Золото і кров Сінопа - Віктор Васильович Савченко
Автор вміло і доцільно вплів у канву роману дані з української демонології та езотерики. Блискуче виписані образи віщуна-характерника Оникія Колодуба та вивідника-ієзуїта Кубуся. Опис похорон останнього збуджує не тільки уяву, а й викликає моторошне містичне відчуття… На мій погляд, цей — езотеричний момент один з найбільш вражаючих у романі.
Чи є помилки в зображенні історичних подій? Напевне, є. Але їх не більше, ніж у будь-якій дисертації чи монографії, творених фахівцями-істориками.
І на завершення. Історичні джерела (французькі, турецькі та інші) згадують про цей похід тому, що при взятті міста-фортеці Сіноп козаками вперше були застосовані підводні човни. Про це зокрема пишуть монах-домініканець Урньє, який на власні очі бачив покинутий козаками підводний човен, французький дослідник флоту Монжері, український історик Супруненко, який, до речі, й розшукав ці джерела, та інші. Про сам же перебіг походу, від його підготовки й до завершення, історія мовчить. Якщо колись буде віднайдено історичне джерело з описом деталей походу, то, скоріше за все, він — похід відбувався так, як відтворив його автор у своєму творі.
Дякуючи за насолоду спілкування з героями роману “Золото і кров Сінопа”, побажаємо авторові подальшого творчого натхнення і нових блискучих здобутків.
Володимир МОРОЗ,
історик, Заслужений працівник Культури України
Примітки
1
* (тут і далі) — узято з автентичних джерел.
(обратно) 2Казікермен — Дівоча фортеця. Нині місто Берислав Херсонської області.
(обратно) 3Кафа — місто, де був найбільший невільничий ринок. Нині місто Феодосія.
(обратно) 4Шайтан — дідько, чорт.
(обратно) 5Рабат — базар.
(обратно) 6Сажень — 2,1336 м.
(обратно) 7Невір-царство — Крим.
(обратно) 8Гезлев — нині місто Євпаторія.
(обратно) 9Пси господні — інквізиція.
(обратно) 10Веремія — тактика морського бою запорожців. Наблизившись до турецького судна, вони давали залп з рушниць і гармат і миттєво відпливали у відкрите море; по якомусь часі, вже з іншого боку, знову давали залп і знову відпливали; потім утретє і вчетверте, а з настанням темряви вони всіма чайками йшли на абордаж.
(обратно) 11Діти султана — яничари.
(обратно) 12Акерман — фортеця в Дністровському лимані. До завоювання турками (1486 р.) — Білгород. Нині місто Білгород-Дністровський.
(обратно) 13Согдейська фортеця — споруджена генуезцями на стрімкій горі над морем. Була завойована турками в 1475 році Нині це фортеця в місті Судаку в Криму. Збереглася дотепер.
(обратно) 14Келеп — бойовий молоток з руків’ям завдовжки в один аршин.
(обратно) 15Хутба — моління за царюючого султана.
(обратно) 16Охляп — без сідла.
(обратно) 17Узун-Кале — нині Очаків.
(обратно) 18Ози-Зуч — Дніпро.
(обратно) 19Фана Кара Тенгіз — Зле Чорне море.
(обратно) 20Міндер — подушка для сидіння.
(обратно) 21За шаріатом, сорокову частину всіх прибутків заможний мусульманин зобов’язаний віддати знедоленим. Шаріат — система мусульманського права.
(обратно) 22Ударами бубна на галерах створювали ритм для веслярів.
(обратно) 23У Турецькій імперії турки носили білі, греки — зелені, євреї — жовті чалми.
(обратно) 24Саз — щипковий музичний інструмент.
(обратно) 25Нюрнберзький квадрант — прилад для орієнтації.