Українська література » Дитячі книги » Сам себе катаю - Віктор Маслов

Сам себе катаю - Віктор Маслов

Читаємо онлайн Сам себе катаю - Віктор Маслов
якщо прогулюватиметеся на велосипеді, який створили в Ессені (ФРН). Ця модель для будь-якої погоди має поліетиленову кабіну і важить лише 8 кілограмів. Західнонімецькі умільці винайшли також для велосипеда ще й автоматичну парасольку. Спеціальний пристрій, змонтований на кермі, розкриває її над головою одним порухом руки.

Самокат для дорослих.


Їзда на велосипеді стане значно привабливішою, якщо його переобладнати на екіпаж із… дашком та перевести на подвійну систему приводу. Принаймні так стверджує архітектор із Житомира О. Зеленський, який пропонує модернізувати звичайну "Десну".

Як це зробити? Зніміть сідло і замість нього приладнайте до горизонтального відтинка рами пневматичну подушку, таку ж саму, тільки менших розмірів, — до підсідлової труби. Вона буде опорною спинкою для веловодія. Замість керма вставляється каретний механізм (ведуча зірочка з шатунами-рукоятями). Він виконує водночас дві функції: керма та ручного приводу переднього колеса. Що ж до велосипедного каретного механізму, то він зазнає часткової уніфікації. Ведуча зірочка сполучається ланцюгом із втулкою заднього колеса, а шатуни знімаються. Вісь каретки з'єднується гнучкою тягою з віссю, закріпленою на передній вилці, і є спільною для двох вільно підвішених на ній педальних важелів. Педалі розгойдуються ногами по обидва боки переднього колеса.

Осі педальних важелів обертаються двома зірочками з вільними ходами. Кожна з них кріпиться на кінці педального важеля і приводиться в дію переміщенням важеля ногою вперед. При цьому відтинок ланцюга, перекинутого через зірочку і укріпленого обома кінцями до важеля, зміщується. Один кінець ланцюга з пружиною, яка повертає важіль у початкове положення, обмежений упором. На цій же осі кріпиться додаткова зірочка з вільним ходом. Вона відставляє ланцюг ручного привода од рами і рухає вісь при зворотному обертанні…

Складений тент-обтічник виготовляється з цупкої прозорої плівки і натягується над головою водія з допомогою гнучких планок між переднім і заднім багажниками. Тент утримується від провисання телескопічною гнучкою антеною (наприклад, складеним вудлищем), що вставляється в підсідлову трубу. Яскраві фарби зроблять веломашину помітною на магістралях.

Троє умільців із Фюрстенвальде (НДР) сконструювали двоколісний велосипед, який назвали "тридем". За свідченням транспортної поліції, новий вид велоекіпажа цілком придатний для подорожі гуртом. Один велосипедист крутить педалі лежачи, а двоє — сидячи один до одного спинами.

На велосипеді можна гасати і по глибокому снігу. Ідея не нова, в далекому минулому вже чіпляли йому лижі. Щоправда, не так досконало, як це вдалося московським інженерам. Передню вилку вони поставили на лижі, а позаду — ще дві лижі, з'єднані тягою з педальними шатунами. Тиснеш на педалі, і задні лижі рухаються позмінно вперед-назад. Якщо при ковзанні вперед велосаням не заважає ніщо, то назад ходу нема — автоматично спрацьовують снігозачепи. Звичайно, вибратися на гору нелегко, доводиться щосили налягати на педалі, зате з гірки сніжний велосипед летить вільно, тільки встигай керувати…


Всепогодний велосипед.


А по… стовпах? Можна і по них. Студенти механічного факультету Каунаського політехнічного інституту винайшли велосипед-стовполаз, який дає можливість електромонтерам піднятися на вершину залізобетонних опор ліній електропередач за лічені хвилини. Створили його для умов, де практично неможливо застосувати звичайні підйомники — спеціальні вежі та іншу техніку, наприклад, в горах чи на бездоріжжі. Велосипед для електричних опор уже пройшов випробування в ділі і одержав схвальну оцінку в електромонтерів.

"Два колеса добре, а три — краще", — так думають люди похилого віку або домашні господарки, які мріють про веломашину для поїздки на базар чи прогулянок. Нову триколісну машину, на якій можуть їздити люди будь-якого віку, створено в ЦКТБ велобудування в Харкові. У велосипеда задні колеса ведучі, привод диференційний, два типи гальмів — ручне і педальне, місткий багажник.

Ще один варіант триколісника для дорослих став випускати Жуковський велозавод Брянської області. Зібраний на базі складеного велосипеда "Десна", він розрахований на перевезення 15-кілограмового вантажу. Дуже зручним бачиться він для ділових поїздок і прогулянок. Лікарі, між іншим, радять користуватися ним з профілактично-оздоровчою метою. Назвати триколісний велосипед новинкою було б необачливо, адже велосипед з коляскою випускав Харківський велозавод ще в повоєнні роки.


Велосипед із парасолькою.


Уже називалися можливі "професії" велосипеда-трудівника. Одна південнокорейська велосипедна фірма, яка поставила машини на Олімпіаду-88, виявила ще одну послугу, придумавши велокосарку для газонів. Катаючись на цьому незвичайному триколіснику, можна не тільки добре розім'ятися, скинути зайву вагу, а й водночас підстригти траву. Якщо щосекунди здійснювати один оберт педалей, то ніж косарки обертатиметься із швидкістю 1800 обертів за хвилину.

А на яких веломашинах встановлюватимуться нові світові рекорди і вирушатимуть у далекі туристичні подорожі? Про надії та сподівання, які покладають наші гонщики і тренери на вітчизняний спортивний "Тахион", ви довідалися зрозділу, в якому йшлося про історію "двох коліс". Мабуть же, не впізнають велолюбителі молодших братів "Спутника", "Туриста", "Спорта". Нові туристсько-спортивні машини, що зійдуть з конвейєра Харківського велозаводу, стануть легшими і надійнішими в експлуатації. Зміниться у них силова установка, форма керма, конструкція гальм, шатунів, кріплення зірочок-шестерень, що зробить велосипеди прудкішими і довговічнішими. На спортивну тягу перейде і дорожня "Україна", яка матиме не одну, а три передачі, вишуканішу форму, досконалу електричну систему і два багажники: один над переднім, другий над заднім колесами.

Навіть найвибагливішим покупцям мають сподобатися новинки пензенського об'єднання "ЗИФ." — "Єстафета", "Россия", "Бриз". За своїми технічними характеристиками та ергономічними даними вони відповідатимуть кращим світовим зразкам. У перспективі на цьому підприємстві розпочнеться освоєння дорожніх велосипедів "Квинта" і "Квинтет". Загалом тут намічено розробити і освоїти виробництво семи нових моделей, як жіночих, так і чоловічих. Вони відрізнятимуться легкістю ходу, меншою вагою за рахунок деталей, виготовлених із високоміцних алюмінієвих сплавів і конструктивних пластмас.


Модифікована "Десна" архітектора О. Зеленського.


Трекові гонщики неодмінно пересядуть на суперлегкі спортивні машини. Деяк зарубіжні конструктори взяли собі за взірець велосипед американського винахідника Майкла Мелтона, на якому гонщик Стів Хегг завоював на Олімпіаді в Лос-Анджелесі золоту медаль. Він легший на два кілограми від традиційних моделей і має чудові аеродинамічні якості,

Відгуки про книгу Сам себе катаю - Віктор Маслов (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: