Українське письменство - Микола Зеров
Взагалі т. Плевако даремно заховався за «гори-хвилі» своїх матеріалів. Без його керуючої руки не те що учень старших груп трудової школи, а й слухач профшколи може легко потонути в книзі. «Хрестоматія нової української літератури» — є для нас не тільки суроґатом певного зібрання творів українських авторів для школи; вона стане подекуди (наприклад, на курсах українознавства для службовців) і заміною історично-літературного огляду, курсу, — од неї вимагатимуть установлення певної історично-літературної перспективи, допомоги, керування. А для цього — чи не зробив тов. Плевако свою книжку трохи безхарактерною, одмовившися в ній виразно себе самого виявити?
Видрукувано книжку добре. Зовнішній вигляд у неї приємний.
1923
Українська література в 1923 році{119}«Рік урожаю, рік війни», — так означив колись Міцкевич рік 1812-й. Це означення надзвичайно влучно характеризує і минулий рік 1923-й, в спеціальній, правда, і неширокій царині літературних відносин та літературних фактів. Для широкого українського читача це справді рік появи цілої низки нових імен, нових (і хороших) книжок, нових (і не завжди тоненьких) журналів; для українського літерата — це рік гарячої перепалки межи різними художніми напрямками, між представниками різних поглядів на мистецтво.
Ця перепалка, ця гаряча полеміка — безперечна й жива ознака літературної акції. Нема нічого нуднішого, як сірі й безбарвні роки, без боротьби, без наїздів та артилерійських дуелей. «Все обстоит благополучно!» — зазначає газетний референт у новорічному справозданні, — а потім приходить поет, приходить критик, пригадують минулі роки і складають свій гострий уїдливий присуд, — на зразок того, який ми маємо в закордонній статі Є. Маланюка («Веселка», 1923, IX—X) відносно культурного життя, яким у свій час задовольнялися: «Український інтелект в 1917—1920 році спав. Так запише історія…» Не знаємо, що історія запише про р. 1923, осудить його чи прославить, але у всякім разі про сон говорити їй буде тяжко. Весною і восени, безперестану «гриміла шабля о шоломи» і один по одному з’являлися новаки й дебютанти.
Рік війни, рік урожаю…
Спочатку — кілька слів про урожай. Перша смуга, де він позначився — це періодична преса.
Коли в 1922 році єдиним великим, чисто українським щодо мови, виданням були «Шляхи мистецтва», а решта часописів були або утраквістичні (мішаними мовами), або російські, і українському матеріалові уділяли по декілька сторінок на число («Путь просвещения»), — то минулого року, хоча й почувалися деякі відгомони утраквізму в виданнях, український читач уже мав солідний, типу товстого журналу, на зразок російської «Красной нови», місячник «Червоний шлях».
З квітня по грудень «Червоний шлях» вийшов шістьма книжками (№№ 1–8) і змінив дві редакції. Провідну ролю, замість Г. Ф. Гринька, по переїзді останнього до Києва, обняв О. Шумський, але ця зміна була лише зміцненням раніше зайнятих позицій. Як за Г. Гринька, так і за О. Шумського журнал стояв на ґрунті якнайширшого об’єднання активних літературних сил, містячи гартян і плужан, київських панфутуристів і навіть довгий час поборюваних «неокласиків».
Вадила журналові деяка нетвердість редакторської руки та ще нерівність вимог, ставлених з боку редакції до авторів критичних статей та белетристичного матеріалу, наслідком чого на сторінки солідного місячника попадали часом дуже слабі речі. Несильно були поставлені і ті відділи, які могли надати журналові найбільшої жвавості, одірвавши його од важкого й нерухомого типу російського журналу, журналу-магазину, «складочного места», як давній «Современный мир» або кінець кінцем та сама «Красная новь», і наблизивши його до типу журналу, яким мав бути і не спромігся колишній «Літ.-наук. вісник», — це відділ бібліографії та культурної хроніки. В хроніці «Червоного шляху» була сила заміток сухо газетного характеру і дуже багато фантастичних даних; в бібліографії — досить випадковій — траплялись рецензії приятельського характеру, цілі маніфестації літературної дружби. З усім тим харківський журнал був широкою і цікавою літературною ареною і багатством літературного матеріалу значно переважав берлінську «Нову Україну».
Поява «Червоного шляху» була знаком смерті для «Шляхів мистецтва», які скоро по тому і закрились, виконавши своє завдання предтечі. П’яте і останнє число «Шляхів мистецтва», що вийшло з деяким запізненням, уже після першої книжки «Червоного шляху», містило в собі дві цікаві літературні новини: «Сковороду» — Тичини і «На глухім шляху» — М. Хвильового.
З журналів легкого типу виходив «Глобус» (у Києві) та популярний орган для робітництва «Знаття» (у Харкові).
Погано стояла справа з бібліографією. Після претензійного і важкого невдахи, однонумерового «Голосу друку» — виникла думка видавати невеличкий журнал типу «Книгаря». Але задумана «Книгоспілкою» «Книга» до того зразка не дорівнялася. Троє чисел, що вийшли на протязі року, відзначалися бідністю та випадковістю статейного й рецензійного матеріалу, вузьким кругом співробітників, блідістю й неповнотою хроніки. Потреба живого бібліографічного журналу все ще почувається гостро —