Українська література » Інше » Українська література 17 століття - Автор невідомий

Українська література 17 століття - Автор невідомий

Читаємо онлайн Українська література 17 століття - Автор невідомий
(Леонід, ? після 480 до м. с.) — спартанським (лаке-демонський) цар; уславився в битві прм Фермопілах 480 р. до п. е.

13 Балики — родима багатих київських міщан, представники якої були діячами київського магістрату і брали активну участь у громадсько-політичному житті XVI -XVII ст., зокрема в боротьбі з уніатами.

14 Філядельф — тобто Птоломей II Філадельф (285—247 до н. е.) володар Єгипту; протегував наукам і мистецтвам, заснував музей і бібліотеку в Александрії, звелів перекласти грецькою мовою Біблію.

С е в е р і. (Север Люцій Септимій) — римський імператор (193—211)

,с Алька ї р — Каїр.

17 Діокгенес (Діогеп Сінопський; бл. 404—323 до н. е.) — давньогрецький філософ-кінік.

18 Александер- кроль — тобто Александр Македонський.

І!І Ш о в потом до Острога, для наук у цт и ви х, которії там к в і т л н і а благочестивих к н я ж а т, которії ся в науках кохали, на школи маетностей много фунду-вали Петро Конашевич-Сагайдачний вчився в Острозькій школі; тут ідеться про князя Костянтина (Василя) Костянтиновича Острозького (1526—1608), за підтримкою якого в Острозі сформувався гурток православної інтелігенції, були засновані школи в Турові (1572), Володимирі-Волип-ському (1577), школа (1576) і друкарня (1578) в самому Острозі. Острозький гурток був одним із перших на Україні ренесансно-гуманістичних осередків.

20 К а ф а татарська фортеця на південному узбережжі Криму (нині Феодосія), козаки, очолювані Сагайдачним, узяли її штурмом 1616 р

і визволили багато невільників

21 Мультянськая земля давня назва Молдавії

22 І н ф л я н т ч и к (інфлянчнк) житель Ліфляндії, яка включала територію північної Латвії і південної Естонії і з кінця XVI ст. входила до складу Речі Посполитої. У XVII ст. в Ліфляндії точилися польсько-швед-ські війни.

23 ... в панстві к р о л я - п а м а...— Польським королем в часи Сагайдачного був Сігізмунд (Жигмуид) III Ваза (1566—1632), король

польський з 1587 p., шведський у 1592.....1598 pp. За його правління було

проголошено Бресіську унію. Як меценат відіграв помітну роль у розвитку мистецтва раннього барокко.

24 Йов Борецький (в миру Іван; ? — 1631) — український церков

ний, політичний і освітній діяч Освіту здобв за кордоном Вчителював у Львівській братській школі, в 1604 1605 рр її ректор 3 1610 р

священик у Києві, де заснував парафіяльну школу В 1615 р за його участю відкрито Київську братську школу, в якій він був ректором 3 1620 і до смерті — митрополит православної церкви на українських і білоруських землях. Боровся проти католицизму й унії, розвивав ідею возз’єднання українського народу з російським в єдиній державі. Йому належить полемічний трактат «Протестація».

25 ... тайну седмкрот гіри няв маслосвящені я...— Йдеться про християнське релігійне таїнство єлейоосвячення, або соборування; хворому помазують освяченим єлеєм (суміш оливкового масла

з ароматичними речовинами) чоло, ніздрі, щоки, уста, груди, руки, читаючи при цьому молитви, в яких вимолюється благодать для хворого; здійснюється це таїнство сімома священиками (при необхідності — одним)

26 ... т а й н и святог о... причащенія ...— Йдеться про християнське релігійне таїнство євхаристії, при звершенні якого віруючі, куштуючи вино і хліб, начебто причащаються тіла і крові Христа. Це символізує жертпу, принесену ним за людські гріхи.

27 ... при церкві Братсько й...— Йдеться про Богоявленську церкву на Подолі, при якій 1588 р. було засновано монастир; 1615 р. він перейшов у відання Київського братства і його почали називати Богопзлен-ським Братським.

23 ... в котроє ся братство зо всім Войськом вп и-с а в...— Йдеться про київське Богоявленське братство, релігійно-національну організацію київського православного населення. Виникло 1615 р. при Київському братському Богоявленському монастирі з метою боротьби проти польської шляхетсько-католицької експансії. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний вписався до нього «з усім Військом Запорозьким», що забезпечило братству політичну вагомість.

29 Видів он іЛьвовськоє братство..., суму значную грошей до братства лекгова в.,.— Йдеться про школу, засновану у 80-х роках XVI ст. при Львівському братстві.

30 Не див, цная малжонк о...— На полі першодруку пояснення: «Апастасія, малжонка його, дому їх милостей панов Повченських», тобто жінка Петра Конашевича-Сагайдачного, що походила з роду Повчанських.

11 Н е с т о р — персонаж грецької міфології, пілоський цар, що відзначався хоробрістю, мудрістю, красномовством і здійснив чимало геройських подвигів: брав участь у битві лапідів з кентаврами, в калідонському полюванні, в поході аргонавтів, у Троянській війні; уславився довголіттям.

32 А х і л л е с (Ахілл) —■ персонаж грецької міфології. Для загартування мати купала Ахілла у водах Стіксу, тримаючи за п’яту, яка зієталася єдиним вразливим місцем на тілі героя; звершивши багато подвигів, Ахілл загинув у Троянській війні від стріли Гектора, що влучила йому в п’яту.

33 А яке — персонаж грецької міфології; відзначався великою силою, високим зростом, хоробрістю. Один з вождів грецького війська у Троянській війні.

34 Г ектор-- персонаж грецької міфології, син троянського царя Пріама. Найвідважніший захисник Трої.

35 Періклес (Перікл; бл. 490—429 до н. е.) —афінський оратор, політичний і військовий діяч.

36 Курціуш (Курцій Марк) —римський герой; серед римського форуму (центральної площі) розверзлася прірва, з якої бурхав огонь; її нічим не могли засипати; аж коли Курцій сам скочив у неї, прірва зімкнулася.

Ахеронт (Ахерон) — за грецькою міфологією, підземна річка, при тока Стіксу; через неї переправляються душі, прямуючи у царство мертвих.

38 Кр ез у с (Крез) — цар Лідії (560—546 до н. е.), що володів величезними багатствами. Під час війни з Кіром його було взято в полон і приречено до спалення на багатті. Перед стратою Крез пригадав слова Солона про те, що за життя нікого не можна назвати щасливим, і заволав: «О Солоне!» Кір, дізнавшись про причину цього вигуку, дав Крезові свободу.

39 Косить она і княжат, споль з їх княгиням и...-На полі першодруку вказівка: «Крольов і цесаров (Захарія, XI)», тобто біблійна Книга пророка Захарії, гл. 11.

40 Вулкан — за римською міфологією, бог вогню і металургії.

41 Кгалсн (Гален Клавдій; 131 — бл. 200) — римський лікар, автор багатьох медичних трактатів, які не втрачали свого значення до кінця XVII сг.

Софроній ПО ЧАСЬКИЙ

Про Софронія Почаського відомо небагато. Не знаємо дат його народження і смерті. Правдоподібно, що вчився

Відгуки про книгу Українська література 17 століття - Автор невідомий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: