Секс та релігія. Від балу цноти до благословенної гомосексуальності - Даг Ейстейн Ендше
Секс між людьми та надприродними істотами
Тоді як християнський Бог утримувався від сексу, навіть коли він зробив Марію вагітною, незліченна кількість інших богів мала сексуальні стосунки з людьми. Багато хто з них активно намагався спокусити різних жінок і чоловіків. Хоча такі стосунки не були чимось буденним для будь-якої релігії, проте це дійсно показує зовсім інший вимір сексуальності: секс із богами може бути частиною людської релігійної реальності.
Історія відносин між Зевсом і вродливим юнаком Ганімедом зовсім не унікальна. Грецька релігія пропонує безліч історій про богів і людей, які мають статеві контакти одне з одним. Деякі богині та майже всі боги відомі своїми спробами спокусити смертних чоловіків і жінок. Найкращим доказом цього була велика кількість героїв і героїнь, які з’явилися на світ у результаті стосунків богів і смертних. Той факт, що чимала кількість людей за цих міфологічних часів мали як одного з батьків бога чи богиню, також пов’язано з ідеєю про те, що сексуальна активність богів була настільки висока, що якщо хтось із них вступав у статевий акт зі смертним, це неодмінно приводило до зачаття. Зевс іноді набував форми тварини, коли хотів зайнятися сексом із людиною, що є гарним прикладом божественного гріха, оскільки людям забороняється мати сексуальні стосунки з тваринами. Коли Зевс зажадав спокусити царівну Європу, він перетворився на бика10.Щоб зайнятися сексом із царівною Ледою, він прийняв подобу лебедя. Деякі стародавні художні твори зображують збуджену птицю, яка практично ґвалтує Леду11.
Важливо зрозуміти, що греки вважали міфічні героїчні постаті реальними історичними особистостями. Хоч існують значні розбіжності через те, що саме Геракл, Одіссей та Єлена Троянська насправді зробили, мало хто сумнівається в їхньому історичному існуванні12. Те, що деякі з тих постатей, які ми сьогодні вважаємо міфічними, мали статеві контакти з різними богами, було одним із загальноприйнятих уявлень. Юлій Цезар, наприклад, заявляв, що його корені йшли від троянського воїна Анхиза та богині Афродіти (Венери у римлян). Оскільки боги були сексуально активними зі смертними за історичних часів, немає підстав сумніватись у тому, що вони були активні й у давню давнину. Мати Александра Великого, наприклад, стверджувала, що вона завагітніла від Зевса, що був у подобі змії13. Можливо, тому, що імператор Август не хотів здаватися менш величним, ніж його македонський взірець для наслідування, ходили чутки про те, що його мати завагітніла від Аполлона також у зміїній подобі14. Багато людей вірило, що боги в зміїній подобі були батьками мессенійського тирана Аристомена15, сікіонського генерала Арата16, а Євтим із Локрів, олімпійський чемпіон із кулачного бою 427 року до н.е., називав себе сином бога річок Каікіноса17. І хоча багато хто в цьому сумнівався, але більшість людей усе-таки вірила понтійській жінці, яка в IV столітті стверджувала, що завагітніла після ночі кохання з Аполлоном18.
Індуїзм також має багато прикладів сексуальних стосунків між богами й людьми, найвідомішим із яким є, мабуть, відносини між Крішною та прекрасними пастушками. Ці відносини зазвичай зображуються в індуїстському мистецтві: граючий на флейті синій бог в оточенні зачарованих від музики дівчат. Дійство йде за межі цього, і Крішна кохається з кожною з них: «Він задовольняє дівчат обіймами, гладить рукою, ніжно дивиться та посміхається». Він примножує себе на стільки форм, скільки є пастушок, щоб кожна з них була задоволена19. Сцена, звичайно, не для сором’язливих. Джерела розходяться у твердженні, зі скількома пастушками мав статеві зносини Крішна того дня, але з кожним переказом історії ця цифра зростає. Зрештою, ходили чутки, нібито Крішна зайнявся сексом із 900 тисячами пастушок.
Усім цим пастушкам не вдалося втамувати бажання синього бога, тому іншого разу він одружився на 16 тисячах дів, яких врятував од полону демона Бхаума20. Іншим разом Крішна перетворює себе на жінку, щоб побратися з Аравані, сином Арджуни, який обіцяв принести себе в жертву богині Калі наступного дня21. Тамільські хіджра вважають цей епізод божественним зразком їхнього власного життя22.
Ці оповідання про довершене кохання між богами та людьми дають зрозуміти, що індуїзм не завжди проводить чітку відмінність між людським і божественним. За міфічних часів підтримувався постійний тісний контакт між богами та простими смертними, і навіть сьогодні деякі пересічні особи вважаються втіленнями богів. Значні відмінності між різними індивідуумами часто сприймаються тотожно відмінностям між богами та людьми. У «Камасутрі», наприклад, жінок закликають ставитися до своїх чоловіків як до богів23.
Хоча Бог Авраама утримується від сексу, це не означає, що іудеї, християни й мусульмани не можуть мати секс із надприродними істотами. У Книзі Буття говориться, що «сини Божі побачили дочок людських, їхню красу; і взяли їх собі за дружини, тих кого обрали… та мали з ними дітей»24. Ці «сини Божі» часто визначаються ангелами із занизьким рівнем моралі. Статеве змішання людських і божественних істот не було чимось позитивним. І іудейські, і християнські джерела вказують, що цей неприродний секс став причиною Всесвітнього Потопу25. Інші подібні стосунки теж були пов’язані з якимись катастрофами. У деяких іудейських і християнських текстах содомітське бажання займатися сексом з ангелами-гостями як з ангелами вважається основним гріхом. Не варто кохатися з нелюдськими істотами26.
Деякі мусульмани притримуються думки, що джини зацікавлені в сексі з людьми. Джини — це надприродні істоти, не люди й не боги, найвідоміший із них, імовірно, джин із лампи в історії про Аладіна. У Корані, наприклад, згадуються діви, яких ані люди, ані джини не торкалися27. Точилися з-поміж мусульман суперечки щодо того, чи дозволено жінкам брати шлюб із джинами, згодом дійшли висновку, що це допустимо, оскільки ніколи й ніде не згадувалося про конкретну заборону таких шлюбів28. Джини більше не грають центральну роль у сучасному ісламі, проте досі існують хибні уявлення щодо сексуально активних джинів, наприклад, серед жінок Єгипту29. Ісламські демони також можуть мати статеві контакти з людьми, тоді як ангели зберігають стриманість30.
Згідно з християнськими переказами, ангели залишили людей у спокої, коли минули часи Старого Завіту. Але були й інші достатньо небезпечні нелюдські спокуси. Відразу після того, як святий Антоній почав у ІІІ столітті вести аскетичне життя, перш ніж він усамітнився у пустелі, диявол намагався спокусити стійкого чоловіка. Однієї ночі диявол прийняв подобу вродливої дівчини та задіяв усі любовні хитрощі, аби спокусити Антонія31. Диявол подумав, що, можливо, жінки не приваблюють Антонія, тому він прийняв подобу гарного чорнявого хлопчика