матеріалу, книжка розпадається на три частини. До першої увійшли оповідання з «Карбів», представлених в цілому слабше, ніж нова творчість. Із п’ятнадцяти новел збірника взято лише чотири. Дві з них («Зведениця» і «Святий Николай у гарті») належать до найсильніших у збірнику; дві інші («Хіба даруймо воду» та «Грушка») дають вихідну точку авторової манери, показують, з чого автор починав. «Грушка», крім того, підкреслює трохи і етнографічні нахили Черемшини, його увагу до життьової обрядовості і представляє цікаву паралель до останніх сторінок «Тіней забутих предків», де перед нами проходить подібна ж картина забави коло мертвого тіла Івана Палійчука.

Другу частину книжки становить новочасна, повоєнна творчість. Тут ми старалися взяти все видрукуване. В якій мірі це удалося нам — не знаємо: при слабій нашій поінформованості про літературне життя закордонної України, при відсутності літературних зв’язків, за вичерпуючу повноту, розуміється, ручитися трудно.

Третю частину складають переклади Черемшини з мадярського повістяра Коломана Міксата. Перекладені з мадярського первотвору, вони цікаві, по-перше, тим, що знайомлять нас з представником літератури, зовсім нам не відомої, по-друге, тим, що дають нам образ сільського життя такої terrae incognitae, як Україна Закарпатська. Але що для нас найважливіше і найцікавіше, це те, що, переклавши їх на верховинську говірку, одягнувши в багате «лудіння» свого стилю, Черемшина ніби адаптував, усиновив, освоїв їх, вписавши тим самим нову і яскраву сторінку в свою літературну біографію.

В додатку подаємо коротеньку бібліографію творів Черемшини і статей про нього.


Збірка:

Йван Семанюк (Марко Черемшина). Карби. Новели з гуцульського життя. Видавництво академічного товариства «Молода Україна», ч. 3, Чернівці, 1901, стор. 141. (Оповідання: «Карби», «Дід», «Раз мати родила», «Святий Николай у гарті», «Хіба даруймо воду», «Грушка», «Злодія зловили», «Лік», «Бабин хід», «Зведениця», «Основини», «Більмо», «Горнець», «Чічка», «На, Боже»).

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: