Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
пожили, то могли бы старого Хмелницкого ділем слідствовати».

На карб авторові можна покласти хіба одно: прекрасно схарактеризувавши «Чорну раду», він надто побіжно спинився на дальшій еволюції Куліша в його поглядах на козаччину.

Хотілося б ще побачити у вступній статті О. Гермайзе і третій розділ — історично-літературну характеристику повісті, але ми, розуміється, знаємо, як несправедливо було б вимагати від автора-історика того, що виходить поза межі його основного інтересу.

В кінці книги читач знайде докладні і цікаві примітки, що займають 15 сторінок.

З технічного боку книжка задовольняє, хоча слід би побажати якогось ширшого шрифту для вступної статті.


1925

[Примітки до уривків з поеми «Про природу речей» Лукреція]{145}

Тит Лукрецій Кар — найзнаменитіший з дидактичних поетів Риму, улюбленець Ґете, один із попередників нашої «наукової поезії». Народився коло 99 р. перед Хр.; умер р. 55, як вірити леґенді, збожеволівши від якогось любовного напою. Твір його — поема «De natura rerum» («Про природу»), — згідно з традицією, оброблений по його смерті рукою Цицерона, — один з найцікавіших літературних пам’ятників давнього Риму. Послідовник Епікура і непримиренний ворог поширених релігійних вірувань, Лукрецій у своїй поемі викладає цілу систему епікурейської філософії, в поширенні філософічного знання і дослідницького духу добачаючи найкращу зброю проти «марновірства» і «забобонів». Моральний ідеал Лукреція (уривок 4-й) значно розходиться з нашим. Мудра й праведна людина, на його думку, повинна стояти над тривогами життя, далеко від юрби, маючи до неї «трохи подиву і багато жалю» (А. Франс); найвластивіший стан душевний такого мудреця — це незахитаний спокій, по-грецьки — ataraxia.

Закликання Венери в уривку 1-м не повинне дивувати читача: Венера для Лукреція не стільки олімпійська богиня, як просто інстинкт продовження роду. Мазор — архаїчна назва бога війни (Марс). «Сміливий еллін» — Епікур. Іфіанасса — Іфігенія. Вирушаючи в Трою, греки затрималися в Авліді. Щоб вимолити в богів попутний вітер, гегемон союзного війська цар Агамемнон мусив принести в жертву богині Артеміді (Діані) власну дочку Іфігенію. Перенесена богинею, що не прийняла крові, у Таврію, — Іфігенія стала там жрекинею Артеміди. Іфігенія Таврійська — образ рідкої краси і етичної вимовності — принаджував і нових поетів, між іншим Ґете в його чудовій «Iphigenie auf Tauris» і Лесю Українку.


1925

З листування Лесі Українки{146}

В 10-й книзі «Літературно-наукового вісника» за цей рік відомий історик письменства М. Возняк опублікував шість листів Лесі Українки до Надії Кибальчич (Козловської). Листування переховується в бібліотеці Львівського наукового товариства (рукописний відділ), але збереглося, як припускає др. М. Возняк, не цілком, розтріпане й розбите р. 1914—1915 під час російської окупації Львова. Листування це має неабиякий інтерес біографічний, подаючи низку опорних дат, що допоможуть колись дослідникові сплести хронологічну канву до життєпису письменниці. Прислужиться воно і тим, що працюватимуть над її творчістю, — мало не в кожному листі можна знайти ті чи інші міркування з приводу різних новин українського літературного життя, відгуки мистецьких поглядів та смаків Л. Українки.

Першим приводом. до листування межи двома письменницями було бажання Н. Кибальчич дістати відомості про італійські курорти, куди вона лагодилась їхати. Перший лист Л. Українки, датований: Ялта, 28.1 (10.II) 1908, — містить у собі ряд даних про готелі та лікарні С.-Ремо, де поетка прожила дві зими 1902/1903 та 1903/1904 рр. Закінчується цей лист звісткою Лесі про своє одруження та про намір якнайдовше залишитися в Ялті: «Житиму в Ялті через те, що перше чоловік мій був хворий і повинен добре зміцнити себе, а тепер я сама хвора (туберкульоз нирки) і не маю надії хутко видужати». В дальших листах відомості Лесі про свою хворобу стають докладніші (вона, видимо, одповідає на запитання своєї кореспондентки); завжди тверезі і точні, вони ніде не переходять в скарги та нарікання. Навпаки; інколи межують з лагідною посмішкою. Збираючись до Єгипту (лист 4-й, Телав 15—28.IX.1909) Л. У. пише: «Хороба моя fait toujours du progrès, і є зовсім об’єктивні ознаки, що проти торішнього вона чимало-таки завоювала в моєму організмі, але speriamo bene (як колись Куропаткін в Маньчжурії), що один рішучий бій — і ворог буде вибитий з позиції. Взагалі, се хвороба не така вже гостра і чи доведеться чи ні видужати з неї, а прорипіти з нею, кажуть, можна дуже довго, літ 15—20, а не всякий же в мої літа має сю надію навіть без особливої хвороби. Вся штука в тому, що маю претензію не тільки рипіти, а ще й жити, «розвиваючи діяльність», — от тому-то й хочу їхати в Єгипет на прощу до єгипетського сонця. Вже ж недарма йому такі колосальні святині колись будовано, певне ж, і силу воно має колосальну, і що ж таке якась мікроскопічна бацила проти його маєстату».

Щодалі звістки про здоров’я стають все менш відрадними. Леся У. сповіщає свою приятельку

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: