Українська література » Фентезі » Трамвай, що заблукав - Мирослава Горностаєва

Трамвай, що заблукав - Мирослава Горностаєва

Читаємо онлайн Трамвай, що заблукав - Мирослава Горностаєва
поворотах. Голос наді мною булькотів, зовсім не так, як раніше… Він наче мовив зі дна болота. Люди так не говорять. Так розмовляють мерці крізь грязюку, яка їм забила роти.

— Заплатиш оцим…

Лапа тримала материну фотографію «п’ять на шість». Така ж була у маминому пашпорті. Зайву я взяв собі і поклав до гаманця. Мама ще тоді сказала:«Тільки не надумай примостити поруч мармизу якоїсь дівки. Хіба що закохаєшся насправді…» За вісім років я так і не дібрав тому фото пари… Хоч дівок і справді мав задосить.

Страх надав мені хоробрости… Я підвів голову і обернувся… Краще б я цього не робив. Наді мною коливалося щось так само схоже на людину, як абстрактна картина Пікассо. Вагон мінився перламутровим сяйвом. В цьому примарному світлі я раптом виразно побачив людей на задньому сидінні. Це була світловолоса жінка в червоно-жовтому купальнику, пов’язана по талії махровим, жовтогарячим же китайським рушником. Поруч з нею похитувався в такт коливанням вагону хлопчик років десяти. У плавках і футболці. У обох були посинілі і розпухлі лиця потопельників. Обоє були давно мертві. Дуже давно…

— Зупиніться, — кволо сказав я, — я хочу вийти…

- Іч який, — проскреготіла істота наді мною, — чи чуєте? Він хоче проїхатись на халяву!

З кабіни водія почувся чи-то сміх, чи-то виття…

— Довєзьом тібя да канєчной, — знову просипіло оте щось колишнім бабиним голосом, — а там кантроль… Кантроль на лінії…. Будєш платити штраф! Дєсятікратная стоімость праєзда! А то і атвєдьом в міліцію!

Я кинув погляд у вікно і обімлів. Трамвай гуркотів освітленим проспектом Ілліча. Ось майнув годинник навпроти мерії, схожий на надгробок на циганському цвинтарі… Я наче почув як він видзвонює «Уліцу Зарєчную» «Но ти мнє уліца ра — адная і в нєпагоду дарага.» Кінотеатр ім. Дєм’яна Бєдного… Проспект розширився, плавно переходячи в площу, колишню Космонавтів, нині вона носила ім’я попереднього мера, котрий відійшов у кращий світ, перебравши коньячку. Міст, перехрестя… Обеліск на честь промисловости Z, прозваний в народі «пам’ятником загиблому туалету». Громадський туалет, котрий скромно причаївся за театральними касами, знесли з наказу того самого мера, котрий був для мешканців Z славніший за космонавта… Зараз би мені б туди не завадило… Швидкість трамваю наростала, довкола нього тягнувся вогняний шлейф… Щось гаряче потекло мені по ногах, коли я втямив, що трамвай, чи те, що здавалось мені трамваєм, дійсно мчить по старому маршруту «четвірки», давно забутому і відміненому. Мчить до кінцевої зупинки в річковому порту по неіснуючим рейкам. А там… «кантроль на лінії»… Я втупився в папірець на кабіні водія. Там було надруковано великими ламаними літерами:

«Он заблудился в бездне времён».

Поворот… Трамвай заносить зі скреготом… Тремтять рейки, давно продані «на метал» запопадливими «батьками міста». Я знаю, що кільце вже зовсім поруч.

— Рєчпорт! Канєчная! — верещить істота наді мною. З кабіни долинає регіт навпіл з виттям. Похитуються мертві на задньому сидінні. Їм уже все байдуже… чи ні… «Он заблудился в бездне времён».

— Я згоден! Я заплачу!

Я ледве пізнав власний голос… Не крик навіть, а несвітський вереск… Кігтиста лапа здавила мамину фотографію, стисла лице з причаєним усміхом, знайомі ледь примружені очі….

«Остановите, вагоновожатый! Остановите сейчас же вагон!»

Я лежав в бур’яні, там, де колись було трамвайне кільце Річкового порту. Поруч валявся порожній гаманець. Мобільний чомусь затиснув в руці… Звідси до будинку на вулиці скількись там років Радянській Україні (яке ж бо воно до розчулення консервативне, наше Z), де я мешкав, було хвилин зо п’ять швидкої ходи.

Або хвилини три швидкого бігу.

***

Похмільний ранок завжди починається з головного болю. Це аксіома. Моя голова наче перетворилася на барабан, на якому всю ніч відбивав ритм збожеволілий рок-музикант.

Лежав я у власній сухесенькій ванні. Голий мов бубон. Пам’ять намагалася зшити вчорашній вечір зі шмаття спогадів. Був у Стаха… Просив позичку… Дав чи не дав — повне провалля… Напевне таки дав, бо ми з ним пили добрий коньяк… Зі старої Франції, де тільки й існують напої, які мають право називатись коньяком… Коньяк «Наполеон»… Що було далі? Мабуть лишив машину у Стаха, а додому поїхав на таксі. «Наполеон» переміг при Ватерлоо… Це тоді програв, а зараз переміг… А потім що?

Виліз з ванни просто на купу ганчір’я. Не мого…Турецькі джинси, футболка з гуманітарної допомоги… В кишені знайшовся мобільний і подертий гаманець. Порожній. Навіть без маминого фото. Скільки ж у мене було грошей? Провалля… Роздягли й пограбували? Тоді чому залишили мобілку? Одежу й гроші забрали, а телефон лишили? Щось тут не так…

На руці бовтався зламаний китайський годинник. З тих, що продають на розкладках «всі товари по три гривні». Віконечко було порожнім, батарейка не працювала. Гумористи…

Хто ж це мене так? І де? Мабуть, недалеко від дому, коли вже до квартири дібрався.

Телефон теж було розряджено… Я ж його тільки вчора… І тут розлігся дзвінок…

«Нокіа» трохи не вислизнула з раптово змокрілої руки. За хвилину до хворої голови дійшло, що це таки трель дзвінка, а не мелодія мобільного. Вибрів у передпокій і ледве віднайшов «трубку», що мирно спочивала на базі.

— …Райвідділу міліції N-ська, — проквакала трубка.

— Що?

За мить до того, як голос озвався знову, я все згадав…

З N-ська, з похорону, я повернувся наступного тижня. Мами не стало того самого ранку, коли я лежав непритомний у ванні. Чого заліз туди і досі не втямлю. Мабуть намагався відмитися. Умити руки, як один тип з «Майстра й Маргарити».

Мама вигулювала Ліня. Свого собаку… Рудого кудлатого пекінеса… Переходила дорогу…

Кажуть, що водій був п’яним… Він теж загинув… Машину занесло і розплющило об ліхтарний стовп… На шляху машини трапилися стара жінка та її собака…

Нещасний випадок… Природній нещасний випадок…

Хто, або що було в голові у водія, коли він мчав до переходу?

Маму поховали в закритій

Відгуки про книгу Трамвай, що заблукав - Мирослава Горностаєва (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: