Крізь час. Темна Вежа II - Стівен Кінг
Харчуватися їм було чим. У ті дні, коли Роланд лежав на межі життя й смерті, згоряючи від лихоманки, марячи про часи, що давно минули, й людей, що давно померли, Едді з жінкою невтомно вбивали омарів. Поступово омари почали остерігатися їхньої частини узбережжя, проте на той час у них уже були великі запаси їжі. Коли нарешті почався край, де ріс бур'ян укупі з шляй-травою, усі троє змушували себе їсти ці рослини, бо знемагали від жаги зелені, будь-якої зелені. І так мало-помалу болячки в них на шкірі почали загоюватися. Деяка трава була гіркою, деяка — солодкою, та вони їли, незважаючи на смак… окрім одного випадку.
Стрілець пробудився від змученої дрімоти й побачив, що жінка смикає траву, яку він впізнав би будь-де.
— Ні! Тільки не цю! — прохрипів він. — Ніколи її не їж! Запам'ятай її! Ніколи її не торкайся!
Вона пильно подивилася на нього і, не вимагаючи пояснень, викинула вирваний жмут.
Похолодівши від того, що нещастя було так близько, стрілець знову ліг. Деякі трави були смертельно небезпечні, однак та, яку вирвала жінка, стала б її прокляттям. То було чортове зілля.
Від «Кефлексу» в кишечнику Роланда все вирувало, і він знав, що Едді це непокоїть, але трава допомагала трохи втишити бурю.
Врешті-решт вони дісталися справжнього лісу. Ревіння хвиль Західного моря стихло, перетворилося на ледь чутний гомін, що долинав до їхніх вух тільки тоді, коли вітер дмухав у відповідному напрямку.
А тепер у них було ще й справжнє м'ясо.
3
Стрілець підійшов до оленя і спробував випотрошити його ножем, затиснутим між середнім і безіменним пальцями правої руки. Не вийшло. Пальці були не досить сильними. Переклавши ніж до лівої руки, він спромігся сяк-так розпороти оленя від паху до грудей. Кров полилася струмком, не встигнувши зіпсувати м'ясо… та все одно розріз вийшов поганенький. Дитина, яку нудить, і то краще б впоралася.
«Тобі доведеться стати спритною», — сказав він своїй лівій руці й приготувався зробити ще глибший розріз.
Дві коричневі руки зімкнулися над його рукою й забрали ножа.
Роланд озирнувся.
— Я сама, — сказала Сюзанн.
— А тобі доводилося це робити?
— Ні, але ти мені покажеш.
— Гаразд.
— М'ясо, — сказала вона і посміхнулася.
— Так, — підтвердив Роланд, і собі посміхаючись. — М'ясо.
— Що там сталося? — гукнув Едді. — Я чув постріл.
— Готуємося до Дня подяки! — крикнула вона. — Іди допомагай.
Пізніше вони влаштували собі королівську вечерю, і коли стрільця вже хилило до сну, він дивився вгору, на зорі, відчуваючи чисту прохолоду гірського повітря, та думав, що за багато прожитих років вперше підійшов так близько до того, аби бути задоволеним життям.
Він заснув. І побачив сон.
4
То була Вежа. Темна вежа.
Вона стояла на горизонті неозорої рівнини, яку фіолетові промені західного сонця забарвили в колір крові. Роланд не міг роздивитися сходи, що спіраллю піднімалися дедалі вище й вище всередині цегляного панцира, але бачив бійниці, котрі зміїлися вздовж цих сходів, і бачив, як ними проходять примари знайомих йому людей. Вони піднімалися вище й вище, а порив засушливого вітру доніс до його вух голоси, що кликали його на ймення.
Роланде… прийди… Роланде… прийди… прийди… прийди…
— Я йду, — прошепотів він і прокинувся. Він сидів рівно, весь вкритий потом, і тремтів, наче його досі трясло від лихоманки.
— Роланде?
— Едді.
— Так.
— Поганий сон?
— Поганий. Добрий. Темний.
— Вежа?
— Так.
Вони подивилися на Сюзанн, але вона спокійно спала. Колись була жінка, яку звали Одетта Сюзанн Голмс. Пізніше з'явилася інша — Детта Сюзанн Волкер. Тепер із них двох зродилася третя: Сюзанн Дін.
Роланд любив її, бо вона вміла битися до останнього, не складаючи зброї. І боявся за неї, бо знав, що нею доведеться пожертвувати — так само, як і Едді буде принесений у жертву, — ні про що не питаючи і не озираючись назад.
Заради Вежі.
Вежі, хай їй чорт.
— Час приймати ліки, — сказав Едді.
— Вони мені більше не потрібні.
— Пий і не ремствуй.
Роланд запив пігулку холодною водою зі струмка, якою були наповнені бурдюки, а потім відригнув. Та проти цього він не заперечував. Відрижка одгонила м'ясом.
— Ти знаєш, куди ми йдемо? — спитав Едді.
— До Вежі.
— Ну, точно, — сказав Едді, — але це звучить так, наче я, скажімо, невіглас із Техасу без карти доріг, сказав би: «Я прямую до Болючої Дупи, штат Аляска». Де це місце? У якому напрямку йти?
— Подай мені кошіль.
Едді пішов, але тут Сюзанн поворухнулася уві сні, й Едді непорушно застиг. Жаринки багаття, що догоряло, відкидали на його обличчя червоні грані й темні тіні. Коли вона знову вляглася, він повернувся до Роланда.
Роланд пошукав щось у кошелі, який тепер приємно відтягували важкі набої з того, іншого світу. Знайти потрібну річ в залишках його життя виявилося не так вже й важко.
Щелепа.
Щелепа чоловіка в чорному.
— Ми залишимося тут на деякий час, поки я одужаю, — сказав стрілець.
— А ти знатимеш, коли це станеться?
Роланд слабо всміхнувся. Дрож минала, піт висихав під прохолодним нічним вітерцем. Але з його пам'яті досі не вивітрювалися ті обриси фігур — рицарів, друзів, коханих і ворогів минулого, що піднімалися дедалі вище й вище, на мить показувалися у бійницях і зникали. Він бачив тінь Вежі, у якій вони були ув'язнені, що простягалася далеко уздовж рівнини крові, смерті й нещадних випробувань.
— Я ні, — відповів він і кивнув туди, де лежала Сюзанн. — А от вона знатиме.
— А що потім ?
Роланд підняв щелепу Волтера вище.
— Якось ця щелепа заговорила.
Він подивився на Едді.
— І заговорить знову.
— Це небезпечно. — Голос Едді звучав глухо.
— Так.
— І не тільки для тебе.
— Не тільки.
— Чувак, я її кохаю.
— Так.
— Якщо ти її скривдиш…
— Я робитиму те, що муситиму, — відповів стрілець.
— Тобто ми тобі по цимбалах? Так?
— Я люблю вас обох. — Стрілець подивився на Едді, й той побачив, що щоки Роланда в червонястих відблисках решток багаття блищать. Він плакав.
— Це не відповідь на питання. Ти ж підеш далі, правда?
— Так.
— До самого кінця.
— Так. До самого кінця.
— Хай там що. — Едді подивився на нього з любов'ю, ненавистю і всією згорьованою ніжністю людини, що безнадійно намагається спізнати думки, волю й потреби іншої людини.
У кронах дерев стогнав вітер.
— Чувак, ти говориш просто як Генрі. — Едді й