Меч і хрест - Лада Лузіна
Мирослав зачаровано дивився на її руде волосся, підсвічене полум’ям свічки.
«Уся справа в зачісці, – спробував зрозуміти себе він. – Із нею вона насправді гарна. І навіть більше…»
У ній з’явилося щось щемливе і тривожне: як запах трави, як захоплююча й небезпечна подорож, як трагедія, що сталась у тебе на очах.
– Божа Матір. Ще одна Божа матір із Немовлям. Ще одна, – спробувала скласти список потерпілих Марійка. – Тут тільки Пречиста Діва, інших ікон немає… Дивно. – Вона неприязно поторкала одну з трьох проржавілих кнопок, увіткнених у диявольський іконостас. Її вістря притримувало крихітний обривок глянсового паперу. – Тут висіла якась картинка, але її зірвали.
– Ти спостережлива. Я й не помітив, – збрехав Мир.
– А це що? – Марійка піднесла свічку до свого вказівного пальця, що уткнувся між двома нижніми кнопками, осяявши коричневий напівстертий напис «mia donna». «Моя пані», – переклала вона. – Або «Моя мадонна»?
– І розумна, – похвалив він.
Літери посипалися під її рукою.
– Це кров! – перелякано охнула Марійка. – Хіба у сатаністів є мадонна?
– Наскільки я знаю, Ла Вей, що організував офіційну Церкву Сатани, проголосив сатанинською мадонною Мерилін Монро.
– Гадаєш, тут висіла вона? – Ковальова акуратно вивільнила з-під кнопки шматочок глянсового паперу.
– А ще – гарна!
– Хіба мало гарних артисток?
– Та не Мерилін – ти! – Мир постарався повернути собі свій колишній голос, статечний і відсторонено глузливий, але повернення не відбулося, – слова прозвучали занадто хрипко й переконливо. – Ти дуже гарна, – поправив він себе, – із цією зачіскою.
– Дякую… – Як і минулого разу, Марійка поспішно відкинула цей епітет, як фальшиву монету, слабко сподіваючись, що лестощі Мира продиктовані його вдячністю, а не завуальованою іронією.
– Судячи з кнопок, – нервово здедукувала вона, – вівтар стоїть тут набагато довше, ніж три дні. Чому ж вони активізувалися тільки зараз? І чому так дивно дібрані ікони?
– Не знаю, – спохмурнів Красавицький.
Марійка відчула незвичну незручність – приємну, а не неприємну, як бувало раніше, і, як класична українська наречена, інстинктивно колупнула бетонну стіну.
– Вася говорила, що бетоном були залиті печери під Кирилівською церквою. Виходить, вона просто над нами. – Колупати бетон було важко.
– Скоріше, трохи збоку, – без інтересу виправив її Мир.
– Виходить, тут вони служили чорні меси. А в церкві вбили Риту і дядька Миколу.
– Його знайшли в Лаврі.
– Але вбили тут. Уся церква була залита його кров’ю.
Марійка знову торкнулася стіни, що була покликана зупинити безумних шукачів скарбів, неначе перевіряючи, чи досить вона міцна, і відчула те, що так безуспішно шукала раніше: глибоку тріщину – цілком придатну для колупання.
– Мире! – покликала вона, піднімаючи свічку над головою.
– Що, Марійко?
«Що» було безбарвним і неважливим, а «Марійко» – значущим і манливим!
Але звивиста тріщина від підлоги до стелі чомусь вселяла їй холодний і підсвідомий страх.
– А якщо ми помилилися? Ми обоє! – сказала вона раптом уголос. – І сатанізм – зовсім не мета, а засіб знайти скарб? Вони – мов ті злодії, що оскверняли Лавру, аби нечистий допомагав їм розбагатіти. Спочатку принесли жертву в церкві, під якою лежить скарб. Потім на воротях Святої Брами, щоб здобути заступництво сатани.
«І богатирів різали з тією самою метою, дивися, мовляв, як ми з твоїми заклятими ворогами розправляємося!»
– Обряди? Скарб, Сатана… Де ти все це прочитала? Вася розповідала? – Василина Андріївна, що перевантажила її масою зайвих знань, явно викликала в нього зараз глибоке несхвалення.
– Ні, – хитнула головою Марійка. – На лекціях вона нам легенд не розповідає, тільки факти. Але обряди в Лаврі – це і є історичний факт, вони в мене і в шпаргалках були, у п’ятому білеті. Історія Лаври. Ти що, не читав?
– Мені вісімнадцятий попався, – відмахнувся Красавицький.
– Але це ж нелогічно, – засперечалася сама з собою Ковальова. – Невже вони сподіваються, що все це допоможе їм пройти крізь бетонну стіну? Це ж навіть не стіна – це суцільна бетонна маса!
Вона знову втупилася в тріщину.
Паніка наростала. Паніка розпирала її голову й розбухала в грудях. І захотілося тікати. Негайно. Геть. Звідси.
– Марійко, – голос Мира несподівано стих до шовкового шепоту. – А ти пам’ятаєш, що я тобі заборгував?
– Що? – різко обернулася вона до нього.
– Подячний поцілунок. За шпаргалки.
– Так? – устигла запитати вона…
…перш ніж світло підстрибнуло в її руці, й новий світ повністю затьмарив світ інший – світ темних печер, сатанинських мадонн, страшних смертей і нерозгаданих таємниць.
– Ні, – скрикнула Марійка, відштовхуючи від себе цей новий світ, дорослий і несподіваний.
Але між її «так» і «ні» минула ціла вічність.
Зі щоденника N
Тільки фанати Диявола – такі ж ідіоти, як і будь-які інші фани! А Диявол – така ж дута Примадонна, як і інші зірки.
Досить підійти до зірки ближче, і ти побачиш засмикану істоту з надмірними амбіціями і ще надмірнішими комплексами, зірваною психікою й запаленою від підтяжок шкірою, істоту, що потерпає від нервових проносів і запорів. Таку ж маленьку та нещасну, як і ви.
«Іця людина була для мене символом успіху?» – жахнетеся ви раптом.
Але хто сказав вам, що Диявол – символ влади? Ви придумали це так само, як придумуєте всі свої ілюзії, продиктовані лише вашим лохівством!
Розділ чотирнадцятий,у якому Марійка відвідує божевільню
Кирилловское заведение… Туда ездили дивиться, глазеть на сумасшедших и смеяться, потешаться над их прыжками и глупою болтливостью и